Zabierz się za wiosenne porządki w szafie

Zabierz się za wiosenne porządki w szafie Business Empire

Spis treści

Wiosna to idealna pora na porządki w naszych domach, a w szczególności szafach! Czas przejrzeć ubrania, przymierzyć je, przestać chomikować ich „na później” oraz przygotować szafę na odpowiednie ich przechowywanie. Jeśli przez to przebrniesz to na pewno będziesz z siebie dumna. Jak się za to zabrać?

Wiosenne porządki w szafie

Zorganizuj sobie czas i miejsce. Porządki w szafie najlepiej zaplanować na dzień, w którym nie mamy za dużo obowiązków. Jeśli okaże się w trakcie, że zaraz mamy wyjść na obiad do babci i zostawimy cały chaos do ogarnięcia na potem, może nagle się okazać, że włożymy wszystko znów do szafy i tyle z porządkowania.

Podziel ubrania według rodzajów

Na początku wyjmij wszystko z szafy i posegreguj na odpowiednie rodzaje np. spodnie, spodenki, spódnice, koszulki z krótkim rękawem, koszulki na ramiączkach, swetry, rzeczy do noszenia w domu itd. W tym momencie chaos wydaje się mniejszy i łatwiejszy do opanowania.

Zabierz się za wiosenne porządki w szafie Business Empire
Źródło: pixabay.com

Teraz każdy rodzaj ubrania podziel na takie, które na pewno będziesz nosić, takie, które od razu są do wyrzucenia i najtrudniejsze z podziału, czyli te, z którymi nie wiadomo co zrobić.

Wśród rzeczy, które są do wyrzucenia powinny się znaleźć ubrania poplamione lub zniszczone. Nawet jeśli chcesz je nosić po domu, odłóż je do tego rodzaju ubrań i sama zobacz, czy nie masz ich za dużo. Pozbądź się także nieudanych zakupów z wyprzedaży, bo chyba każdej z nas to się zdarza. Wśród ubrań, które na pewno zostawiasz niech znajdą się takie, które lubisz i regularnie nosisz. Jeśli masz też takie rzeczy, które wymagają wizyty u krawcowej, odłóż je w widocznym miejscu. Chyba, że czekają na to już dwa lata to lepiej sobie odpuść.

Przymierz większość z nich

Czas na przymiarki. Jeśli nie miałaś jakiejś rzeczy miesiąc czy dwa, lepiej ją przymierz. Być może wcale nie leży tak, jak ją zapamiętałaś. Wtedy łatwiej podjąć decyzję. Warto przyjąć też taką zasadę, że „jeśli nie ubrałam tego przez rok, nie ubiorę tego przez kolejny”. To tyczy się nie tylko ubrań, ale także butów i innych dodatków. I kolejna zasada, a właściwie pytanie „czy jeśli zauważyłabym tę rzecz w sklepie to kupiłabym ją ponownie?”.

Co zrobić z sentymentami?

Jeśli jesteś sentymentalna i będziesz się bardzo źle czuła z wyrzuceniem np. chusty, którą dała Ci babcia to lepiej ją zostaw, nic na siłę. Ale nie stosuj tej zasady do wszystkich rzeczy, np. sukienki, którą miałaś na pierwszej randce czy koszulę, w której udało Ci się zdobyć pracę. Jeśli już do Ciebie nie pasują to samo patrzenie na nie nic Ci nie da.

Jak przechowywać rzeczy w szafie?

Ubrania w szafie warto poukładać według sezonu. Zbliża się wiosna? Zostaw rzeczy, które będziesz nosić tą porą roku. Wszystkie zimowe rzeczy schowaj do kartonu, worka próżniowego i przenieś w inne miejsce, jeśli nie ma go w Twojej szafie za wiele.

Masz dużo ubrań wiszących i jak bierzesz jakąś rzecz to nie wiesz, gdzie jest pusty wieszak? Odkładaj go na odwrotną stronę niż wszystkie. Oszczędzisz czas.

Zabierz się za wiosenne porządki w szafie Business Empire
Źródło: pixabay.com

Do takich rzeczy jak bielizna, rajstopy, skarpetki i inne drobiazgi warto wykorzystać szuflady z przegródkami np. z materiału. Ułatwi to zachowanie porządku na co dzień, bo każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Wykorzystaj też wieszak na chusty (lub krawaty!) na swoje apaszki i szale. Zajmuje on mało miejsca.

Wiosenne porządki w szafie pomogą Ci w szukaniu swoich ulubionych rzeczy i utrzymać w niej porządek. Aby w pełni Ci się to udało, następnym razem planuj zakupy ubrań, unikaj kupowania rzeczy typu „żal nie brać”, a na pewno ograniczysz powstawanie ponownego chaosu.

Zobacz także nasz poradnik jak utrzymać porządek w domu na co dzień! 🙂

Redakcja

Powiązane artykuły