Ośrodek głodu i sytości

Ośrodek głodu i sytości

Spis treści

Prawidłowe odżywianie stawia przed nami różne przeszkody. Psychologiczne i fizyczne. Pacjenci w trakcie odchudzania najczęściej uskarżają się na odczuwanie głodu, spowodowane zmianą nawyków żywieniowych. Aby łatwiej poradzić sobie z tym problemem, należy poznać ośrodek głodu i sytości.

Ośrodek głodu i sytości – mechanizmy działania

Sygnały motoryczne:

Związane bezpośrednio z rozszerzaniem się i obkurczaniem żołądka. Rozciągnięcie ścian żołądka daje uczucie sytości i hamuje chęć dalszego jedzenia. Natomiast obkurczanie prowadzi do znanego wszystkim burczenia w brzuchu. Skurcze są sygnałem, że żołądek jest pusty i skłania właściciela do poszukiwania pokarmu.

Sygnały z żołądka przekazywane są nerwami do podwzgórza (w mózgu).

>> Sprawdź nasz dział: Zdrowie

Dlatego ważne jest, by jeść powoli. Wiadomość o sytości dociera do mózgu z opóźnieniem. Jedząc wolniej, zjemy mniej.

Sygnały metaboliczne:

Związane z koncentracją m.in glukozy we krwi. Doskonale wiadomo, że glukoza (cukier) jest mocnym zastrzykiem energii. Jednak trzeba na niego uważać! W tym miejscu należy zwrócić uwagę na tzw. Indeks Glikemiczny i wybierać produkty o jak najniższym IG.

Sygnały hormonalne:

Gdy w organizmie drastycznie wzrasta poziom glukozy, trzustka w obronie produkuje wyrzut insuliny. Zwiększone stężenie tego hormonu pobudza ośrodek sytości i hamuje chęć dalszego jedzenia. Można powiedzieć, że jest to reakcja obronna organizmu.

Sygnały termiczne:

Spożycie pokarmów powoduje wzrost temperatury ciała i jest sygnałem dla ośrodka sytości. Dlatego, gdy jest nam zimno, automatycznie odczuwamy głód. I na odwrót – gdy na dworze jest upał lub gdy mamy gorączkę, nasz apetyt spada do minimum.

——–

Z odczuwaniem głodu i sytości wiąże się także funkcjonowanie zmysłów smaku i zapachu. Uczucie głodu wyostrza zmysły i ułatwia nam poszukiwanie pokarmu. Odwrotnie uczucie sytości – obniża stopień wrażliwości na smaki i zapachy, przez co tracimy ochotę na jedzenie.

Ból, zdenerwowanie i strach pobudzają mózg do do produkcji opiatów, które działają podobnie jak środki przeciwbólowe. U wielu osób może prowadzić to do niebezpiecznego przejadania się. W grę wchodzą aspekty psychologiczne.

Poniżej graficzne przełożenie tematu:

Ośrodek głodu i sytości
fot. kupuj-z-ori.pl / Ośrodek głodu i sytości

Polecamy również:

>> Zalety picia wody. Wpływa na urodę oraz zdrowie

>> Kiełki bogactwem witamin i minerałów

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły