10 najlepszych drinków na każdą okazję

10 najlepszych drinków na każdą okazję

Spis treści

Historia mieszanych napojów alkoholowych, dzisiaj popularnie zwanych koktajlami lub drinkami, sięga początków XIX w. Wówczas ograniczały się głównie do napojów przypominających poncze i co ciekawe, były serwowane głównie o poranku, aby zapewnić energię na dalszą część dnia. Do dziś nie ma zgodności co do powstania słowa „koktajl”, jednak najciekawsza wersja tłumacząca pochodzenie tej nazwy wiąże się z amerykańską właścicielką pewnej tawerny, która w czasie wojen rewolucyjnych używała koguciego pióra do przyozdabiania serwowanych przez siebie drinków. W Polsce do określenia mieszanych trunków alkoholowych używa się słowa „drink”, który w jęz. angielskim znaczy po prostu napój. Przedstawiamy 10 najlepszych drinków, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy! 10 najlepszych drinków na każdą okazję


10 najlepszych drinków na każdą okazję

– 1 –

Caipirinha to narodowy drink Brazylijczyków. Przyrządza się go z cachaça, likieru ze sfermentowanej trzciny cukrowej i limonki. Podobno wywodzi się z napoju, który pito w czasie objawów grypy, choć ta pierwotna mikstura zawierała rum zamiast cachaça i czosnek. Caipirinhę powinno serwować się w niskiej szklance o grubym dnie, przybranej kawałkiem limonki. Przy przyrządzaniu tego drinka należy zachować odpowiednią kolejność dodawania jego składników: najpierw kawałki limonki wraz ze skórką należy rozgnieść z cukrem na dnie szklanki, następnie dodać kostki lodu i dopiero na końcu wlać na nie cachaça.

– 2 –

Martini to koktail z ginu i wermutu, czyli aromatyzowanego wina, przybrany oliwką lub twistem skórki z cytryny. Drink ten, zgodnie z modą zapoczątkowaną przez filmowego Jamesa Bonda, serwuje się uprzednio wstrząśnięty w shakerze, a nie zmieszany. Składniki koktajlu można także wlać bezpośrednio na kostki lodu – powstaje wówczas wersja on the rocks, czyli Martini na skałach, którą serwuje się w staromodnej, niskiej szklance o grubym dnie, zwanej tumbler. Jeszcze inna wariacją tego koktajlu jest brudne Martini, gdzie obok podstawowych składników dodaje się również solankę lub sok z oliwek.

10 najlepszych drinków na każdą okazję
fot. pixabay.com / 10 najlepszych drinków na każdą okazję

– 3 –

Mojito to tradycyjny, kubański koktail przyrządzany z 5 składników: białego rumu, cukru trzcinowego, soku z limonki, wody sodowej i mięty. Oryginalny, kubański przepis zawiera yerba buena, odmianę mięty bardzo popularną na wyspie. Kombinację słodkości, orzeźwiającego cytrusu i chłodzącej mięty dopełnia mocne uderzenie rumu, czyniąc ten drink jednym z najpopularniejszych koktajli alkoholowych lata. Przy przyrządzaniu ulubionego drinka Ernesta Hemngway’a należy uważać, aby nie porwać listków mięty – mają być one tylko pogniecione na tyle, aby mogły wydzielić się z nich olejki eteryczne. Istnieje bardzo wiele wariacji tego drinka, np. Greckie Mojito zawierające Metaxę zamiast rumu, Meksykańskie Mojito wymieniające rum na tequillę, Królewskie Mojito uzupełnione nie wodą sodową, a szampanem, a nawet bezalkoholowe, czyli tzw. Dziewicze Mojito.

– 4 –

Krwawa Mary nie bez przyczyny nazywana jest najbardziej złożonym drinkiem świata – przygotowuje się ją z wielu składników, gdzie poza podstawowymi wódką i gęstym sokiem pomidorowym są również liczne przyprawy i dodatki takie jak sos Worcester, sos Tabasco, bulion, chrzan, seler, oliwa, sól, pieprz, sok z cytryny i inne. Uważa się, że koktajl ten pomaga w leczeniu kaca, chociaż w praktyce tylko maskuje jego objawy. W związku z mnogością przypraw i opcjonalnych składników, wielu barmanów ma swoją własną, unikalną recepturę na przygotowanie tego drinka. Bloody Mary najczęściej serwuje się w wysokiej szklance, przybraną kawałkiem selera.

– 5 –

W środku listy najlepszych drinków znajduje się Margarita. To drink meksykański z tequilli zmieszanej z Cointreau, Triple sec lub innym likierem z gorzkich pomarańczy oraz soku z limonki lub cytryny. Serwowany zazwyczaj w specjalnych szklankach z dodatkowym brzuszkiem, których brzegi obtacza się w soli i dekoruje kawałkiem limonki. Margaritę można serwować w trzech wersjach – zmieszaną z lodem, zmiksowaną z lodem oraz w ogóle bez lodu.

