Kiedy konieczna jest wymiana opon w samochodzie?

wymiana opon w samochodzie

Spis treści

Wymiana opon w samochodzie jest ważna zarówno dla bezpieczeństwa, jak i optymalnych osiągów pojazdu. Moment wymiany opony zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju opony, warunków jazdy oraz jej stanu. Zobacz, kiedy trzeba wymienić opony na nowe!

Głębokość bieżnika

Jednym z głównych wskaźników wymiany opony jest głębokość bieżnika. W miarę zużywania się opon głębokość bieżnika maleje, dlatego opona traci wtedy swoje właściwości. Dla uzyskania optymalnego bezpieczeństwa zaleca się wymianę opon, gdy głębokość bieżnika osiągnie 3 mm, a w przypadku warunków zimowych nawet wcześniej, gdy będzie miała on głębokość 4-4,5 mm.

Wskaźniki zużycia bieżnika

Większość nowoczesnych opon ma wskaźniki zużycia bieżnika — małe wypukłe paski gumy umieszczone pomiędzy rowkami bieżnika. Kiedy bieżnik zużyje się do poziomu tych wskaźników, jest to wyraźny znak, że opony wymagają wymiany.

Nierówne zużycie bieżnika

Nierównomierne zużycie bieżnika może być spowodowane problemami z ustawieniem geometrii, nieprawidłowym napompowaniem kół lub innymi problemami mechanicznymi. Jeśli widoczne jest znaczne nierównomierne zużycie, zaleca się zlecić specjalistom przegląd opon i pojazdu, na przykład takie usługi wykonuje PZ Service serwis Volvo Katowice – https://www.pzservice.pl/oferta/serwis-volvo/ w którym można liczyć na profesjonalną pomoc.

Pęknięcia, wybrzuszenia lub przebicia opony

Pęknięcia, wybrzuszenia lub przebicia na bokach opon mogą osłabić ich konstrukcję. Każdy z tych problemów może prowadzić do pęknięcia opon, dlatego niezwykle ważna jest wymiana tych, które wykazują oznaki uszkodzenia.

Wiek opon

Nawet jeśli głębokość bieżnika wydaje się wystarczająca, żywotność opon jest ograniczona ze względu na starzenie się i degradację mieszanki gumowej. Większość producentów opon zaleca wymianę opon starszych niż 6 lat, niezależnie od ich wyglądu.

Wymiana sezonowa

Jeśli używasz różnych kompletów opon na różne pory roku (letnie i zimowe), należy je wymieniać w zależności od pory roku. Opony zimowe zaprojektowano tak, aby zapewniały lepszą przyczepność w zimnych i zaśnieżonych warunkach, natomiast opony letnie są zoptymalizowane pod kątem ciepłych i suchych warunków.

Problemy z wibracjami

Jeśli zauważysz wibracje podczas prowadzenia pojazdu, może to być spowodowane problemami z oponami. Profesjonalny przegląd może pomóc w ustaleniu, czy konieczna jest wymiana opony, czy może przyczyna jest inna.

Gorsza przyczepność opon

W miarę zużywania się opon zmniejsza się ich przyczepność do nawierzchni, zwłaszcza na mokrej lub śliskiej nawierzchni. Może to skutkować zmniejszoną skutecznością hamowania i prowadzenia. W takiej sytuacji także kluczowe znaczenie ma szybka wymiana opon na nowe, które zapewnią bezpieczną jazdę.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły