Migracja WordPressa na inny serwer

Migracja WordPressa na inny serwer

Spis treści

Migracja WordPressa na inny serwer

Hosting hostingowi nierówny. Jeden skusi niezłymi parametrami w bardzo niskiej cenie, inny zagwarantuje narzędzia do tworzenia stron i serwisów za darmo, podczas gdy kosztują dziesiątki dolarów. Zazwyczaj jest to jednak tylko marketingowa gadka, która nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości i zarówno tani hosting, jak i ten z darmowymi narzędziami są jednym, wielkim śmieciem. Co jednak, jeśli u takiego usługodawcy zdążyliśmy nieźle rozwinąć swój serwis, a chcielibyśmy się przenieść? Potrzebna jest migracja WordPressa w inne miejsce, a ten wpis pozwoli na zaznajomienie się z jej etapami.

Prościej?

Ktoś światłego umysłu stworzył wtyczkę zwaną Duplicator, dzięki której migracja WordPressa jest znacznie łatwiejsza, polega po prostu na stworzeniu archiwum z plikami i bazą danych, a następnie instalacją wszystkiego na nowym serwerze przy użyciu danych serwera i tych dla bazy danych. Po więcej informacji odsyłam do oficjalnej strony projektu.

Albo równie łatwo

Migracji swojej strony można dokonać bardzo łatwo, przy wykorzystaniu klienta FTP i administratora bazy danych, ażeby wyciągnąć wszystkie posiadane tam dane. Długość operacji zależy od ilości plików (wielkości strony), które zebraliśmy podczas prowadzenia witryny. Przez zdjęcia cała strona może ważyć nawet kilkaset megabajtów, a przy wolnym internecie upload wszystkiego może trwać dziesiątki minut.

>> Zobacz też inne wpisy z działu Bloger!

Załóżmy, że Jan ma na hostingu slabyhosting.pl swoją stronę stronajana.pl. Słaby Hosting jest, nomen omen, słaby, a Jan po pół roku odkrył całkiem ciekawą alternatywę na dobryhosting.pl, więc uznał, iż przeniesie się właśnie tam. Na początek musi oczywiście założyć konto w Dobrym Hostingu, opłacić serwer i uzyskać dane (lub stworzyć) konta FTP (do przesyłu danych) i bazy SQL (do rekordów). Poza tym, adres swojej strony, tj stronajana.pl, musi mieć zmienione adresy DNS w serwisie, gdzie tę domenę kupił, by móc poprawnie przeprowadzić migrację. Zazwyczaj te kroki trwają bardzo krótko i są raczej podstawowe, więc nie wliczają się do samego poradnika.

1. Kopia plików z serwera i rekordów bazy

Migracja WordPressa musi zostać rozpoczęta od pobrania wszystkich plików dotyczących strony stronajana.pl. Do tego celu polecam użyć klienta FTP FileZilla, gdyż jest najprzyjemniejszy w użytkowaniu i nie wywoła błędu przy pobieraniu większej ilości plików, jak to jest w przypadku internetowych menedżerów plików. Jeśli Jan ma pliki WordPressa w katalogu /hosting/stronajana.pl/public_html/ to kopiuje zawartość folderu public_html, gdyż na hostingu dobryhosting.pl układ folderów może być inny.

W przypadku bazy danych należy zalogować się do jakiegoś panelu administratora baz, najczęściej jest to phpMyAdmin. Następnie zaznaczyć wszystkie rekordy dotyczące strony Jana (jeśli podczas jej instalacji ustawił sobie prefiks jan_, to kopiuje wszystkie rekordy o tym prefiksie) i wyeksportować je w dowolnym rozszerzeniu, ale najlepiej w .sql.

2. Wgrywanie plików i rekordów u nowego usługodawcy

Tu wielkiej filozofii nie ma. Pliki i foldery WordPressa, czyli wp-admin, wp-content, wp-include, twoje własne foldery i cała reszta plików, należy wgrać do folderu dotyczącego strony, natomiast rekordy z bazy importować do nowo-stworzonej bazy danych.

3. Edycja pliku wp-config.php

Jan może to zrobić jeszcze przed wgraniem plików. Otwiera go w dowolnym edytorze kodu, najlepiej Notepad++, ale WordPad też się nada – i edytuje linijki oznaczone odpowiednimi komentarzami wskazującymi na dane do bazy danych. Należy je podmienić na nowe dane, ustawione w bazie w dobryhosting.pl.

4. Ustawianie nowego adresu w bazie (opcjonalne)

Jeśli zmieniasz adres swojej strony, możesz to zrobić bezpośrednio podczas edycji bazy danych w phpMyAdmin. Wystarczy, że Jan znajdzie rekord jan_options i zmieni adres w siteurl. Koniec.

5. Logowanie do nowej strony

I to już koniec całego procesu. Janowi zostaje tylko zalogować się na swoją stronę, podając swój login i hasło, i voila, wszystko działa tak, jak powinno.

>> Przeczytaj też artykuł: Instalacja motywu WordPress

Migracja WordPressa na inny serwer

Masz jakieś pytania? A może coś nie poszło tak, jak powinno? Daj znać w komentarzu. Migracja WordPressa nie jest trudna 😉

Redakcja

Powiązane artykuły