10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia

10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia

Spis treści

Afryka to z jednej strony zaskakujący, z drugiej jednak cudowny kontynent. Co więcej, dla wielu z nas jest on bardzo tajemniczy i wskazać możemy ogromną ilość faktów na jego temat, o których tak naprawdę nie mamy pojęcia. Wyróżnia się sporą ilością unikalnych i wspaniałych, biologicznych, jak i stricte geologicznych atrybutów. Tworzą go wartościowi ludzie oraz mieszanka różnorodnych kultur, sprawiając, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Przedstawiamy 10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia

– 1 –

Największy na świecie producent diamentów

Afryka to zdecydowanie największy dostawca i producent diamentów oraz kamieni szlachetnych na całym świecie. Według szacunkowych danych, aż 50% drogocennych błyskotek pochodzi właśnie z Czarnego Lądu. Do tej pory Afrykańczycy dostarczyli 75% wszystkich diamentów znajdujących się w obiegu na świecie o łącznej wartości 1,9 miliardów karatów, wycenianych na 158 miliardów dolarów. Do krajów, które przodowały w produkcji zalicza się między innymi RPA, Botswanę oraz Angolę.

10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia
fot. wiadomosci.dziennik.pl / 10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia

– 2 –

Tylko jeden z afrykańskich krajów nigdy nie był skolonizowany

Etiopia to najstarsze, patrząc oczywiście na status niepodległości, państwo afrykańskie i jednocześnie jedno z najstarszych na świecie liczące sobie przynajmniej 2 tysiące lat. W państwie tym znajdziemy prawie sto różnych grup etnicznych, co powoduje występowanie znacznej mieszanki kulturowej oraz językowej. To co jednoczyło Etiopczyków przez kolejne stulecia, to niezaprzeczalnie świadomość swojej niepodległości, o której inne państwa afrykańskie tylko mogły pomarzyć. Jedynym wyjątkiem w historii kraju, był okres pomiędzy 1936 i 1941 rokiem, kiedy to Etiopia znalazła się pod włoską okupacją.

– 3 –

Sudan posiada dwa razy więcej piramid niż Egipt

Kolejna ciekawostka, która z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika. Jak się okazuje, to Sudan, a nie Egipt, może poszczycić się największą liczbą piramid. W Sudanie znajdziemy co najmniej 233 piramidy, z czego zlokalizowane są one przede wszystkim w okolicach miast takich jak Al Kurru, Nur, Gebel Barkal oraz Meroe. Większość z nich posiada od dwudziestu do trzydziestu metrów wysokości, charakteryzowały się jednocześnie dosyć stromymi ścianami. Dla porównania liczba piramid w Egipcie wynosi około 110.

10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia
fot. ripsonar.wordpress.com / 10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia

– 4 –

Najbogatszy kraj w Afryce

Gwinea Równikowa jest na chwilę obecną najbogatszym z wszystkich afrykańskich krajów, a jak się okazuje, większość ludzi nigdy nie słyszała o tym fakcie. Okres prosperity rozpoczął się po 1996 roku, kiedy to na tychże terenach odkryto znaczne zapasy ropy, co dla kraju liczącego sobie zaledwie 500 tysięcy mieszkańców, było prawdziwym darem od Boga. Obecnie Gwinea Równikowa to największy producent ropy na całym Czarnym Lądzie, jak się jednak okazuje, mieszkańcy państwa niewiele zyskali z racji występowania na ich terenie naturalnych bogactw. Cały kraj opanowała powszechna korupcja, a przeciętny obywatel skazany jest na życie w skrajnym ubóstwie. Przepaść między zamożnymi oraz najbiedniejszymi powiększa się z roku na rok i obecnie posiada jeden z największych współczynników na całym świecie. Jeżeli chodzi o PKB per capita, to wynosi one w Gwinei Równikowej 30,200 dolarów, na drugim miejscu plasuje się Botswana, gdzie wskaźnik ten w ostatnim roku wyniósł 15,800 dolarów. Ostatnie miejsce zajmuje obecnie Zimbawbe, w którym PKB na jednego mieszkańca to zaledwie 200 dolarów!

>> Sprawdź inne ciekawostki

– 5 –

Zanikające jezioro Czad

Jezioro Czad, jeden z czterech największych zbiorników wodnych w Afryce, zmniejszyło swoją powierzchnię o prawie 95% w przeciągu ostatnich czterdziestu lat, jak wynika z badań, które sponsorowane są przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Co gorsza, zmiany klimatu oraz wzrastające zapotrzebowanie na wodę pitną powodują jeszcze dynamiczniejsze wysychanie jeziora, przez co wkrótce będzie niczym innym, jak zwyczajną kałużą.

10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia
fot. www.arabicae.com / 10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia

>> Sprawdź inne ciekawostki

– 6 –

Ekspansja Sahary

Od wielu dekad zauważalny jest proceder rozrostu pustyni Sahara i zajmowania przez nią coraz większych połaci terenu, czego głównym powodem jest utrata przez gleby naturalnej wilgotności oraz wymieranie roślinności. W dużym stopniu jest to spowodowane także działalnością człowieka i dynamicznym wzrostem populacji na relatywnie małych obszarach administracyjnych. Średnie tempo rozrostu Sahary to obecnie ponad pięćset metrów na miesiąc.

– 7 –

Kraj z największym nagromadzeniem dzikiej zwierzyny

Na tle innych afrykańskich krajów największym światowym nagromadzeniem dzikich zwierząt wyróżnia się Tanzania. W państwie tym mieszka około 20% gatunków wszystkich dużych afrykańskich ssaków, które znajdziemy w 14 parkach narodowych, rezerwatach, obszarach chronionych i parkach morskich, zajmujących łącznie powierzchnię 42 tysięcy metrów kwadratowych. Stanowi to więcej niż trzecią część całego terytorium Tanzanii.

– 8 –

RPA z trzema stolicami

Republika Południowej Afryki to na pewno jeden z najbardziej wyjątkowych krajów w Afryce – w przeciwieństwie do pozostałych państw na świecie, posiada obecnie trzy różne stolice, z których każda jest częstym kierunkiem turystycznym zagranicznych gości. Kapsztad to główne centrum legislacyjne, Pretoria to baza inwestycyjna, a Bloemfontein jest stolicą sądową.

– 9 –

Gatunki fauny i flory występujące tylko i wyłącznie na Madagaskarze

W wyniku długoletniej izolacji wyspy od sąsiednich kontynentów Madagaskar stał się domem dla szerokiej gamy roślin oraz zwierząt, których nie znajdziemy praktycznie w żadnym innym miejscu na kuli ziemskiej. Około 80% wszystkich organizmów żywych występujących na Madagaskarze to gatunki endemiczne, w tym między innymi lemury z infrarzędu naczelnych oraz trzy spore rodziny ptaków. Ponad 10 tysięcy odmian roślin charakterystycznych jest dla Madagaskaru, z czego ponad 90% znajdziemy tylko i wyłącznie na terenie tejże wyjątkowej wyspy. To właśnie z powodu tego unikatowego i specyficznego środowiska naturalnego Madagaskar przez wielu ekologów nazywany jest ósmym kontynentem i został zaklasyfikowany do terenów mających ogromny wpływ na różnorodność biologiczną na naszej planecie.

– 10 –

Dom dla 55 tysięcy pingwinów

Pingwiny w Afryce?! Pozornie wydaje się to niemożliwe i niedorzeczne. Jak się jednak okazuje, na kontynencie afrykańskim znajdziemy ich aż 55 tysięcy! Jest to jedynie niewielki odsetek całej populacji pingwinów na tychże terenach, która na początku zeszłego wieku oscylowała jeszcze w granicach 4 milionów. Do końca dwudziestego stulecia spadła do 200 tysięcy i w przeciągu ostatnich kilkunastu lat ponownie zredukowała się i to prawie czterokrotnie. Jeżeli takowa tendencja się utrzyma, to według naukowców wszystkie pingwiny z terenów afrykańskich znikną w przeciągu najbliższych piętnastu lat.

10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia
fot. pixabay.com / 10 faktów o Afryce o których nie mieliście pojęcia

Sprawdź również te ciekawostki:

>> 10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

>> 10 faktów z życia Freddiego Mercury

>> 10 ciekawostek z historii ZSRR

Redakcja

Powiązane artykuły