10 najlepszych drinków na każdą okazję
fot. en.wikipedia.org / 10 najlepszych drinków na każdą okazję

>> Zobacz również nasze inne ciekawostki!

– 6 –

Piña Colada, która po hiszpańsku znaczy wyciśnięty ananas, jest bardzo słodkim, opartym na rumie drinku, którego pozostałe składniki stanowią mleczko kokosowe i sok z ananasa. Koktajl ten zazwyczaj podaje się wstrząśnięty z pokruszonym lodem, w specjalnej, pękatej szklance na nóżce zwanej Poco Grande, udekorowanej kawałkiem świeżego ananasa i wisienką maraską. Piña Colada jest od ponad trzydziestu lat oficjalnym napojem Puerto Rico i jednym z najbardziej ulubionych drinków kobiet.

– 7 –

Drink Tequilla Sunrise można przyrządzać według dwóch receptur. Pierwsza z nich, oryginalna, zawiera tequillę, crème de cassis, czyli likier z czarnych porzeczek, sok z limonki i wodę sodową. Druga wersja tego koktajlu, ta znacznie dzisiaj popularniejsza, powstała ok. 30 lat po swojej poprzedniczce i zawiera tylko trzy składniki: tequillę, sok pomarańczowy i grenadynę. Gęstsze składniki drinka, cassis czy grenadyna, opadają na dno i tworzą kolorystyczne przejścia przywodzące na myśl niebo o wschodzie słońca, czyli po angielsku sunrise. Koktajl ten najładniej prezentuje się w szklance na nóżce, jednak prawidłowo serwować powinno się go w wysokiej szklance o płaskim dnie, udekorowanej kawałkiem pomarańczy i kandyzowaną wisienką.

10 najlepszych drinków na każdą okazję
fot. en.wikipedia.org / 10 najlepszych drinków na każdą okazję

– 8 –

Koktajl Manhattan przyrządzany jest z whisky lub burbonu, słodkiego wermutu i gorzkiej wódki. Serwuje się go w szklance koktajlowej udekorowany kandyzowaną wisienką wraz z ogonkiem. Popularna anegdota na temat jego powstania wiąże się z bankietem zorganizowanym w nowojorskim Manhattan Club przez matkę Winstona Churchilla. Sukces przyjęcia zapoczątkował modę na serwowany w jego czasie drink – przy zamawianiu tego koktajlu odnoszono się do miejsca, w którym go spróbowano, i stąd właśnie wzięła się jego nazwa.

– 9 –

Kuba Libre, czyli Wolna Kuba, to mało skomplikowany drink z coli, limonki i białego rumu. W krajach anglojęzycznych nazywa się go po prostu rumem z colą, a sok z limonki jest wtedy opcjonalnym składnikiem. Coca-cola została sprowadzona na Kubę przez amerykańskich żołnierzy i to właśnie jednemu z nich przypisuje się stworzenie koktajlu Kuba Libre. Choć drink ten po raz pierwszy został wypity w pewnym hawańskim barze, szybko zyskał popularność także w Stanach Zjednoczonych, a przyczyniły się do tego bardzo niskie ówcześnie ceny zarówno rumu jak i Coli. Cuba Libre serwowany powinien być zawsze on the rocks, w niskiej szklance przybranej kawałkiem limonki lub ananasa.

10 najlepszych drinków na każdą okazję
fot. pixabay.com / 10 najlepszych drinków na każdą okazję

– 10 –

Ranking najlepszych drinków zamyka Cosmopolitan, znany także jako Cosmo. To koktajl z wódki, Triple sec, soku żurawinowego i świeżo wyciśniętego soku z limonki. Serwuje się go w szklankach do Martini z dekoracyjnie skręconą skórką cytryny lub kawałkiem limonki na brzegu, chociaż tradycyjnie drink ten powinien ozdabiać dryfujący kawałek pomarańczy. Popularnym błędem przy serwowaniu Cosmo jest podawanie go z kandyzowaną wiśnią, która zaburza smak koktajlu. Cosmopolitan po raz pierwszy został przyrządzony w latach 70tych, a zyskał znacznie na popularności w ubiegłej dekadzie, gdy za sprawą serialu Seks w wielkim mieście stał się ulubionym drinkiem kobiet lubiących clubbing i imprezy w stylu glamorous.

Sprawdź również:

>> 10 ciekawostek o snach

>> TOP 10 najlepiej zarabiających serii kinowych

Redakcja

Powiązane artykuły