Jak utrzymać porządek w domu?

Jak utrzymać porządek w domu? Business Empire

Spis treści

Nie ukrywajmy, utrzymanie porządku w domu dla niektórych nie jest ani przyjemne ani proste. Mamy dla Ciebie kilka rad co zrobić, aby w czterech kątach nie panował artystyczny nieład, chaos wyrażający Twoją osobowość, czy jakkolwiek to nazywasz. Dobrze jest wychodzić z domu, w którym panuje porządek, a jeszcze przyjemniej do takiego wracać. To wcale nie takie trudne!

Jak utrzymać porządek w domu?

Najważniejszą sprawą jest odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Żeby tak było, trzeba ściśle określić, co gdzie ma się znajdować, np. w której szufladzie trzymamy dokumenty, gdzie odkładamy klucze, jakie jest miejsce na pocztę i gazetki promocyjne. Przez to w domu nie panuje chaos, a w łatwy i szybki sposób zawsze odnajdziemy to, co potrzebujemy. Nawet kiedy zaraz mamy wybiec z domu. Mogą pomóc w tym drobne gadżety typu: koszyczek na rzeczy drobne w przedpokoju lub kolorowe teczki na dokumenty.

Jak utrzymać porządek w domu? Business Empire
Źródło: freeimages.com

Jak zorganizować czas?

Rzeczy, które zajmą tylko chwilę, warto zrobić od razu, np. nie zostawiaj pustych butelek na blacie, tylko chowaj w miejsce na to przeznaczone albo pościel łóżko. Zmywanie dla niektórych jest istną męką, ale ułatwi to mycie bądź wkładanie naczyń do zmywarki na bieżąco. Później powstaje sterta niepomytych garnków i gorzej jest się za to zabrać. Podczas gotowania, a właściwie, kiedy czekasz aż coś się zagotuje albo zarumieni, odłóż w tym momencie wszystko, co już niepotrzebne, na swoje miejsce.

W każdym domu powinien być grafik sprzątania, czyli podział obowiązków dla wszystkich domowników. Taka organizacja wymaga przemyślenia i przedyskutowania co kto może robić codziennie, raz w tygodniu i raz w miesiącu. Uniknie się dzięki temu nieporozumień. Jeśli większość w domu i tak robi kobieta i jeden dzień w tygodniu poświęca na sprzątanie, ale jest tego tyle, że na samą myśl masz ochotę uciekać, to możesz wprowadzić system przeznaczenia jednego dnia na jedną czynność, np. dzień prania, dzień prasowania, dzień wymiany pościeli i ręczników, dzień mycia podłóg itd.

Jak ułatwić sobie pracę?

Są pewne triki, które ułatwią Ci utrzymanie porządku:

  • na dnie kosza na śmieci połóż ręcznik papierowy – w łatwiejszy sposób utrzymasz czystość pojemnika,
  • zorganizuj kosz lub inne miejsce na detergenty – usprawni Ci to sprzątanie w dniu do tego przeznaczonym,
  • użyj uchwytów na kable, aby nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu,
  • idąc do kuchni weź kubek a przecierając kroplę na blacie wytrzyj cały – to nie zajmie wiele czasu,
  • wieszając pranie zacznij segregować ubrania na suszarce tak, jak masz je poukładane w szafie.
Jak utrzymać porządek w domu? Business Empire
Źródło: pixabay.com

Jak to wszystko zapamiętać?

Warto zapisywać rzeczy, które trzeba robić regularnie na kartce papieru w widocznym miejscu. Ułatwi to organizację w domu, czyli np.:

  • przeglądanie lodówki (np. raz na dwa tygodnie),
  • wymiana filtra do dzbanka na wodę (raz na miesiąc),
  • podlanie storczyków (raz na tydzień),
  • sprzątanie za dużymi meblami/dużym sprzętem – kanapa, pralka, lodówka (np. raz na dwa miesiące, co pół roku).

Pomyśl także o tym co będzie jutro i co możesz zrobić już dziś wieczorem, żeby nie biegać w panice następnego dnia. Aby usprawnić organizację, polecamy nasz zaprojektowany planner specjalnie dla Was, do pobrania tutaj.

Redakcja

Powiązane artykuły