Blogger czy WordPress, który wybrać?

Blogger czy WordPress, który wybrać?

Spis treści

Blogger czy WordPress? W świecie osób blogujących oraz osób, które chcą do tego świata dołączyć, jest to bardzo popularne i równie ważne pytanie. W tym artykule postaram się, jak najlepiej przedstawić opisy Bloggera i WordPressa, aby pomóc w wyborze. Poznasz najważniejsze informacje o obydwu platformach.

Blogger czy WordPress

Elementy brane pod uwagę w poradniku:
  • popularność,
  • własność i prawo do bloga,
  • funkcjonalność,
  • wsparcie oraz dane techniczne,
  • dostępność szablonów i wtyczek / gadżetów.

POPULARNOŚĆ

Blogger: Bez dwóch zdań, jest jednym z najpopularniejszych platform do blogowania. Największą część stanowią nowi blogerzy, którzy nie mają świadomości, jakie mają potrzeby lub tacy, którzy uważają, że darmowa i popularna możliwość założenia bloga zaspokaja ich potrzeby.

WordPress: Tutaj mogę śmiało powiedzieć, że jest to najpopularniejsza platforma do blogowania (i nie tylko). Z tego rozwiązania korzystają nie tylko blogerzy. Dziwne? Nie. – Ponieważ jedynym ograniczeniem w WordPressie jest ludzka wyobraźnia. Nic dziwnego, że korzysta z tej platformy co czwarta osoba w sieci posiadająca swoją stronę/bloga.

WŁASNOŚĆ I PRAWO DO BLOGA

Blogger: Domyślnie nowy użytkownik otrzymuję „wypożyczoną” domenę od Google i na niej buduje bloga. Może na nim zarabiać, chociażby za pomocą zintegrowanego gadżetu AdSense. Ważną informacją jest to, że blog jest własnością Google i w każdej chwili można go stracić.

WordPress: Dostępny jest dla każdego na własność, wszystkie prawa przypadają autorowi bloga/strony. Działa na licencji Open Source. Każdy może używać tego środowiska do użytku prywatnego oraz komercyjnego. Zarabianie jest możliwe na wszystkie sposoby, jakie tylko są dostępne w sieci.

DOSTĘPNOŚĆ SZABLONÓW I WTYCZEK / GADŻETÓW

Blogger: Jest bardzo dużo stron, z których można uzyskać szablony (darmowe i płatne), jednak nie można się po nich spodziewać bardzo zaawansowanej możliwości konfiguracji (tym bardziej bez znajomości kodu). Ograniczenia są plusem i minusem – dzięki temu można łatwiej stworzyć własny szablon, lecz również dlatego, ciężej go konfigurować czy rozbudować. Jeśli chodzi o gadżety dostępne dla bloggera, jest ich naprawdę sporo, ale ciężko znaleźć coś pod swoje wymagania, więc i w tym przypadku czynność sprowadza się do umiejętności modyfikacji kodu. Blogger dostarczył wbudowany edytor kodu oraz funkcję dostosowywania szablonu.

WordPress: Dostępna jest masa szablonów oraz wtyczek (darmowych i płatnych). Różnorodność jest tak duża, że bez większego problemu można uzyskać dowolny rodzaj, zarówno szablonu, jak i wtyczki, która zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagającego blogera. W WordPressie w porównaniu do Bloggera jest trudniejsza konfiguracja po stronie edycji kodu. Nie jest to jeden plik.xml i nie robi się tego w jednym miejscu. Używa się do tego nie tylko edytorów (które są również dostarczone przed platformę), w sytuacjach tego wymagających jest konieczność ingerencji w pliki na serwerze FTP (na którym jest zainstalowany WP). Wynagradza to sprawa taka, że jednak wtyczki i szablony można personalizować za pomocą zaplecza bez konieczności zmian w kodzie.

