Konstytucja 3 Maja wybita w kilogramie srebra

Konstytucja 3 Maja wybita w kilogramie srebra

Spis treści

Konstytucja 3 Maja wybita w kilogramie srebra

Jedno z największych dzieł Jana Matejki – Konstytucja 3 Maja 1791 roku – zostało przeniesione na komplet 24 srebrnych monet wykonanych z kilograma czystego kruszcu. Jednak tylko nieliczni kolekcjonerzy będą mogli powiększyć swoje zbiory o ten zestaw – jego światowa limitacja to zaledwie 250 sztuk. Szczęśliwcy otrzymają także wierną kopię rękopisu ustawy oraz inne cenne przedruki historycznych dokumentów. Emisja towarzyszy 225. rocznicy podpisania Konstytucji oraz 125. rocznicy pierwszego wystawienia obrazu Matejki w Sukiennicach.

Dzieła Jana Matejki to nie tylko dbałość o każdy detal i znakomite przedstawienie postaci, to przede wszystkim kronika dawnych czasów, dzięki której kolejne pokolenia mogą poznawać najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Nic więc dziwnego, że artysta uważany jest za twórcę polskiej szkoły malarstwa historycznego.

Konstytucja 3 Maja wybita w kilogramie srebra
fot. Unicorn Media

Zamiłowanie do zgłębiania dawnych dziejów jest niemal nieodłącznym elementem pasji numizmatycznej. Potwierdzają to wyniki zrealizowanego przez nas badania „Kolekcjonera portret własny” – 3 na 4 respondentów przyznało, że najczęściej kolekcjonuje monety oraz medale upamiętniające historię Polski i świata. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że tak znamienite dzieło polskiego malarstwa historycznego udało się perfekcyjnie przedstawić na srebrnym kruszcu – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, wyłącznego dystrybutora zestawu w Polsce.

Konstytucję 3 Maja 1791 roku o kolosalnych wymiarach 446 x 247 cm przeniesiono na zestaw w rozmiarze 240 x 166,8 mm. Numizmatyczny obraz tworzą 24 srebrne monety, na których awersy naniesiono poszczególne fragmenty dzieła Matejki. Łącząc ze sobą wszystkie elementy zestawu, oczom kolekcjonera ukaże się arcydzieło polskiego mistrza – w odpowiednich proporcjach i z zachowaniem wszelkich detali.

Sprawdź dział >> BIZNES

Praca międzynarodowych ekspertów pozwoliła na wykorzystanie do tego celu najnowszych technologii menniczych. Zastosowano rzadką i pracochłonną metodę bezkrawędziowego tampondruku – dzięki niej, w przeciwieństwie do zwykłych monet, obraz można było przenieść na całą powierzchnię monety, bez potrzeby pozostawienia czystej srebrnej krawędzi. W rezultacie łączenia monet są niemal niezauważalne, a najdrobniejsze szczegóły malarskie są odwzorowane z wielką dokładnością – komentuje Adam Zieliński.

Razem z zestawem monet kolekcjoner otrzymuje również bogaty zbiór wiernych replik oryginalnych, historycznych dokumentów. Najważniejszym z nich jest faksymile rękopisu Konstytucji 3 Maja, czyli dokładna kopia z 1791 roku. W zestawie umieszczono także przedruki trzech pierwszych wydań Konstytucji w językach: angielskim, francuskim i niemieckim oraz stylowo wydany tekst Konstytucji w języku polskim wraz z omówieniem popularnonaukowym i tłumaczeniem na język angielski.

Całość zestawu dopełnia ekskluzywne etui kolekcjonerskie, w którym znajdują się monety oraz wszystkie dokumenty. Każdy z zestawów posiada własny, indywidualny numer.

Monety i medale prezentujące ważne wydarzenia historyczne to jedna z najtrwalszych i najbardziej prestiżowych form upamiętnienia dawnych dziejów. Konstytucja 3 Maja, jeden z kamieni milowych nie tylko historii Polski, ale i świata, doczekała się honorowego numizmatycznego świadectwa – podsumowuje Adam Zieliński.

Polecamy również:
>> NBP wyemituje banknot na rocznicę Chrztu Polski

>> Zmarł arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski

Konstytucja 3 Maja wybita w kilogramie srebra

Redakcja

Powiązane artykuły