Oleje roślinne i oliwy z oliwek wzbogacają nasza dietę dostarczając wiele składników odżywczych i witamin do naszego organizmu. Tylko czy wiemy tak naprawdę jakie wartości skrywają w sobie? Czy tylko nadają się do smażenia i jako dodatek do sałatek? Czy w kuchni mogą stanowić coś więcej? Z jakimi potrawami będą smakowały najlepiej? Zatem sprawdźmy co w sobie kryją.
Oleje roślinne:
Olej arachidowy
Jest to lekki olej, dlatego idealnie nadaje się do sałatek jak i dań kuchni azjatyckiej. Jest bogaty w tłuszcze jednonienasycone. Otrzymywany jest z orzechów arachidowych.
Olej lniany
Ma cierpki smak, dlatego nie należy go podgrzewać, ale za to idealnie sprawdzi się jako dodatek do gotowanych warzyw i sałatek. Zawiera tłuszcze, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwas linolowy i witaminę E.
Olej kokosowy
Idealny do smażenia i pieczenia. Jest odporny na wysoką temperaturę. Zawiera tłuszcze nasycone.
Olej rzepakowy
Zawiera witaminę A, D, E i K oraz zapobiega utracie witaminy C i B. Dobrze sprawdzi się jako dodatek do sałatek oraz do smażenia.
Olej z pestek dyni
Ma orzechowy smak i aromat, jest doskonały do zup i sosów. Dobrze smakuje również z surówkami i sałatkami. W swoim składzie ma witaminę A, C, D i E oraz z grupy B. Zawiera również kwasy tłuszczowe nienasycone.
Olej słonecznikowy
W jego składzie możemy znaleźć dużo witaminy E. Bogaty jest w kwas linolowy. Odpowiedni do surówek i dań z grilla.
Olej sezamowy
Zawiera witaminę E i tak samo jak olej słonecznikowy posiada kwas linolowy. Ma ciemny kolor i mocny orzechowy smak. Doskonale nadaje się do dań kuchni azjatyckiej.
Olej migdałowy
Ma łagodny i słodki smak. Bardzo dobrze będzie komponował się z owocowymi sałatkami oraz daniami z drobiu. Zawiera bardzo dużo kwasu olejowego oraz linolowego i stearynowego. Ma w sobie wiele witamin i minerałów.
Olej winogronowy
To bardzo lekki olej zawierający dużo tłuszczy nienasyconych oraz witaminę E. Można dodawać go do sałatek lub smażyć na nim potrawy.
Sprawdź dział >> LIFESTYLE i ZDROWIE
Wiemy już jakie tajemnice kryją w sobie oleje, a jak to wygląda w przypadku oliwy z oliwek? Jakie drogocenne substancje w sobie zawiera? Przyjrzyjmy się.
Oliwa z oliwek
Stanowi źródło kwasów omega-3. Jest wyciskana z oliwek, dlatego jej spożywanie pozytywnie wpływa na zdrowie m.in obniża poziom cholesterolu.
Oliwa Extra Vergine (extra virgin olive oil)
Najdroższa i najlepsza oliwa. Należy spożywać ją na surowo.
Oliwa Wytłokowa (olive – pomace oil)
Stosuje się ją do sałatek i majonezu. Nie nadaje się do spożycia na surowo.
Oliwa Rafinowana (rafined olive oil)
Idealna do smażenia, pieczenia i gotowania.
Oliwa Wytłokowa Rafinowana (olio di sanse rettificato)
Nadaje się tylko do smażenia.
Oliwa Vergine (virgin olive oil)
Ma uniwersalne zastosowanie, można dodać ją do sałatek jak i smażyć i gotować.
Zwykła Oliwa Vergine (ordinary virgin olive oil)
Przeznaczona do gotowania i smażenia oraz do spożywania na surowo.
Oliwa (olive oil)
Mieszanka oliwy rafinowanej i vergine. Nadaje się do spożycia na surowo.
Polecamy również:
>> Ostropest plamisty i jego działanie
>> 10 najbardziej szkodliwych produktów spożywczych