Usługi lektorskie – gdzie i jak można je zamówić?

uslugi lektorskie

Spis treści

Planujesz realizację filmu albo reklamy? W takim przypadku konieczne może być wyszukanie odpowiedniego lektora filmowego. Zobacz, w jaki sposób można go wybrać i jak zamówić jego usługi!

Czym zajmuje się lektor?

Lektor filmowy jest osobą, która bierze udział w realizacji wielu projektów, wykorzystując do tego celu swój głos.

Lektor przygotowuje nagrania głosowe do różnego rodzaju materiałów, ba przykład do filmów, które są nadawane w telewizji lub w kinie. Także uczestniczy on w innych projektach, na przykład zajmuje się przygotowywaniem materiałów na potrzeby reklamowe, do automatycznych sekretarek, materiałów informacyjnych czy szkoleniowych.

Lektor musi posiadać dobrą znajomość języka, a także musi posiadać umiejętności pracy swoim głosem.

Gdzie można znaleźć lektora filmowego?

Lektorów filmowych można znaleźć w różnych miejscach, takich jak firmy tłumaczeniowe, agencje tłumaczeniowe, studia filmowe oraz w innych miejscach, gdzie wykorzystuje się tłumaczenia filmowe.

Można ich również szukać w internecie, poprzez wyszukiwarkę lub na specjalizujących się w usługach lektorskich stronach internetowych, które określane są mianem banków głosów.

Ponadto można zapytać osoby z branży filmowej, czy polecają jakiegoś dobrego lektora, co pomoże w znalezieniu odpowiedniej osoby.

Dzisiaj najczęściej lektorzy wyszukiwanie są za pośrednictwem banków głosów, które w jednym miejscu gromadzą oferty wielu lektorów. Można tam odsłuchać również ich próbki nagrań, co jest niezwykle pomocne podczas podejmowania decyzji.

Jak zamówić nagranie lektorskie?

Żeby złożyć zamówienie na nagranie lektorskie, konieczne będzie na początku wybranie właściwego lektora, a potem skontaktowanie się z nimi. Gdy wybierany jest bank głosów, wtedy kontakt może nastąpić za pośrednictwem banku.

Przy składaniu zamówienia na nagranie lektorskie trzeba również przekazać do realizatora treść tego nagrania. Warto też uzupełnić ją o dodatkowe informacje dotyczące jego przeznaczenia, aby dzięki temu lektor mógł przygotować wysokiej jakości materiał do konkretnego projektu.

Cena nagrania lektorskiego – ile trzeba zapłacić?

Gdy chodzi o koszty pracy osoby takiej jak lektor cena będzie zależała od wielu czynników, na przykład mogą być to typ nagrania, jego długość, przeznaczenie.

Zwykle ceny za krótkie nagrania zaczynają się poniżej 100 zł, natomiast dłuższe materiały będą już droższe. Trzeba też pamiętać o tym, że koszty będą powiązane z popularnością i doświadczeniem lektora. Osoba z dużą praktyką, rozpoznawalnym głosem będzie droższa od tej początkującej.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły