Mokasyny męskie – uniwersalne buty na lato

Mokasyny męskie - uniwersalne buty na lato

Spis treści

Połączenie mody i wygody to cel, do którego dąży wielu mężczyzn kompletujących swoją codzienną garderobę. Znalezienie butów, które harmonijnie łączą w sobie dobry styl i jednocześnie zapewniają wysoki poziom komfortu podczas chodzenia to niełatwe zadanie. Jest jednak możliwe. Wystarczy zaopatrzyć się w mokasyny – męskie buty, które w zależności od modelu pasują zarówno do casualowych szortów i jeansów, jak i mniej formalnych garniturów. Jest to więc idealne letnie obuwie dla panów – obowiązkowa pozycje w szafie każdego modnego mężczyzny.

Krótko o historii mokasynów

Historia mokasynów rozpoczyna się w Ameryce Północnej wśród indiańskich plemion. To właśnie rdzenni mieszkańcy Ameryki są twórcami tego rodzaju obuwia, które do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością. Początkowo możliwość noszenia mokasynów była dana wyłącznie mężczyznom, ale wraz z upływem czasu powstały nowe modele z myślą o kobietach.

Pierwowzór współczesnych mokasynów był mocno związany z indiańską kulturą, czego dowodem jest m.in. rodzaj wykorzystywanych skór – innych w zależności od plemienia. Różnorodność dotyczyła również sposobu zdobienia cholewek. Wśród tradycyjnych mokasynów dominują modele ze skór bizona, karibu, wapiti, łosia oraz jelenia. Natomiast najpopularniejszymi formami zdobień były muszle, kły, dzioby, pióra, pazury, nasiona, frędzle, dzwoneczki, fragmenty futra oraz innych skór. Co ważne, frędzle służyły nie tylko ozdobie. Ich głównym zadaniem było zacieranie śladów pozostawionych na piasku. W tym celu frędzle doszywano z tyłu butów, na zapiętkach.

Warto wiedzieć, że słowo mokasyn oznacza w języku algonkińskim po prostu but, a ten rodzaj indiańskiego obuwia był jednym z pierwszych elementów ubioru, który przejęli europejscy osadnicy. W efekcie mokasyny pojawiły się na Starym Kontynencie bardzo szybko i jak się okazało – zyskały ogromną popularność.

Współczesne mokasyny męskie

Mokasyny męskie, które są noszone w dzisiejszych czasach, różnią się od swojego indiańskiego pierwowzoru. Przede wszystkim inna jest cholewka – zdecydowanie niższa niż przed wiekami. Współczesne modele są również zdecydowanie bardziej miękkie, pozbawione sznurowadeł, a także frędzli, które pełniły wyłącznie funkcję praktyczną służącą zacieraniu pozostawianych śladów. Nieco inne są też zdobienia. Dawniej wszelkie dodatki były wyraziste, np. w formie frędzli, którymi obszyte były całe buty dookoła. Z przyczyn oczywistych nie stosuje się również skarbów natury w formie ozdób, np. ptasich piór, dziobów czy kłów. Pozostał jednak ten sam krój, charakterystyczny dla indiańskich butów sprzed wieków, wyróżniający się noskiem w kształcie litery „U”, a także obszycie cholewki dookoła rzemykiem. Dzisiejszy, popularny wzór mokasynów dobrze przedstawia ilustracja

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mokasyny

Mokasyny męskie – do szortów i garnituru

Mokasyny męskie to idealny przykład uniwersalnego obuwia, które można zakładać zarówno do spodni jeansowych i szortów, jak i casualowych chinosów, a nawet garniturów, czego przykładem są liczne modele znajdujące się w ofercie na https://www.eobuwie.com.pl/meskie/polbuty/mokasyny.html. Przy wyborze ważne jest jednak trzymanie się dwóch podstawowych zasad:

  • nie każdy model mokasynów pasuje do wszystkich stylizacji,
  • mokasyny można zestawiać wyłącznie z garniturami o mniej formalnym charakterze.

W związku z powyższym, decydując się na mokasyny do codziennych strojów, w których przeważają szorty, klasyczne jeansy czy casualowe chinosy, a także kolorowe letnie koszule, t-shirty i koszulki polo, należy postawić na modele nazywane driving mocs. Są to mniej eleganckie mokasyny męskie na lato, które świetnie sprawdzą się na co dzień, w nieformalnych sytuacjach. Ciekawą propozycją są również mokasyny żeglarskie, które charakteryzują się najmniejszym stopniem formalności. Początkowo stworzone z myślą o miłośnikach żeglowania, obecnie są często spotykane na miejskich ulicach.

Natomiast do garniturów, np. uszytych z lnu, a nawet do bardziej eleganckich, wełnianych garniturów w zestawieniu z białą koszulą i krawatem z powodzeniem można zakładać mokasyny penny loafers oraz tassel loafers – to najbardziej eleganckie modele. Ich charakterystycznymi cechami jest cienka podeszwa, klasyczne linie oraz wybór szlachetnych materiałów takich jak skóra licowa czy zamsz. Pomimo większego stopnia formalności ten rodzaj mokasynów również idealnie sprawdza się podczas lata.

Warto mieć świadomość, że mokasyny męskie na lato, które mają nieco mniejszy stopień formalności to doskonała alternatywa dla sandałów oraz tenisówek, szczególnie w przypadku strojów do pracy. Śmiało można je bowiem zakładać do biura, jeżeli nie obowiązują w nim ściśle ustalone zasady dress code’u, a jednak chce się wyglądać bardziej elegancko niż w letnich sandałach albo trampkach.


Artykuł sponsorowany

Redakcja

Powiązane artykuły