Richard Branson to chyba jeden z najciekawszych miliarderów świata. Człowiek, który fascynuje. Z wielką pasją i potężną ideą, którą rok do roku realizuje z większymi lub mniejszymi sukcesami. Aktualnie na 212. miejscu Forbesa z majątkiem sięgającym 4 miliardów dolarów. Mimo ogromnego sukcesu jaki odniósł w życiu, cechują go niezwykła szczerość, uczciwość i pokora. Czego można nauczyć się od założyciela Virgin Group?
Richard Branson to osoba nietuzinkowa. Innowator. Kiedy wszyscy byli pochłonięci kryzysem w drugiej połowie tamtego dziesięciolecia, jego spółka Virgin Galactic zaczęła sprzedawać pierwsze prywatne wyloty w kosmos, a Richard wypalił z pomysłem stworzenia kosmicznego hotelu. O ile po 10 latach prywatne wyloty w kosmos z abstrakcji powoli zamieniają się w rzeczywistość, o tyle początek kariery Bransona nie był tak udany.
Liczba firm i przedsięwzięć, które są dziełem Bransona, dziś już trudno policzyć. Od firmy fonograficznej i sieci komórkowej, przez linie lotnicze i kolejowe, po loty balonem i podróże w kosmos. Wydaje się, że wszystko czego ten Brytyjczyk się dotknie, zamienia się w złoto. Nie jest to do końca prawdą, bo jak on sam przyznaje, wiele z jego przedsięwzięć okazało się porażkami – mówi autor 10sciezek.pl
Jest On dobrym przykładem, że nie warto zrażać się porażką i jednak próbować, aż do efektu. Czasem dopiero po kilkunastu porażkach odniesiemy sukces. Co ciekawe, podobno według naukowców dopiero po siódmej lub ósmej porażce przychodzi czas na sukces, jeśli chodzi o firmę. Jednakże tak jak w życiu, tak i w wypadku Richarda, celebruje i pamięta się tylko sukcesy.
Część firm Richarda Brandsona
Poniżej przedstawiamy, krótki spis ciekawych cytatów z książki oraz z innych źródeł, które mamy nadzieję, staną się wielką inspiracją dla Ciebie!
Porady od Richarda Bransona
1. Uwierz, że możesz
„Nigdy nie mówię, że nie mogę czegoś zrobić tylko dlatego, że nie wiem jak. Po prostu próbuję. Nie pozwalam, aby coś mnie powstrzymywało.”
„[…] nie wyobrażam sobie, że takie małe słowo jak ‚nie potrafię’ mogłoby Cię powstrzymać. Jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia/możliwości, aby osiągnąć swój cel, spróbuj innej drogi, ale nie rezygnuj”
2. Bądź odważny
„Jeżeli masz jakieś marzenie, podążaj za nim. Bądź świadomy, że ryzyko jest czasem trudne do przewidzenia, ale pamiętaj – jeśli chcesz wygodnego życia, to nigdy nie będziesz wiedział jak smakuje zwycięstwo.”
3. Miej wiarę w siebie
„Wierzę w siebie. Wierzę w ręce, które pracują, w mózgi, które myślą i w serca, które kochają.”
„Sukces to coś więcej niż łut szczęścia. Musisz wierzyć w siebie i sprawić, żeby stał się on twoim udziałem. Dzięki temu również inni będą w Ciebie wierzyć.”
4. Bądź zawsze dobrze przygotowany
„Zawsze mówię ludziom, że jeżeli chcą coś zrobić dobrze, muszą się najpierw dobrze przygotować.”
5. Nigdy się nie poddawaj
„Stawiaj sobie wyzwania, a będziesz się rozwijać. Twoje życie się zmieni, twoje myślenie się zmieni. Nie zawsze łatwo jest osiągać cele, ale to nie jest powód, żeby się poddawać. Powiedz sobie: ‚Mogę to zrobić. Będę próbował aż w końcu mi się uda.’”
6. Niczego nie żałuj
„Gdy już zdecydowałeś, aby coś zrobić, nigdy tego nie żałuj, nie oglądaj się za siebie. Czasami wygrywamy, innym razem przegrywamy. Ciesz się ze zwycięstw i nie miej żalu, jeśli przegrasz. Przeszłości i tak nie zmienisz, ale możesz się z niej uczyć.”
7. Miej cele
„Jeżeli jest coś, co naprawdę chcesz zrobić – zrób to! Jakikolwiek jest twój cel, bądź pewien, że nigdy go nie osiągniesz, jeżeli nie pokonasz swojego strachu i nie odbijesz od brzegu.”
8. Bądź uczciwy
„Jeśli zaczynałbyś swój biznes i zapytał mnie o jedną radę powiedziałbym: ‚Bądź uczciwy we wszystkim co robisz. Nastaw się na zwycięstwo, ale nie oszukuj.’”
„Moje motto brzmi: ‚Nigdy nie rób niczego, co nie pozwoli Ci spokojnie spać w nocy’. Tą zasadą warto się kierować.”
