W naszym otoczeniu coraz częściej możemy usłyszeć o muzykoterapii. A czym w ogóle zajmuje się muzykoterapia? Postaram się Wam to wytłumaczyć. Muzykoterapia jest techniką, która opiera się na leczniczym działaniu muzyki na psychikę i organizm człowieka.
Muzyka otacza nas, kształtuje nasze poczucie wartości, a także poprzez muzykę możemy należeć do danych grup kulturowych, czy subkultur, nie tylko młodzieżowych. W wielu magazynach możemy przeczytać, że dźwięk bardzo dobrze oddziałuje na wiele naszych układów m.in wegetatywny, krążenia, czy oddechowy. Jednocześnie muzykoterapia poprawia nasze zdrowie psychiczne, zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, czy stanów lękowych, a oprócz tego poprawia naszą samoocenę i pozwala przezwyciężyć bezsenność. Dzięki temu ta forma terapii staje się coraz bardziej popularna.
Muzykoterapia jako dziedzina lecznicza znana jest już od starożytności
W starożytności ludzie zaczęli odkrywać leczniczy wpływ muzyki. Potrafiła ona uspokajać, a zarazem zaciekawiać. Najczęściej wykorzystywana jest do leczenia nerwic. Polega na wyrażaniu uczuć i wyzwalania negatywnej energii. Terapia nie skupia się tylko na słuchaniu muzyki, ale również na jej tworzeniu. Posiadamy wiele metod muzykoterapii m.in odreagowująco-wyobrażeniowa, komunikatywna, kreatywna, relaksacyjna, treningowa.
Zobacz również :
>> Zwierzęta są naszymi przyjaciółmi
>> Nie taki friendzone straszny…
Muzykoterapia spełnia wiele ważnych funkcji w naszym życiu i rozwoju
Zmienia nasz nastrój i podejście do niektórych spraw. Przecież poprzez słuchanie muzyki wykształca nam się zmysł postrzegania świata, a poprzez to, jakiej ktoś słucha muzyki, od razu możemy wyrobić sobie o nim zdanie. Muzyka tworzona przez wielkich kompozytorów oddziaływała na ich życie, a ich życie na ich twórczość. Poprzez słuchanie muzyki możemy zagłębić się w jej rozwój. W ten sposób wiele gwiazd dzisiejszej sceny muzycznej tworzy arcydzieła, przez to, że w młodości, ktoś pokazał im, czym jest fortepian, czy nawet syntezator. W tworzeniu muzyki możemy pokazać swoje prawdziwe oblicze. Możemy ukazać siebie w smutku, jak i również w radości. To wszystko zależy od naszego podejścia i zaangażowania.
>>> Zapraszamy do działu zdrowie
Muzykoterapia w naszym kraju dopiero przechodzi fazę rozwoju, ale już dziś nie zapomnijmy o jej relaksacyjnym wpływie. Idąc na spacer, czy biegając, miejmy ze sobą iPoda z muzyką, albo chociaż słuchawki, dzięki którym uruchomimy funkcję radia w naszym telefonie. A na koniec najważniejsze – pozwólmy młodym ludziom poznać ważne strony muzyki, jednocześnie pamiętając, ze nic na siłę.