Motoryzacyjne ciekawostki: sprawdź swoją wiedzę

Motoryzacyjne ciekawostki

Spis treści

 

Wydaje Ci się, że o samochodach i ogólnie pojętej motoryzacji wiesz wszystko, a przynajmniej na tyle dużo, że nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Ciekawe, czy będziesz znał odpowiedzi na 4 poniższe pytania. Potraktuj je jako formę zabawy i być może – możliwość dowiedzenia się czegoś nowego. Gotowy? Do dzieła!

Motoryzacyjne ciekawostki: czy wiesz od czego pochodzi słowo „Ferrari”?

Ferrari stanowi trzecie pod względem popularności nazwisko we Włoszech. To tak, jak u nas Kowalski. Jedna z najpopularniejszych marek samochodów na świecie w swojej nazwie nie zawiera więc nic nadzwyczaj oryginalnego.

Motoryzacyjne ciekawostki: czy wiesz jaka technika jest wykorzystywana przez typowe czujniki parkowania?

Mowa o echosondzie. Wszystko za sprawą tego, iż typowe czujniki parkowania są po prostu ultradźwiękowe. Wsłuchaj się w nie, kiedy auto znajdzie się w bliskiej odległości od innego, a może usłyszysz charakterystyczne trzaski. Na rynku dostępne są również inne rodzaje czujników – elektromagnetyczne. Ich montaż nie jest związany z wierceniem otworów w zderzaku, jednak ich sporą wadą jest to, że wykrywają wyłącznie metalowe przedmioty. Zapomnij więc np. o drzewie.

Motoryzacyjne ciekawostki: czy wiesz z fabryki którego z japońskich producentów wyjeżdża najwięcej jednośladów?

Produkcją największej liczby motocykli może pochwalić się Honda. Pionierem na tamtejszym rynku była od samego istnienia, czyli roku 1955 i do tej pory nie ma na nią mocnych. Ponadto Hondy to także pierwsze japońskie jednoślady, które jako pierwsze były eksportowane do USA.

Motoryzacyjne ciekawostki: jakie są konsekwencje przeładowania akumulatora?

Skutki mogą być bardzo groźne. Może dojść do wybuchu. Wszystko dlatego, że gdy akumulator ołowiowy zostanie przeładowany rozpoczyna się hydroliza wody. Zazwyczaj wystarczą otwory wentylacyjne do tego, aby odprowadzić wodór oraz tlen, jednak gdy dojdzie do mocnego przeładowania, wówczas sprężenie mieszarki może znacznie wzrosnąć, a wówczas ów poziom grozi wybuchem.

Redakcja

Powiązane artykuły