Nagrzewnice to urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w magazynach, budownictwie, gospodarstwach domowych, domkach letniskowych, namiotach handlowych, warsztatach mechanicznych. Żeby dokonać prawidłowego doboru urządzenia musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, między innymi: wymiar pomieszczenia, przyrost temperatury, a także współczynnik izolacji cieplnej.
Poniżej przedstawimy Państwu wzór do obliczenie mocy nagrzewnicy:
V x ΔT x K = kcal/h
V– objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane (szer x dł x wys) w m³
ΔT– wymagany przyrost temperatury (°C)
K– współczynnik izolacji cieplne
V= szerokość 5 m, długość 12 m, wysokość 3 m, Objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane = 180 m³
ΔT= temperatura wewnątrz bez ogrzewania -5°C, temperatura wymagana w pomieszczeniu +18°C, T = 23ºC
K= współczynnik zależny od rodzaju konstrukcji oraz izolacji
K=3,0-4,0 Prosty budynek z drewna lub blachy falistej – Nieizolowany
K=2,0-2,9 Prosta konstrukcja, pojedyncza warstwa z cegieł, proste okna I dach – Słaba izolacja
K=1,0-1,9 Konstrukcja standardowa, podwójna warstwa cegieł, niewiele okien, standardowo zamknięty dach – Średnia izolacja
K=0,6-0,9 Konstrukcja zaawansowana, podwójnie izolowana cegła, niewiele okien podwójnych, solidny fundament, dach z materiałów dobrze izolujących – Dobra izolacja
Przykład: 180 x 23 x 4 = 16560 kcal/h =19,2 kW/h (V x ΔT x K = kcal/h) 1 kW/h = 860 kcal/h 1 kcal/h = 3,97 Btu/h 1 kW/h = 3412 Btu/h 1 Btu/h = 0,252 kcal/h
Jaką nagrzewnicę wybrać?
Jak widać na przykładzie tego wyliczenia możemy teraz dobrać nagrzewnicę, która spełni nasze wymagania. Jeśli powierzchnia ogrzewanego budynku nie jest duża można zastosować nagrzewnicę elektryczną. Dmuchawy posiadają regulację wentylatora jak i mocy grzewczej co pozwala na optymalny dobór wydajności. Zasilanie przy mniejszych urządzeniach to 230V , większe potrzebują do pracy zasilania 400 V. Niewątpliwą zaletą tego typu nagrzewnic jest brak zapachów, niski hałas, brak emisji spalin czy zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Natomiast przy większych wymiarach pomieszczenia doskonale sprawdzą się nagrzewnice gazowe, które są bardzo wydajne, bezpieczne i tanie w użytkowaniu. Wystarczy podłączyć butlę z gazem i dmuchawa gotowa jest do użycia. Urządzenia zasilane gazem propan-butan wytwarza czyste i ciepłe powietrze. Proces spalania zachodzi w otwartej komorze spalania, powietrze zasysane przez wentylator jest ocieplane a następnie wydmuchiwane z nagrzewnicy. Nie wymaga ona komina, należy jedynie zapewnić dopływ powietrza, aby umożliwić prawidłowe spalanie. Niektóre modele posiadają wbudowany termostat z regulacją temperatury, dzięki któremu można łatwo ustawić zamierzoną temperaturę otoczenia, po ogrzaniu wnętrza nagrzewnica automatycznie wyłącza się.
Nagrzewnica olejowa, również może być dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń większych gabarytów. Nagrzewnice bez odprowadzania spalin nie nadają się do obiektów w których przebywają ludzie i zwierzęta, wydmuchiwane powietrze jest zanieczyszczone i posiada dużo wilgoci. Natomiast te z odprowadzeniem mogą być stosowane praktycznie wszędzie. Proces spalania odbywa się w otwartej lub zamkniętej komorze spalania, powietrze zasysane przez wentylator miesza się z ciepłem i jest wydmuchiwane z nagrzewnicy jako gorące. Wyjątkiem są nagrzewnice promiennikowe tutaj olej spalany jest w komorze urządzenia, a następnie płomień rozgrzewa specjalną powierzchnię, która oddaje ciepło poprzez promieniowanie. Do urządzeń wlewamy olej napędowy lub opałowy, a następnie podłączamy do prądu. Niektóre modele posiadają termostaty dzięki którym możemy ustawić temperaturę, którą chcemy osiągnąć w pomieszczeniu.
Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny przy wyborze i zakupie nagrzewnicy, która spełni Państwa wymagania i będzie bardzo dobrze sprawdzać się w chłodniejsze dni w szczególności w okresie zimowym.