Jak radzić sobie ze stresem – 10 praktycznych rad

Jak radzić sobie ze stresem - 10 praktycznych porad

Spis treści

Pamiętasz ten moment, kiedy jeszcze w podstawówce nauczycielka kazała Ci recytować fraszkę Kochanowskiego, a Ty stojąc na środku, nawet nie wiedziałeś, jak to zacząć. Stres zżerał Cię od środka, ręce się trzęsły, a język odmawiał posłuszeństwa? Pamiętasz, ile byś dał za możliwość powrotu do ławki? Nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem i ciągle zastanawiasz się, jak go uniknąć? Stres możemy opanować i zmniejszyć do minimum, o ile wiemy, jak powinniśmy się z nim obchodzić. Co pomoże nam go wyeliminować, a co wpływa na jego zwiększenie. Przygotowałam dla Ciebie 10 rad jak walczyć ze stresem.

Jak radzić sobie ze stresem:

1. Pozbądź się stresu

Zastanów się, co Cię najbardziej stresuje. Jakie są to sytuację i pomyśl, co możesz zrobić, aby ich uniknąć. Denerwuje Cię sąsiad – unikaj go. Denerwuje Cię nawał pracy – weź zrób to i nie czekaj na ostatnią chwilę, bo może być już tylko gorzej, a Ty będziesz się denerwować, że nie skończysz.

2. Opanuj stres

Nie możesz pozwolić sobie, żeby stres zawładnął Tobą, a Ty np. podczas publicznego wystąpienia jąkał się jak dziecko w przedszkolu. Przygotuj się. Nie denerwuj się, ostatecznie weź coś na uspokojenie i czasem nie próbuj pić kawy, czy „energetyka”, bo przyśpieszy Twoją pracę serca.

3. Przygotuj się dokładnie

Jeśli stresujesz się wystąpieniem publicznym, przećwicz go kilkukrotnie, a jeśli jest to ważny egzamin, po prostu się na niego naucz. Nie ma na to innej metody. Przygotowanie zapewni Ci sukces, bo improwizacją jeszcze nikt za dużo nie osiągnął, albo się do tego nie przyznał.

4. Odpocznij

Jeśli cały dzień minął Ci pod znakiem stresu, odpocznij. Odpoczynek też Ci się należy. Przez godzinę gry na konsoli nikogo jeszcze nie zwolnili. Zawsze możesz być pierwszy.

5. Poszalej

Jeśli następnego dnia wiesz, że masz przemówienie, oddanie projektu czy coś takiego, a jesteś przygotowany w 100%, to daj się namówić na wypad ze znajomymi. Odprężysz się, a następnego dnia podejdziesz na luzie do sprawy. Tylko nie przesadź.

6. Zaakceptuj stres

Skoro nie możesz się go pozbyć, zaakceptuj go. Zrozum, że to Twoje zadanie i podejdź do niego, jak do każdego innego.

7. Zachowaj dystans

Coś Ci się nie udało, pomimo tego, że spędziłeś nad tym bardzo dużo czasu. Nie poddawaj się, głowa do góry, następnym razem będzie lepiej.

8. Uśmiechnij się

Od razu będziesz lepiej wyglądać, a Twój przeciwnik zobaczy, że jesteś pewny siebie. Idąc z uśmiechem przez życie, ono automatycznie staje się lepsze.

9. Znajdź przyjaciela

Takiego, któremu będziesz mógł pomóc, a on wysłucha Twoich problemów i pomoże. Chcąc pomóc drugiej osobie, zapominamy o własnych problemach.

10. Śpij więcej

Przygotowanie do projektu było tak męczące, że przez to musiałeś zawalić kilka nocy, aby osiągnąć zamierzony efekt? Do tego monotonnie zadajesz sobie pytanie: „czemu nie zabrałem się za to wcześniej?”? Nie zabrałeś, bo Ci się nie chciało. Praca wykonana. Przemówienie wygłoszone. Projekt oddany. Idź spać. Dobranoc.

>> Zapraszamy do działu Zdrowie

Pomimo wszystkiego stres jest nam potrzebny. Musimy mieć jakąś motywację, bo bez tego deadline byłby tylko pustym, nic nieznaczącym słowem, a nikt nie chciałby z nami współpracować. Stres sam w sobie nie jest zły, ale jego nadmiar może bardzo uprzykrzyć nam życie. Pamiętajcie, że weekend z rodziną, czy znajomymi w górach, czy na plaży dobrze Wam zrobi.

Redakcja

Powiązane artykuły