9. Zmieniaj świat na lepsze
„Zostałem wychowany w przeświadczeniu, że mogę zmieniać rzeczywistość. Wierzę, że jest naszym obowiązkiem pomaganie innymi i czynienie dobra zawsze, kiedy tylko możemy.”
„Kimkolwiek jesteś i cokolwiek robisz, możesz zmieniać rzeczywistość. Skala tej zmiany nie ma znaczenia – ludzie mają znaczenie.”
10. Dbaj o bliskich i pomagaj innym
„Gdyby ktoś zapytał co jest dla mnie najważniejsze, odpowiem zawsze, że rodzina. Chociaż byłem nauczony radzić sobie sam, to jestem przekonany, że bez wsparcia rodziny i przyjaciół nie osiągnąłbym tyle ile udało mi się osiągnąć.”
Praktyczne rady:
- Zawsze wszystko zapisuj. Opisałem to tutaj.
- Znajdź jakąś pasję (np. sport), dzięki której będziesz mógł oderwać się psychicznie od swoich bolączek i spojrzeć na problem z innej perspektywy.
- Analiza, analiza i jeszcze raz analiza! Co jakiś czas warto usiąść i popatrzeć na swoje aktualne życie. Sprawdź co robisz źle, jakie nawyki Cię ograniczają, jakie masz „niezamknięte pętle” (rzeczy, które już dawno powinieneś skończyć). Dobrze jest to opisane w szkoleniu Michała Wawrzyniaka, jedynego polaka, który był na specjalnym treningu na wyspie Richarda Bransona!
Najciekawsze cytaty Richarda Bransona
„Patrzę na życie jak na długi proces uczenia się.”
„Uwielbiam brać status quo i obracać go do góry nogami.”
„Nie można udawać swojej osobowości, pasji lub celu.”
„Powinniśmy się skupiać na tym co nas łączy, a nie na tym co nas dzieli.”
„Możesz być dobrym liderem tylko wtedy, kiedy naprawdę lubisz ludzi. Tylko tak możesz wyciągać z nich to co najlepsze.”
„Moją filozofią jest: jeżeli mam jakieś pieniądze, to inwestuję je w nowe przedsięwzięcia, nie pozwalam im siedzieć w miejscu. ”
„Moim generalnym podejściem do życia jest radowanie się każdą minutą, każdego dnia. Nigdy nie robię niczego z uczuciem w stylu: „O Boże, muszę to dzisiaj zrobić””.
„Okazje biznesowe są jak autobusy, zawsze przyjedzie następny.”
Richard Branson – ciekawostki z życia
- Jest dyslektykiem.
- Zakończył edukację w wieku 15-stu lat.
- Podobno aż 18 razy wyrzucano go ze szkoły.
- Richard Branson swoją pierwszą działalność charytatywną rozpoczął mając 17 lat.
- Kiedy Saddam Hussein zaatakował Kuwejt, Branson osobiście brał udział w akcji wymiany brytyjskich zakładników na pomoc medyczną.
- Założył firmę produkującą prezerwatywy. Podobno wycofał się z tej branży po zażaleniu klientki, która zaszła w ciążę (później była mu wdzięczna i został ojcem chrzestnym dziecka).
- Richard Branson do dzisiaj raczej nie używa laptopa. Zawsze nosi ze sobą notes.
- Jedną ze sprzątaczek w swojej firmie mianował dyrektorem studia nagraniowego, zaś pewnej stewardessie w jego liniach zaproponował prowadzenie jednego z hoteli.
Nagrody i wyróżnienia
- 1993 roku Bransonowi przyznano honorowy tytuł doktorski na Uniwersytecie w Loughborough.
- 30 marca 2000 roku Branson przyjął nadany mu przez Księcia Walii honorowy tytułu rycerski za zasługi dla przedsiębiorczości.
- W roku 2000 Branson otrzymał nagrodę Tony’ego Jannusa za swoje zasługi dla lotnictwa komercyjnego.
- Richard Branson znalazł się na 85. miejscu listy 100 Największych Brytyjczyków (sponsorowanej przez BBC, tworzonej na podstawie publicznego głosowania). Znalazł się również w zestawieniu 100 Najbardziej Wpływowych Ludzi Świata magazynu Times (rok 2007). W 2009 roku został wskazany jako Szef Marzeń w badaniu opinii Cancer Research UK.
- 7 grudnia 2007 roku Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon przyznał Bransonowi nagrodę Obywatela Świata (Citizen of the World Award) za jego zaangażowanie w inicjatywy humanitarne i ekologiczne.
- 24 stycznia 2011, Richard Branson otrzymał German Media Prize (organizowaną przez „Media Control Charts”). Wśród laureatów tej nagrody są między innymi Bill Clinton i Dalai Lama.
- 14 listopada 2011 Branson otrzymał nagrodę od ISTA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Kosmicznego w Hadze, za swoje pionierskie osiągnięcia w rozwoju suborbitalnego systemu transportu, w ramach działalności Virgin Galactic
Na podstawie Wikipedia.pl
Richard Branson – wywiad dla TEDa
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to proszę udostępnij go u siebie! Zmotywuje nas to do kolejnych artykułów tego typu!