Jak wykonuje się EKG?

badania ekg

Spis treści

Elektrokardiogram (EKG) to badanie medyczne, które mierzy aktywność elektryczną serca. Jest to powszechne narzędzie diagnostyczne używane do oceny rytmu serca i wykrywania różnych chorób serca. Jak odbywa się ten rodzaj badania i kto może go prowadzić?

Czym jest badanie EKG?

EKG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Pomaga zdiagnozować szeroki zakres chorób serca, w tym arytmie, zawały serca i nieregularne tętno.

Tego typy badania mają bardzo szerokie przeznaczenie i mogą być one prowadzone między innymi w celu diagnozowania dolegliwości serca, ale też wykonuje się je przed różnymi zabiegami wymagającymi odpowiedniego stanu zdrowia.

EKG – jak przebiega to badanie?

W trakcie badania EKG małe, samoprzylepne elektrody są przymocowane do określonych punktów na klatce piersiowej, ramionach i nogach, najczęściej to sześć elektrod na klatce piersiowej i po jednej na każdym ramieniu i nodze. Będą one rejestrować sygnały elektryczne wytwarzane przez serce. Elektrody są podłączone do przewodów i do urządzenia EKG.

Po prawidłowym umieszczeniu i podłączeniu elektrod rozpoczyna się rejestracja EKG. Urządzenie EKG wykrywa i wzmacnia sygnały elektryczne wytwarzane przez serce i rejestruje je jako serię krzywych na papierze milimetrowym lub wyświetlaczu cyfrowym.

Standardowa rejestracja EKG trwa zwykle od kilku sekund do kilku minut, podczas których aktywność elektryczna serca jest stale monitorowana. W niektórych przypadkach stosuje się EKG typu Holter, które może być używane do monitorowania aktywności serca w okresie 24 godzin.

Zarejestrowane EKG jest następnie analizowane przez pracownika służby zdrowia, zwykle pielęgniarkę, lekarza lub kardiologa. Na podstawie wyniku można określić rytm serca i wszelkie potencjalne nieprawidłowości.

Kto może prowadzić badania EKG?

Do prowadzenia badań EKG konieczne jest posiadanie odpowiedniego przeszkolenia, dlatego też mogą wykonywać je wyłącznie określone osoby.

Takie badania mogą być prowadzone przez lekarzy, na przykład kardiologów, ale również przeprowadzają je pielęgniarki, które przeszły V-med kurs EKG – https://www.v-med.pl/kursy-ekg-dla-pielegniarek/. W trakcie takiego kursu można uzyskać kompleksowe informacje dotyczące tego, jak prowadzić badania i jak interpretować ich wyniki.

Aktualnie na kurs EKG można zapisać się wielu ośrodkach szkoleniowych działających na terenie całego kraju, które oferują różne rodzaje szkoleń przeznaczonych dla pracowników służby zdrowia. Dokładne informacje związane z tego rodzaju szkoleniami oraz z ich terminami i cennikami można znaleźć już teraz na ich stronach internetowych.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły