Najciekawsze budynki świata [RANKING]

Najciekawsze budynki świata

Spis treści

Najciekawsze budynki świata to budowle, które swoim kształtem i wyglądem zachwycają turystów z różnych krajów. Majestatyczne dzieła sztuki upiększają panoramę miast, w których się znajdują. Przedstawiamy 5 najciekawszych budynków świata.

Najciekawsze budynki świata

 

1. Muzeum Guggenheima, Bilbao, Hiszpania

Najciekawsze budynki świata
fot. pl.wikipedia.org /

Jest to obiekt zbudowany m.in. z blachy tytanowej i szkła. Budynek ma dynamiczną formę, na co składają się powyginane elementy oraz faliste linie. Znajduje się on w Hiszpańskim mieście Bilbao. Jego całokształt przyciąga uwagę, a do tworzeniu projektu wykorzystano program komputerowy CATIA, który stosowany jest w przemyśle lotniczym. Muzeum zaprojektował Frank Owen Gehry.

2. Fuji TV, Tokio, Japonia

Najciekawsze budynki świata
fot. en.wikipedia.org

Na terenie sztucznej wyspy Odaiba w Zatoce Tokijskiej znajduje się wiele modernistycznych obiektów. W futurystycznym budynku zaprojektowanym przez Kenzō Tange mieści się siedziba komercyjnej japońskiej telewizji Fuji Television. Oddana do użytku w 1996 r. konstrukcja odznacza się wysoką odpornością na wstrząsy, dzięki czemu może oprzeć się nawet silnym trzęsieniom ziemi. Ogromna kula umieszczona na szczycie budowli stanowi punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę Tokio.

3. Torre Agbar, Barcelona, Hiszpania

Najciekawsze budynki świata
fot. commons.wikimedia.org

Biurowiec zaprojektował Francuskiego architekt Jean Nouvel. Znajduje się on w Barcelonie na dzielnicy Poblenou. Inspiracją podczas projektu była góra Montserrat. Obiekt wznosi się na wysokość 144 metrów i jest jednym z najpopularniejszych budynków w Barcelonie.Wieżowiec podświetla 2500 świateł LED, a dodatkową cechą obiektu jest mechanizm sterujący otwieraniem i zamykaniem okien w zależności od temperatury, który ma na celu zaoszczędzenie energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń.

Sprawdź także dział >> TECHNOLOGIA

4. Teatr Narodowy w Pekinie, Chiny

Najciekawsze budynki świata
fot. en.wikipedia.org / Najciekawsze budynki świata

Futurystyczny Teatr Narodowy powstał w centrum chińskiej stolicy w 2007 roku. Koszt budowy wyniósł około 3 miliardy yuanów. Budynek mierzy 46 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 180 000 m². We wnętrzu kolosa znajduje się sala operowa, koncertowa, teatralna. Cała konstrukcje jest wstanie pomieścić około 6500 widzów. Obiekt otoczony jest sztucznym jeziorem, pod którym biegnie tunel prowadzący do budynku.

5. Marina Bay Sands, Singapur

Najciekawsze budynki świata [RANKING]
fot. en.wikipedia.org / Najciekawsze budynki świata

Luksusowy hotel tworzą trzy szklane 55-piętrowe wieżowce, na których wznosi się platforma przypominająca ogromną łódź. Obiekt oferuje 2561 pokoi i apartamentów, w których może zamieszkać ponad 3900 osób. W budynku mieści się jedno z największych światowych kasyn, a na dachu kompleksu znajduje się najwyżej położony basen na świecie na wysokości 191 metrów, z którego rozpościera się niesamowita panorama miasta. Właścicielem hotelu jest amerykańska firma Las Vegas Sands. Budowa obiektu pochłonęła prawie 8 miliardów dolarów.

Polecamy również:

>> The Tower – Najwyższy wieżowiec świata

>> Jeddah Tower – Najwyższy budynek świata!

Redakcja

Powiązane artykuły