Łupież pstry na nogach – jak wygląda?

lupiez pstry

Spis treści

Łupież pstry na nogach to wbrew pozorom powszechny problem, który pojawia się u dzieci i dorosłych. Choroba powstaje w wyniku obecności grzybów z rodzaju Malassezia, które występują naturalnie na skórze I dopiero ich nagłe namnażanie się jest zagrożeniem. Jak objawia się ta choroba? I przede wszystkim – jak ją leczyć?

Łupież pstry – charakterystyka

kolor zmian

czerwony, różowy lub brunatny

miejsce występowania zmian

ramiona, twarz, głowa, owłosiona skóra głowy, szyja, nogi

rodzaj leczenia

zewnętrznie, doustnie

czy jest zaraźliwy?

tak

lupiez pstry

Łupież pstry to choroba dermatologiczna, która jest zaraźliwa. W związku z tym należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobą, która ma diagnozę. Szczególnym zagrożeniem są również miejsca publiczne, w których nie dba się o standardy higieniczne. Choroba ma również tendencję do nawrotów – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, właściciela sklepu z naturalnymi kosmetykami verdelab.pl

Łupież pstry na nogach – leczenie i jego specyfika

W przypadku leczenia łupieżu pstrego na nogach zasady właściwie nie różnią się od kuracji innych części ciała. Problematyczne mogą być tylko ubrania, które zmniejszają możliwość cyrkulacji powietrza i ciasno przylegają do skóry. Sposób leczenia jest jednak taki sam, jak w innych przypadkach. Podobni jak w pozostałych lokalizacjach, oprócz specyficznych zmian na skórze może pojawić się swędzenie. Nie jest to jednak obligatoryjny objaw towarzyszący. Pora roku ma wpływ na objawy – latem pod wpływem ciepła, potu i słońca zmiany mogą się nasilić, zimą przesuszona skóra może się bardziej łuszczyć i swędzieć. Warto wtedy zadbać o lepsze nawilżenie, które złagodzi dolegliwości, a latem nie wystawiać skóry na działanie promieni UV i dbać o suchą powierzchnię skóry.

Czytaj też: Łupież pstry – co to za choroba?

Łupież pstry na nogach – postępowanie lecznicze

Łupież pstry na nogach należy leczyć w zależności od stopnia zaawansowania zmian, a także dopasowując kurację do indywidualnych objawów pacjenta. W celach leczniczych stosowane są różnego rodzaju preparaty zewnętrze o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, a także łagodzącym zmiany.  Jeśli występuje łupież pstry na nogach niewskazane jest noszenie w tym czasie obcisłych spodni, ani tym bardziej legginsów, które mogłyby dodatkowo podrażniać skórę. Wskazane są ubrania, które nie przylegają ciasno do skóry. Na skórę warto też nakładać kremy, które wspomagają nie tylko niwelowanie objawów, ale poprawiają ogólną kondycję skóry. Przy diagnozie, jaką jest łupież pstry na nogach wskazane są zatem wszystkie preparaty kosmetyczne o właściwościach:

  • złuszczających,
  • nawilżających,
  • łagodzących.

Niewskazane są natomiast długie, gorące kąpiele, które mogą dodatkowo podrażniać i wysuszać skórę, utrudniając jej skuteczne leczenie.

lupiez pstry

Leczenie łupieżu pstrego warto rozpocząć od leków miejscowych o działaniu przeciwgrzybicznym, które nie są tak obciążające dla organizmu, jak terapia ogólnoustrojowa. Takie leczenie powinno trwać co najmniej miesiąc, aby zlikwidować wszystkie ogniska choroby i zapewnić sobie ochronę przed nawrotem – mówi Karolina Formela, kosmetolog

Emulsja Pityver

lupiez pstry

Jako dopełnienie terapii leczniczych w przypadku łupieżu pstrego warto pielęgnować skórę specjalistycznymi, opracowanymi pod kątem tego schorzenia, dermokosmetykami, np. emulsją do ciała Pityver. Preparat ma kompleksowe działanie, ponieważ usuwa objawy łupieżu pstrego, łagodzi stany zapalne skóry, przyspiesza proces regeneracji, przeciwdziała nawrotom, reguluje proces rogowacenia, jak i działa przeciwgrzybiczo. Do tego jest wydajny, łatwy w stosowaniu i skuteczny. Zawiera wyłącznie naturalne składniki aktywne.

Podsumowując, łupież pstry na nogach to choroba dermatologiczna, która ma i inne charakterystyczne lokalizacje, przede wszystkim górne części ciała. Niezależnie jednak od miejsca występowania zmian, należy podjąć leczenie, które je zniweluje i poprawi ogólną kondycję skóry.

FAQ

  1. Czy łupież pstry na nogach jest bolesny?

Łupież pstry na nogach może powodować u niektórych osób świąd. Aby złagodzić te oraz inne objawy, warto stosować kosmetyki pielęgnujące z naturalnymi składnikami aktywnymi np. emulsję Pityver.

  1. Czy łupież pstry na nogach utrudnia codzienne funkcjonowanie?

Uciążliwy świąd, jak i charakterystyczne zmiany mogą nieco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim są źródłem kompleksów, szczególnie w okresie letnim, kiedy odsłaniamy większość ciała, w tym również nogi. Aby szybko i skutecznie pozbyć się tego problemu i zadbać o skórę, należy stosować kosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi.

  1. Czy łupież pstry na nogach jest widoczny?

Łupież pstry ma bardzo charakterystyczne objawy, ponieważ plamy są brunatne lub czerwone, a dodatkowo mogą się łuszczyć. Najczęściej są widoczne, szczególnie jeśli występują w większych skupiskach. Z tego powodu tak ważne jest leczenie, a także pielęgnacja z użyciem kosmetyków z naturalnymi składnikami aktywnymi.

  1. Czy mając łupież pstry na nogach mogę nosić spodnie z materiałów sztucznych?

Materiały syntetyczne mogą podrażniać skórę, a także podnosić jej temperaturę i utrudniać prawidłową cyrkulację powietrza. W związku z tym ich noszenie nie jest wskazane. Warto natomiast dbać o odpowiednią pielęgnację z użyciem naturalnych kosmetyków aktywnych.

Bibliografia

  1. Jo J.H., Kennedy E.A Kong H.H., Topographical and physiological differences of the skin mycobiome in health and disease, 2016
  2. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
  3. Jagielski T., Rup E., Ziółkowska A., Roeske K., Macura A.B., Bielecki J., Distribution of Malassezia species on the skin of patients with atopic dermatitis, psoriasis, and healthy volunteers assessed by conventional and molecular identification methods, 2014
  4. Gaitanis G., Velegraki A., Mayser P., Bassukas I.D., Skin diseases associated with Malassezia yeasts: Facts and controversies, Clinics in Dermatology, 2013
  5. Gupta A.K., Lyons D., Pityriasis versicolor: an update on pharmacological treatment options, 2014

redakcja serwisu

Powiązane artykuły