Czy sprzedaż nieruchomości opłaca się bardziej niż wynajem nieruchomości?

nieruchomosci

Spis treści

Często właściciele mieszkania stają przed takim problemem i muszą podjąć najkorzystniejszą dla siebie decyzję, jednak należy pamiętać, że jest ona ciężka i warto wszystko dobrze przemyśleć. Z całą pewnością najważniejszą różnicą jest to, że podczas wynajmu mieszkania jako właściciele mamy stały przypływ gotówki co miesiąc i można powiedzieć, że jest to nasza dodatkowa „pensja”. W przypadku sprzedaży nieruchomości całość kwoty dostajemy na raz, czyli taka opcja jest dobra dla osób chcących tą kwotę zainwestować np. w kupno mieszkania/domu lub inne wydatki, które są drogie. Tendencje demograficzne pokazują, że coraz więcej Polaków będzie dziedziczyć nieruchomości po swoich przodkach, gdyż w tym momencie obserwuje się powojenny wyż demograficzny. Wiele osób ma jednak problem ze sprzedażą mieszkania, ponieważ dotykają ich problemy dotyczące sfinalizowania transakcji. Właściciele często nie mają czasu, aby zajmować się sprzedażą i kończy się to długotrwałym procesem.

Wynajem mieszkania- wady i zalety

Z całą pewnością taka forma obrotu nieruchomościami nie jest receptą na kłopoty związane z niechcianym mieszkaniem. Należy pamiętać o kilku kwestiach i wziąć pod uwagę obecny stan związany z rynkiem nieruchomości. Wynajem mieszkania daje nam co prawda comiesięczny zastrzyk gotówki, pod warunkiem, że mamy najemcę. Wydaje się, że nie jest to problem, jednak zdarza się, że lokatorzy rezygnują z wynajmu mieszkania i właściciele nie mogą przez dłuższy czas znaleźć nowych mieszkańców. W takiej sytuacji przez kilka miesięcy jesteśmy tak naprawdę bez tej gotówki, a wręcz musimy ponosić straty związane z zapłatą czynszu i rachunków. Wiadomo, że ryzyko „pustego mieszkania” jest niższe w dużych miastach i dobrych lokalizacjach, jednak z całą pewnością należy o tym pamiętać. Minusem jest również to, że wynajmując mieszkanie musimy się interesować jego stanem tzn., w przypadku zalania mieszkania przez sąsiada to właśnie właściciel musi załatwiać wszystkie formalności. Najczęściej jest on stale pod telefonem i przyjmuje wszelkie zgłaszane problemy przez wynajmujących. Wynajem mieszkania będzie jeszcze bardziej uciążliwy jeśli znajduje się ono daleko od miejsca zamieszkania i pracy właściciela. Trudno się dziwić, że wiele osób wynajmujących nieruchomość oddalone od ich miejsca przebywania np. o 100 km – 200 km zastanawia się, jak szybko sprzedać mieszkanie i pozbyć się kłopotu.

Sprzedaż mieszkania- wady i zalety

Zdecydowaną zaletą jest to, że szybko pozbywamy się problemu i mamy od razu gotówkę dla siebie. Problemem jest załatwianie wszelkich formalności, których naprawdę jest dużo. Same przygotowanie dokumentów jest dość kłopotliwe ponieważ jest ich dużo. Są to: akt notarialny nabycia nieruchomości w drodze kupna, darowizny lub spadku, aktualny odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu, dokument o braku zadłużenia i braku zaległości z tytułu czynszu oraz opłat eksploatacyjnych. Błędy popełniane przez właścicieli przy sprzedaży nieruchomości to przede wszystkim: zbyt wysoka cena, nieadekwatna do lokalizacji, zły stan lokalu, brak dostępności czasowej właściciela. Problem jest gdy sprzedający chce również współpracować z pośrednikami nieruchomości. Powierzenie sprzedaży zbyt dużej ilości agencji nieruchomości również nie jest korzystne, ponieważ firmy te muszą ze sobą konkurować. Kolejnym problemem jest brak możliwości negocjacji, na które liczą kupujący, źle napisane ogłoszenie, źle zrobione zdjęcia, mała ilość informacji technicznych oraz brak dokumentów potrzebnych do sprzedaży.

Sprawdź nasz skup nieruchomości https://transakcja24h.pl/

redakcja serwisu

Powiązane artykuły