Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawnie funkcjonujący układ krążenia, szczupła sylwetka, a także mniejsze ryzyko rozwoju raka. W związku z tym zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Sprawdź, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D.

Witamina D pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Aby mogła je pełnić prawidłowo, musi być dostarczana do niego w odpowiednich dawkach. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w wyniku przyjęcia w nadmiarze (dawki cztery razy większej niż zalecana) preparatów witaminowo-mineralnych. Z kolei niedobór zwykle jest powodowany niewystarczająca ekspozycją na słońce. By powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu. Jednak wiosną i latem zwykle używa się kremów z wysokim filtrem, chroniąc się przed poparzeniem. Z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces witaminy D w skórze jest niewystarczający, stąd jej niedobory.
Witamina D – Objawy niedoboru
- utrata apetytu
- nudności
- zwiększone uczucie pragnienia
- osłabienie
- wzmożone oddawanie moczu
- pocenie się
- biegunka
- wymioty
- świąd skóry
- ból głowy i oczu
Witamina D – Skutki nadmiaru
- Gromadzenie się wapnia w tkankach, m.in. w sercu, tętnicach i nerkach.
- Zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego.
- Zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek.
Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformację, a także choroby kości u noworodka.
Zapraszamy również do innych artykułów z naszego działu Zdrowie, między innymi do przeczytania o działaniu Ostropestu Plamistego.