10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą

10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą

Spis treści

Czekolada to niezwykły smakołyk, który kocha cały świat. Jedzenie czekolady to sama przyjemność i same korzyści. Czekolada szybko wprawia w dobry nastrój oraz zmniejsza stres, powoduje uczucie zadowolenia, rozjaśnia umysł, zwiększa przepływ energii. Magnez reguluje sprawność komórek nerwowych, a cynk i selen zwiększają wydzielanie endorfin – tzw. hormonu szczęścia.

Ponadto czekolada zawiera lecytynę, która poprawia pamięć i uwalnia w mózgu związki pobudzające do pracy i nauki. Te wszystkie pozytywy płynące z delektowania się czekoladą przyczyniły się do powstania 10 niezwykłych miejsc. Przedstawiamy 10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą

– 1 –

Panny’s Amazing World of Chocolate

Miejsce niezwykłe, w którym na czekoladę patrzy się nieco z przymrużeniem oka. W żadnym innym miejscu nie spotkamy tyle czekolady w tak pokręconej formie. Panny’s World of Chocolate znajdujące się w Australii to miejsce zapewniające interaktywne doświadczenia związane z czekoladą. Znajdziemy tu przeogromny wodospad z czekolady, w którym w przeciągu 3 minut spada 400 kg płynnej czekolady, zobaczymy też czekoladowe miasteczko z kolejką lub rosnący z dnia na dzień czekoladowy stalagmit. Miejsce naprawdę wyjątkowe, dla wszystkich smakoszy czekolady pozycja obowiązkowa.

– 2 –

Muzeum Czekolady Nestle

To najbardziej niezwykła fabryka czekolady na świecie, zlokalizowana w Meksyku. Zbudowana w niecałe 2,5 miesiąca pozwoli poznać tajniki smaku i produkcji czekolady Nestle. Z zewnątrz budynek wygląda jak długa czerwona gąsienica, a jej 300-metrowa fasada zwrócona w stronę autostrady nie może nie zostać zauważona.

– 3 –

Muzeum Czekolady w Kolonii w Niemczech

Utworzone w 1993 roku, jego eksponaty pokazują historię czekolady w pigułce od jego początków czyli Olmeków, Majów i Azteków po czasy dzisiejsze. Zaliczane do 10 najlepiej odwiedzanych muzeów w Niemczech. Jego największe atrakcje to: otwarte tropicarium, gdzie rosną drzewa kakaowca, miniaturowe wersje maszyn stosowanych do produkcji czekolady, wielka 3-metrowa fontanna czekoladowa, sklep z ogromną ilością najróżniejszych czekoladek i czekoladowych gadżetów.

10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą
fot. pl.wikipedia.org / 10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą

– 4 –

Muzeum Sekretów Czekolady w Strasburgu we Francji

To niesamowite miejsce składa się z tematycznie podzielonych miejsc tj. Sali muzealnej, Sali demonstracyjnej w formie warsztatu oraz sklepu, a także Sali konferencyjnej. W sklepiku można kupić m.in. czekoladowy makaron, ocet czekoladowy, oraz przeróżne formy do robienia czekoladek. Muzeum to jest częścią Czekoladowej Drogi Alzacji, która skupia grupę 50 sklepów z czekoladą i cechów rzemieślniczych, których specjalizacja opiera się na produkcji czekolady.

– 5 –

Muzeum Czekolady w Barcelonie

To miejsce to jak architektura Gaudiego, tyle że w czekoladzie. Jest to małe muzeum, które zostało otwarte w 2000 roku. Oprócz historii czekolady i sposobów jej przygotowania znajdziemy tu niesamowite rzeźby z czekolady. Poznamy dzieła poważne związane z tematyką religijną jak i postacie z kreskówek (Bambi, Asterix).

10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą
fot. en.wikipedia.org / 10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą

– 6 –

Fabryka Czekolady – Maison Cailler

Fabryka znajdująca się w Szwajcarii. Tutaj możemy odkryć proces wytwarzania czekolady oraz aromaty i zapachy pochodzące ze słynnej fabryki czekolady w Broc. Dzięki interaktywnym przewodnikom można odkryć tajniki produkcji czekolady oraz poznać historię fabryki od jej początków, czyli 1898 roku. Wizyta kończy się oczywiście degustacją najpyszniejszych wyrobów marki Cailler. Sama fabryka położona jest w niezwykle urokliwej okolicy, przez co przyciąga turystów spragnionych czekoladowej przyjemności.

>> Zobacz również nasze inne ciekawostki!

– 7 –

Choco-Story – Muzuem Czekolady w Bruggi w Belgii

Misją tego muzeum jest promowanie zdrowia i pozytywnych aspektów kosztowania belgijskiej czekolady. Jest ono źródłem historycznych, geograficznych i botanicznych informacji o czekoladzie i kakao. Zapoznamy się tu np. z przemysłowymi i domowymi sposobami tworzenia czekolady.

– 8 –

Czekoladowe Muzeum na wyspie Jeju-Do

Muzeum to o niezwykle interesującej konstrukcji znajduje się w Korei Południowej. Najsłynniejsza fabryka i muzeum czekolady w Azji. Posiada imponującą galerię sztuki, na którą składają się czekoladowe figurki oraz obrazy z czekolady. Wyposażony w „Bean to Bar” salon („Od ziarna do tabliczki”), w którym to pokazywany jest cały proces transformacji ziarna kakaowca do gotowej tabliczki czekolady. Na wyposażeniu oczywiście sklep z pamiątkami.

– 9 –

Największa Czekoladowa Fontanna na Świecie

Znajduje się w Las Vegas w stanie Nevada w hotelu Bellagio. Znajduje się za szybą, zwykle odwiedzana przez tłumy turystów. Wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa fontanna na świecie licząca ponad 8 metrów wysokości. Pompuje jednocześnie białą, mleczną i ciemną czekoladę. Spada ona na dół po kryształowych kaskadach, aby zostać znowu wyniesioną na szczyt fontanny. Proces tworzenia fontanny trwał prawie dwa lata. Wszystko zabezpieczone jest grubą warstwą szkła, aby nie dostawały się do niej niepożądane obiekty i owady. W fontannie stale znajduje się prawie tona ciekłej czekolady. Całość robi piorunujące wrażenie. Poza oglądaniem fontanny można tutaj kupić oczywiście najróżniejsze czekoladowe pyszności w przeróżnych formach.

– 10 –

Świat Cadbury w Birmingham

Rewelacyjne miejsce przede wszystkim dla dzieci. Podróż po muzeum rozpoczyna się w azteckiej dżungli, a kończy w sklepie z czekoladowymi smakołykami. W ciągu około 3 godzin, poznamy najróżniejsze ciekawostki ze świata czekolady, historię pierwszego sklepu z czekoladą Cadbury, obejrzymy proces tworzenia wyśmienitej czekolady, stworzymy swoją własną tabliczkę, a nawet pobawimy się na placu zabaw. Chętnych do odwiedzenia tej fabryki – muzeum jest na tyle dużo, że trzeba dokonywać rezerwacji.

Sprawdź również: 10 najciekawszych miejsc związanych z czekoladą

>> 10 ciekawostek o snach

>> TOP 10 najlepiej zarabiających serii kinowych

Redakcja

Powiązane artykuły