O czym pamiętać wybierając fotografa na ślub?

O czym pamiętać wybierając fotografa na ślub?

Spis treści

O czym pamiętać wybierając fotografa na ślub?

Jeśli planujesz ślub w najbliższym czasie albo masz jeszcze kilka lat na zaplanowanie, na pewno nie pominiesz fotografa. Wybór profesjonalisty spośród wielu ogłoszeń może być trudny. Nieważne, czy jest on z polecenia czy z ogłoszenia – warto pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Poznajcie się

Na samym początku ważne jest, aby poznać twórczość fotografa. W tym celu poproś o zdjęcia ze ślubu i wesela, najlepiej wszystkie ujęcia, a nie wybrane przez niego kilka zdjęć. W ten sposób zobaczysz, jak od początku do samego końca, wyglądają uchwycone chwile i będziesz mogła określić, czy Tobie i partnerowi się to podoba. Zajrzyj na profil na Facebooku oraz poczytaj opinie w internecie – może dowiesz się czegoś ważnego. Zwróć też uwagę, czy zdjęcia są przerabiane. Może dostaniesz wspaniałe ujęcia ozdobione złotymi sercami i balonami, które nie przypadną Ci do gustu…

Mów, co Ci się podoba

Pamiętaj o tym, że fotograf to z reguły osoba obca, która Cię nie zna. Nie wie, jakie są Twoje preferencje i gust. Oczywiście warto się spotkać z nim przed ślubem, nawet kilka razy, i ustalić wszystkie szczegóły. Mów śmiało, co lubisz i jakie masz zainteresowania, zarówno Ty, jak i partner. Powinniście znaleźć wspólny język, pomyśleć nad zdjęciami tak, aby wymyślić razem coś oryginalnego i ciekawego.

Ustal, co będzie fotografowane

W trakcie spotkania dokładnie ustal, czy będą robione zdjęcia w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego i na weselu. Poza tym wielkim dniem, pomyśl nad tym, czy chcesz sesję ślubną w plenerze lub w studiu. Jeśli w plenerze, ustalcie razem z fotografem odpowiednią datę – po lub przed ślubem. Pamiętaj, że suknia ślubna musi być czysta w dniu wesela, więc nie pobrudź jej tuż przed w trakcie sesji zdjęciowej! W studiu możesz liczyć na kreatywność swoją i fotografa. Zapytaj, czy ma jakieś śmieszne gadżety albo powiedz, jaką masz wizję. Jeśli jej nie masz – powinniście razem wymyślić formę sesji, inaczej przyjdziesz do studia i nie będziesz wiedziała jak się zachować oraz na co możesz liczyć.

>> Zobacz także dział Kobieta

Opowiedz o weselu

Jeśli fotograf będzie na przyjęciu weselnym, warto powiadomić go o wszystkich atrakcjach, które masz w planach tak, aby nie był zaskoczony w trakcie. Wskaż także osoby, które są Twoją bliższą rodziną i przyjaciółmi – niech ma ich częściej na oku! Przedstaw też ogólny zarys przyjęcia, może masz motyw przewodni, który fotograf wykorzysta w trakcie robienia zdjęć. O czym pamiętać wybierając fotografa na ślub?

Dowiedz się, co jest w cenie

Fotograf podając cenę za wykonanie zdjęć powinien dokładnie sprecyzować, co to oznacza. Czy dostaniesz zdjęcia na płycie lub innym nośniku? Czy wywołuje kilka zdjęć? A może daje fotoksiążkę jako upominek? Spytaj także, czy zdjęcia, które dostaniesz, będą miały znak wodny, który może przeszkadzać np. kiedy zechcesz wywołać zdjęcia i rozdać pamiątki rodzinie. O czym pamiętać wybierając fotografa na ślub?

Wykorzystywanie zdjęć

Często twórcy publikują zdjęcia zrobione na weselach w internecie, aby promować swoją działalność. Jeśli nie chcesz, aby Twoje zdjęcia się tam znalazły, koniecznie zapytaj, czy będą publikowane zdjęcia. Masz prawo odmówić.

Zobacz także:
>> Nie truj się miłością [felieton]

>> Koronki i ażury to trendy na lato 2016

O czym pamiętać wybierając fotografa na ślub?

Redakcja

Powiązane artykuły