Łupież – jak sobie poradzić z problemam?

pielegnacja wlosow

Spis treści

Może on być lekki, umiarkowany, albo ciężki. Ponadto jest on spotykany zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Łupież to bardzo częsta dolegliwość dotycząca skóry głowy. Przyczyną łuszczenia się skóry głowy może być uwarunkowanie genetyczne lub drożdże. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat łupieżu i sposobów jego leczenia. 

Czym jest łupież?

Łupież wywołany jest przez nadmierne namnażanie się grzybów. Do czynników, które mogą się przyczynić do jego wywołania należy m.in.:

  • niewłaściwe odżywianie,
  • nadmierne używanie produktów przeznaczonych do stylizowania włosów,
  • niewłaściwa i niedostatecznie częsta higiena skóry głowy,
  • przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje zbyt suche powietrze,
  • używanie niewłaściwych kosmetyków do włosów.

Łupież ma postać złuszczającego się, zrogowaciałego naskórka, któremu często często towarzyszy łojotok o różnym stopniu nasilenia.

Jak radzić sobie z łupieżem?

Pierwszym produktem, po który warto sięgnąć podczas walki z łupieżem, jest szampon przeciwłupieżowy. Produkt ten jest niezbędny dla każdej osoby, która boryka się z problemem łupieżu. W sklepach, drogeriach i aptekach dostępne jest wiele specyfików przeznaczonych specjalnie dla osób borykających się z tą chorobą skóry głowy.

Aby dobrać idealny kosmetyk, w pierwszej kolejności trzeba określić typ łupieżu – czy jest on suchy czy tłusty. Na opakowaniach dostępne są najważniejsze informacje na ten temat, w oparciu o które można podjąć właściwą decyzję. Warto także sięgnąć po wybieranie kosmetyków zaufanych i cieszących się dobrą opinią firm. Jest to bardzo ważne m.in. z uwagi na jakość produktów.

O czym jeszcze pamiętać, aby pozbyć się łupieżu?

Specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe to nie wszystko! Przede wszystkim trzeba stosować zaleceń producenta i sięgać po nie z odpowiednią częstotliwością. Aby osiągnąć pożądane efekty należy też przestrzegać właściwej diety i stosować kosmetyki, które nie będą dodatkowo podrażniały skórę głowy. W przypadku łupieżu zalecana jest dieta bogata w witaminę A i E, a także witaminy z grupy B.

Przy walce z łupieżem z pewnością należy zrezygnować z używania takich kosmetyków stylizujących jak np. żel, pianka, czy lakier do włosów.

Czy zawsze łupież da się wyleczyć?

Mimo stosowania sprawdzonych metod i dbania o właściwą dietę, niestety nie każdy przypadek łupieżu da się całkowicie wyleczyć na własną rękę. W skrajnych przypadkach niezbędna może się okazać pomoc dermatologa, który po przeprowadzeniu właściwych badań podejmie decyzję o sposobie leczenia, za pomocą mocniejszych środków i innych metod.

Łupież to przykra dolegliwość, z którą boryka się bardzo dużo osób. Aby sobie z nim skutecznie poradzić, warto sięgnąć po sprawdzone szampony i preparaty. Jeżeli mimo wszystko problem utrzymuje się przez dłuższy czas, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa. Specjalista z pewnością pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia, która umożliwią pozbycie się problemu i podniesienie komfortu życia.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły