Choroba Hashimoto – objawy, diagnoza, leczenie

Choroba Hashimoto - objawy, diagnoza, leczenie

Spis treści

Choroba Hashimoto – ostatnio najpowszechniejsze zaburzenie endokrynologiczne. To nic innego jak zapalenie tarczycy, które przyczynia się do powiększenia gruczołu tarczowego. Jest to choroba autoimmunologiczna czyli najprościej tłumacząc – organizm atakuje sam siebie, zwraca się przeciwko własnym komórkom.

Tarczyca to niewielki gruczoł, który ma ogromne zadanie w naszym organizmie – wydziela hormony potrzebne do wszystkich procesów metabolicznych! Wytwarza dwa hormony: trijodotyronininę (T3) oraz tetrajodotyroninę (T4). Zdecydowanie więcej produkuje T4, lecz T3 ma o wiele większą moc działania! Poprzez enzym – 5′-dejodynaza – T4 jest przekształcane do T3. Niestety nie zawsze to tak pięknie wygląda. T4 może się również przemienić w revers T3 (rt3). O ile zdrowy organizm sobie z tym dobrze poradzi, szybko usunie takie formy, tak w niepożądanych warunkach nadmiar rt3 przyczynia się do zmniejszenia stężenia aktywnej T3 w ustroju. Wskutek czego przemiana materii spada i pojawiają się kolejne kłopoty.

Warto rozróżniać również niedoczynność i nadczynność gdy mówimy o tarczycy. Jeśli poziom hormonów wzrasta powyżej normy mówimy o nadczynności tarczycy, w której zauważamy szybszy metabolizm, lecz gdy stężenie hormonów spada, nasze wszystkie procesy w organizmie ulegają spowolnieniu i wtedy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy.

Choroba Hashimoto – co odpowiada za jej występowanie?

Oczywiście geny. Wiadomo, to że ktoś u nas w rodzinie ma chorobę autoimmunologiczną, nie musi oznaczać, że my na nią zachorujemy. Wszystko ma swoją przyczynę. Czynnikami wywołującymi są: stres, alergie, nietolerancje pokarmowe, infekcje, brak składników odżywczych czy ciąża. Hashimoto ma czynnik genetyczny. Niestety tej choroby nie można wyleczyć, ale bez obaw! Dzięki odpowiednim lekom z dobraną dietą oraz wskazaną suplementacją można żyć szczęśliwie i realizować swoje życiowe marzenia!

 

Choroba Hashimoto - objawy, diagnoza, leczenie
fot.pixabay.com / Choroba Hashimoto – objawy, diagnoza, leczenie

Objawy

Bardzo często osoby z Hashimoto nie mają żadnych objawów, co oznacza, że mija bardzo wiele czasu, gdy diagnoza zostanie trafnie postawiona. Czas niestety wpływa na naszą niekorzyść, ponieważ może się już rozwinąć niedoczynność tarczycy. Hashimoto uważane jest za główną przyczynę niedoczynności tarczycy.

Istnieją jednak sygnały, które mogą nas zaniepokoić:

  • Zmęczenie
  • Tycie
  • Częste bóle głowy
  • Stałe odczucie zimna
  • Zaburzenia koncentracji
  • Nerwowość
  • Tachykardia
  • Sucha skóra i wypadające włosy
  • Przybieranie na wadze
  • Zaparcia
  • Obfite miesiączki

>> Zapraszamy do działu: ZDROWIE

Diagnostyka

W Polsce istnieje możliwość zrobienia badań: TSH, T4, T3, fT4, fT3 oraz przeciwciała anty TPO i anty TG oraz USG tarczycy. Aby móc postawić prawidłową diagnozę jest potrzebne wykonanie wszystkich tych badań, nie tylko TSH!

TSH

Zazwyczaj w laboratorium górna norma to 4,2 uIU/ml. Badania wykazują, że poziom większym niż 2-2,5 uIU/ml może wskazywać na pierwsze stadium choroby niedoczynności tarczycy! Jeśli masz powyżej, a lekarz Ci mówi, że jesteś zdrowa, to kopnij go w tyłek! Oszukuje Cię! Pozostał z wiedzą 20 lat temu!

Nie dajmy się omamić. Jeśli czujesz się bez energii, zmęczona, czujesz, że zostaniesz zaraz łysa, a ponadto Twoja waga płata figle, szukaj pomocy, opinii dobrego lekarza. Szukajmy porady, pytajmy po co i dlaczego, czytajmy w książkach, w Internecie. Nie pozostańmy obojętni na swoje zdrowie, tłumacząc, że tak ma być!

Przeciwciała przeciwtarczycowe

  • P-ciała anty TPO – podwyższone, powyżej 35 uIU/ml
  • P-ciała anty Tg- podwyższone, powyżej 115 uIU/ml

fT3 i fT4

fT3 – norma 2,00-4,40 pg/ml ( powinno być tak wysokie, jak tylko możliwe, mieszczące się w normie)

fT4 – norma 0,93- 1,70 ng/dl ( powinno być tak niskie, jak tylko możliwe, mieszczące się w normie)

Przy chorobie Hashimoto stwierdza się podwyższone TSH, niskie Ft3 i niskie Ft4. Zdarza się tak, że TSH mamy w normie, natomiast stężenie Ft3 jest bardzo niskie. Jest to istotny parametr ponieważ pokazuje nam, w jakim stopniu nasz organizm przekształca T4 w aktywną postać T3.

Po badaniach krwi warto udać się na USG tarczycy, by zobaczyć, czy nie powstały nam wola tarczycowe.

Choroba Hashimoto – leczenie

Musimy pamiętać, że jest to choroba autoimmunologiczna, czyli nasz organizm atakuje siebie. Za pomocą przyjmowania leku z hormonem T4 uzupełniamy tylko hormony. Nie ma to wpływu na produkcję przeciwciał. Dlatego bardzo istotne jest wprowadzenie DIETY ORAZ SUPLEMENTACJI. Dodatkowo bardzo ważną kwestią w leczeniu jest wprowadzenie probiotykoterapii!

Więcej o tym co jeść, jak jeść oraz jak wspomóc się suplementacją dowiecie się w tym artykule!

Polecamy również:

>> Przepisy na wiosenne koktajle!

>> Superfoods – Lista polecanych produktów

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły