Podstawowa przemiana materii

Podstawowa przemiana materii

Spis treści

Czym jest podstawowa przemiana materii?

Podstawowa przemiana materii – PPM, zwana inaczej metabolizmem podstawowym (Basal Meatbolic Rate – BMR), jest definiowana jako najniższy poziom przemian energetycznych, warunkujący dostarczenie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach bytowych.

A co to oznacza w praktyce? Jest to energia potrzebna do spełnienia podstawowych funkcji życiowych organizmu, którymi są:

  • utrzymanie stałej temperatury ciała,
  • praca układu krążenia,
  • praca układu oddechowego,
  • budowa i regeneracja tkanek.

>> Sprawdź nasz dział: Zdrowie

Aby prawidłowo wyznaczyć PPM, badania należy przeprowadzać w ściśle określonych warunkach:

  • wczesnym rankiem,
  • w pozycji horyzontalnej (leżącej),
  • na czczo – na 12h przed badaniem, pacjent nie powinien spożywać żadnych używek (np. kawy, herbaty czy alkoholu) oraz palić wyrobów tytoniowych.

W przypadku gdy, któreś z zaleceń zostanie złamane, mówimy wtedy o spoczynkowej przemianie materii. Jest ona ok. 10% wyższa niż PPM.

Podstawowa przemiana materii jest zazwyczaj najistotniejszym elementem zapotrzebowania energetycznego człowieka w ciągu dnia. Na jej wysokość ma wpływ szereg czynników:

Masa ciała i wzrost

Główny czynnik determinujący podstawową przemianę materii. Im większa masa i wzrost tym PPM osiąga wyższą wartość. Przyjmuje się, że dziesięciokilogramowa różnica w masie ciała, to różnica ok. 120 kcal/dobę.

Wiek

Podstawowa przemiana materii jest najwyższa w pierwszych latach życia człowieka. Niemowlę przez pierwsze 6 miesięcy życia, podwaja swoją masę. Wiąże się to z intensywną i szybką budową nowych tkanek. Przez kolejne pół roku, osiąga masę trzykrotnie wyższą niż w momencie narodzin. Podwyższoną PPM notuje się także w okresie dojrzewania organizmu. W pozostałych latach, wartość jej spada. Szacuje się, że po ukończeniu 21 roku życia, PPM spada o 2% na każde kolejne 10 lat.

Płeć

Skład ciała mężczyzny i kobiety wyraźnie się różni. Rozbieżności te mają znaczący wpływ na podstawową przemianę materii. Osoby o większej zawartości tkanki tłuszczowej, mają większe potrzeby energetyczne. Dlatego, różnica pomiędzy mężczyzną i kobietą o tych samych parametrach i w tym samym wieku, sięga aż 7%.

Różnice w przeciętnym składzie ciała kobiet i mężczyzn:

PPM czyli podstawowa przemiana materii.
W – masa ciała (kg), N/O – nie określono

Inne

Nie bez znaczenia, na wysokość PPM, ma także stan zdrowia i odżywienia organizmu oraz czynniki genetyczne. W przypadku gorączki, wartość PPM może podnieść się o 12% na każdy dodatkowy stopień Celsjusza, powyżej 37. Spada natomiast, w przypadku niedożywienia organizmu.

Szczególną uwagę na zapotrzebowanie energetyczne, powinny zwrócić osoby mające problem z tarczycą. Niedoczynność może prowadzić do obniżenia metabolizmu o nawet 40%, natomiast nadczynność – do wzrostu aż o 80%.

Szacowana wartość podstawowej przemiany materii

Aby samemu wyliczyć wartość PPM, należy skorzystać z opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia, równania:

PPM czyli podstawowa przemiana materii.
W – masa ciała (kg), N/O – nie określono

Polecamy również:

>> Ośrodek głodu i sytości

>> Jajko czy kura? Sprawdź

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły