10 ciekawych faktów o Facebooku

10 ciekawych faktów o Facebooku

Spis treści

Błękitny portal społecznościowy na dobre zadomowił się w komputerach użytkowników z całego świata, dla wielu stał się drugim domem, a wirtualna rzeczywistość najważniejszą. Przedstawiamy 10 ciekawych faktów o Facebooku, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 ciekawych faktów o Facebooku

– 1 –

Jedną trzecią rozwodów powoduje Facebook

Statystyki są nieubłagane – aż jedna trzecia wniosków rozwodowych złożonych w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku zawierała słowo „Facebook”. Zazwyczaj w jednym z trzech typowych kontekstów, tj. flirtu któregoś z małżonków za pomocą portalowego komunikatora, wzajemnych obraźliwych komentarzy publikowanych na FB lub życzliwych doniesień znajomych na któregoś z małżonków.

– 2 –

Seksbiznes na Facebooku

Mimo że armia Zuckerberga potrafi zablokować konto użytkownika za zdjęcie melona, uznając że ma ono podtekst erotyczny, seksbiznes na niebieskim portalu kwitnie. Według badań uczonych z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, na Facebooku konto ma już 83% amerykańskich prostytutek, które tutaj właśnie znajdują nawet jedną czwartą klienteli.

– 3 –

Łańcuch 5 znajomych

„Znam kogoś, kto zna kogoś, kto zna kogoś (…), kto zna Kevina Bacona” – tak w skrócie brzmiała teoria, w myśl której dowolnych ludzi na Ziemi można połączyć za pośrednictwem zaledwie 6 znajomych. Facebook pozwolił zweryfikować to założenie i okazało się, że… wystarczy łańcuch złożony z 4 znajomych, by połączyć 92% użytkowników Facebooka. Do połączenia absolutnej większości, 99,6%, wystarczy łańcuch 5 znajomych. Cóż, świat jest mały, a Facebook duży.

– 4 –

Facebook a zakaz zbliżania się

Pewien fotograf z Cincinnati został uznany za winnego przemocy domowej – miał rzekomo zastraszać żonę, za co sąd nagrodził go zakazem zbliżania się do niej i dzieci. Mężczyzna poskarżył się na Facebooku, tłumacząc, że teraz gdy tylko kobieta zechce rozdzielić ojca i dziecko, wystarczy że powie, że się go boi. Sąd zrobi resztę. No i sąd zrobił resztę – nakazał fotografowi opublikowanie przeprosin, bo wiadomość na tablicy skazanego została uznana za naruszenie postanowień poprzedniego wyroku. Przeprosiny w ciągu 30 dni miały pojawić się w sieci. Oczywiście na Facebooku. Alternatywą były grzywna i więzienie.

>> Sprawdź inne ciekawostki

– 5 –

500 dolarów nagrody

Nie – wcale nie za „sweet-focię” tygodnia. Osobom, którym uda się włamać na Facebooka za pośrednictwem przypadkowo zostawionych przez programistów luk w zabezpieczeniach, Mark Zuckerberg oferuje nagrodę w wysokości DO 500 dolarów. Ta niezwykła hojność miliardera ma jednak swoje warunki – zgłaszający problem nie może wykorzystać żadnych wykradzionych danych, a także musi dać Facebookowi 24 godziny na usunięcie problemu, zanim opowie o swoim odkryciu mediom.

– 6 –

Jedna piąta zdjęć trafia na FB

Oglądając profile niektórych użytkowników portalu można być zaskoczonym tym, że ta liczba jest w zasadzie tak niewielka – statystyki wskazują, że co piąte zrobione zdjęcie prędzej czy później trafia na Facebooka. W archiwum serwisu znajduje się już 140 miliardów fotografii, co równa się jakimś 4% zdjęć, które kiedykolwiek powstały.

10 ciekawych faktów o Facebooku
fot. einartysen.se / 10 ciekawych faktów o Facebooku

– 7 –

Gimnazjaliści znikają z Facebooka

Przed najbardziej popularnym portalem społecznościowym świata coraz większe problemy – znikają z niego młodzi ludzie, którzy dotychczas stanowili jego siłę napędową. Dlaczego? Ano dlatego, że do Facebooka dobrali się ich rodzice i dziadkowie – zamieszczają własne posty, komentują zdjęcia dzieci, dodają ich do znajomych. A w jaki sposób obrzydzić coś dziecku? Najłatwiej pokazując, że jego rodzicowi też się podoba. I lawina powoli nabiera prędkości – jeśli nawet młodzi ludzie nie likwidują kont, to wchodzą na FB zauważalnie rzadziej. Czujne rodzicielskie oko czuwa.

– 8 –

O psie, który korzystał z Facebooka

Bestia to dość ironiczne imię jak na owczarka, ale to jeszcze żadna sensacja. To, że Bestia ma swój profil na FB to również nic szczególnego – wiele osób, którym w życiu bardzo się nudzi, zakłada strony dla swoich zwierząt. A na czym polega dowcip? Na tym, że fanpage Bestii polubiło ponad 1,6 miliona osób z całego świata, bo owczarek ten należy do Marka Zuckerberga, założyciela portalu. W profilu królują zdjęcia psa oraz żony Marka. Każde otrzymuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy „lajków”. Wychodzi więc na to, że Bestia to najbardziej wyszczekany(!) pies świata.

– 9 –

Konstytucja Islandii powstała na FB

Polscy twitter-ministrowie muszą się jeszcze wiele nauczyć, zanim dorównają swoim zagranicznym kolegom. Ci bowiem, zamiast ogłaszać na Twitterze, że właśnie zjedli śniadanie, na Facebooku przygotowują konstytucje. Tak właśnie było w przypadku Islandii – złożony z 25 ekspertów zespół pracował nad nową konstytucją (mającą zastąpić przyjętą z niewielkimi zmianami konstytucję Danii), a wyniki swoich prac prezentował w mediach społecznościowych. Dlatego islandzka ustawa zasadnicza to ostatecznie efekt działań nie tylko wymienionego zespołu, ale też całej armii pomocników z Facebooka, Twittera i innych podobnych mediów.

10 ciekawych faktów o Facebooku
fot. abc.podroze.gazeta.pl / 10 ciekawych faktów o Facebooku

– 10 –

I jeszcze garść statystyk…

Statystyczny użytkownik Facebooka ma 130 znajomych, a każdego miesiąca wysyła 8 kolejnych zaproszeń. Każdego dnia spędza w portalu ok. 55 minut i „lajkuje” 9 rzeczy. W ciągu miesiąca pisze średnio 25 komentarzy. W marcu 2013 roku Facebook miał już 1 miliard 150 milionów użytkowników i gdyby był państwem, a użytkownicy jego obywatelami, byłby trzecim najludniejszym krajem świata – za Chinami i Indiami, ale nieznacznie tylko im ustępując.

10 ciekawych faktów o Facebooku
fot. misschloe777.pinger.pl / 10 ciekawych faktów o Facebooku

Sprawdź również te ciekawostki:

>> 10 ciekawostek o herbacie

>> 10 ciekawostek o samolotach pasażerskich

>> 10 najciekawszych faktów o złocie

Redakcja

Powiązane artykuły