>> Zapraszamy do działu technologia

WSPARCIE I DANE TECHNICZNE

Blogger: Support Google oferuje bardzo szerokie wsparcie z każdego napotkanego tematu w Bloggerze. Poziom trudności poszczególnych funkcji zależy oczywiście od umiejętności użytkownika. Aby założyć bloga na Bloggerze konieczne jest posiadanie konta Google – to główny warunek. Pozostałe warunki oraz kroki założenia bloga w tej usłudze Google opisane są szczegółowo przez usługodawcę TUTAJ. Od momentu zalogowania się/założenia konta Google do pierwszego wpisu mija niewiele czasu (logowanie, wybranie nazwy/domeny bloga – domyślnie: nazwabloga.blogspot.com – można również własną zewnętrzną domenę, kilka drobnych ustawień – dla każdego zrozumiałe i bez problemu do wykonania).

WordPress: WP oferuję bardzo szerokie forum, na którym wypowiadają się i dzielą swoim doświadczeniem programiści i twórcy WordPressa oraz jego użytkownicy (Forum WordPressa). Do założenia bloga/strony opartej na WordPressie prowadzą głównie dwie drogi. Pierwsza to www.wordpress.com – z darmowym hostingiem oraz domeną. Druga to zainstalowanie WP ze strony producenta (www.wordpress.org) na własnym serwerze lub za pomocą auto instalatora, jeśli jest dostępny na serwerze, który wybraliśmy. Każda z procedur jest bardzo prosta i instruowana tak, jak w przypadku bloggera, z tym że, trochę bardziej zaawansowana – nie ma co się bać. Zazwyczaj sprowadza się to do kilku kroków (w przypadku wybrania drugiej opcji): uzyskanie domeny i hostingu wraz z bazą danych, zainstalowanie WordPressa, podanie w instalatorze odpowiednich danych (nazwa i opis strony, nazwa i hasło administratora, dane bazy danych) i już można zabierać się za szablon oraz pozostałe konfiguracje, wedle własnych upodobań. Blogger czy WordPress

FUNKCJONALNOŚĆ

Blogger: Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że Blogger to jest coś, czego szukaliśmy. Do momentu napotkania pierwszych ograniczeń i problemów z konfiguracją utrzymuje się takie myślenie, ale szybko może się zmienić. Dostępne jest wybranie szablonu z oferowanych przez Google oraz wgranie innego uzyskanego szablonu czy też gadżetu. Niestety większość z nich wymaga zmian w kodzie, by je dostosować do własnych potrzeb. Dla osób z dobrą orientacją i znajomością kodu (głównie HTML, CSS) nie stanowi to większej przeszkody, lecz jak już wspomniałem wcześniej, większość osób na Bloggerze to początkujący blogerzy. Na blogu można zarabiać, jest funkcja dodawania bloga do obserwacji i wyświetlania obserwatorów w gadżecie (UWAGA! – bardzo dużo „blogerów” naciąga na obserwacje, nie mając nawet jednego wpisu). Wszystkie dostępne ustawienia są ułożone w przejrzysty sposób w Panelu Nawigacyjnym. Blogger czy WordPress

WordPress: Śmiało mogę powiedzieć, że jego największą zaletą jest funkcjonalność oraz dostępność szablonów i wtyczek. Bardzo wiele (BARDZO) osób tworzy rozwiązania na potrzeby użytkowników WP – zarówno płatne, jak i darmowe. Po zalogowaniu się do zaplecza oczom ukazuje się bardzo przyjazna nawigacja (Kokpit), pogrupowana tak, by w jak najwygodniejszy sposób zarządzać stroną. Nie bez powodu WordPress jest najpopularniejszą platformą w sieci.

Zanim zadasz sobie pytanie, Blogger czy WordPress? Pamiętaj, że ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie! Przed podjęciem decyzji, pomyśl… Dlaczego ludzie przenoszą się na WordPressa, a nie z WordPressa?

Redakcja

Powiązane artykuły