Komunikacja w związku – najczęstsze problemy

rozmowy w zwiazku

Spis treści

Czy w waszym związku pojawiają się problemy z komunikacją? Mimo, że wcześniej tworzyliście zgrany duet, dziś nie możecie się porozumieć? Czy problemy z komunikacją zawsze muszą oznaczać zakończenie relacji? Jak podkreślają specjaliści, problemy z komunikacją zdarzają się nawet w najbardziej zgodnym małżeństwie i związku. Ważne, aby potrafić sobie z nimi radzić. Często jednak lekarstwem okazuje się terapia.

Komunikacja w związku – sztuka prowadzenia rozmowy

Zakochanie, okres bujania w obłokach i bezkresnego szczęścia kiedyś się kończą i wówczas pojawiają się najczęściej problemy. Są one spowodowane brakiem zaspokojenia potrzeb, nieporozumieniem czy zmianą sytuacji społecznej któregoś z partnerów.

Jak już wspomnieliśmy, nawet najsilniejsze zauroczenie parterem nie gwarantuje stworzenia silnego, idealnego związku. Początkowo, dzięki wzajemnej adoracji i stanowi zakochania, nie dostrzegamy wad, a osoba, którą kochamy jest dla nas wręcz idealna. Patrzymy na życie przez różowe okulary, a rzeczywistość wydaje się nam być kolorowa. Na tym etapie związku nie mamy żadnego problemu z budowaniem zaufania. Zakochani po uszy uważamy ukochaną osobę za wyjątkową, bez jakichkolwiek mankamentów.

Brak komunikacji lub niewłaściwe podejście przyczyną rozpadu relacji

Z czasem okres zakochania mija, a my zaczynamy dostrzegać już nie tylko zalety, a coraz częściej zwracamy uwagę także na wady. To wtedy zaczynają się pojawiać pierwsze problemy i nieporozumienia.

Kryzys w życiu pary może pojawiać się na wielu polach. Pogoń za karierą, nadmierny czas pracy, skupienie się na sobie i swoich osiągnięciach, dążenie do zaspokajania jedynie własnych potrzeb. Przyczyną problemów i nieporozumień mogą być również zbyt wysokie wymagania wobec partnera, inne postrzeganie związku lub inne podejście do kwestii wychowywania dzieci.

Problemy z komunikacją – jak ich uniknąć?

Najczęstszym problemem są jednak nieporozumienia mogą wynikać głównie z braku odpowiedniej komunikacji w związku. Partnerzy często nie potrafią lub nie chcą słuchać siebie nawzajem, nie potrafią rozmawiać o swoich problemach, czy zaakceptować konkretnego postrzegania świata.

Zamiast dać sobie nawzajem szansę na realizację własnych celów, chcemy, aby partner postępował dokładnie tak, jak my tego chcemy. Pragniemy dopasować partnera do własnych potrzeb. Często zatracamy szacunek do siebie nawzajem. Często zdarza się tak, że pary przegapiają moment w związku, gdy relacja zaczyna się psuć.

Jak nauczyć się rozmawiać?

Jak podkreślają specjaliści, to nie seks jest kluczowym aspektem każdej relacji, ale właśnie sztuka porozumiewania się i właściwa komunikacja. Nawet najbardziej wyszukane zabawy łóżkowe, z wykorzystaniem akcesoriów, takich jak pejcz czy maska bdsm nie są w stanie zapobiec kryzysom i uchronić was od problemów. Zaburzona komunikacja jest często przyczyną kryzysów, które prowadzić mogą do rozpadu związków i małżeństw.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły