Przyczyny wypadania włosów

włosów przeszczep

Spis treści

Nadmierna utrata włosów to nieestetyczna i wstydliwa dolegliwość, która dotyczy wielu kobiet i mężczyzn. Przyczyny wypadania włosów są bardzo różnorodne: od nieprawidłowej pielęgnacji włosów, poprzez stosowanie niektórych leków, aż do zmian hormonalnych. Aby móc skutecznie leczyć wypadanie włosów należy poznać i wyeliminować przyczynę wystąpienia problemu.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn pojawia się zazwyczaj po 40. roku życia i dotyczy około 50% mężczyzn. Dość często występuje u nich łysienie androgenowe, za które odpowiedzialna jest nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT. Włosy wypadają głównie na szczycie głowy i w kącikach czoła, a nadmiernie rosną w innych partiach ciała, np. plecy, uszy, nos. Główną przyczyną łysienia androgenowego są czynniki genetyczne. U mężczyzn często występuje także łysienie plackowate. W przypadku zauważenia problemu należy udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i rozpocznie jego leczenie. Medycyna estetyczna proponuje także przeszczep włosów, który pomoże pozbyć się problemu.

Wypadanie włosów u kobiet

Łysienie występujące u kobiet może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest łysienie androgenowe, które pojawić się może w okresie menopauzy. Związane jest ono z nieprawidłowym poziomem hormonów, a przyczyną mogą być czynniki genetyczne lub przyjmowane leki antykoncepcyjne. Nadmiar androgenów może być także wywołany przez zespół policystycznych jajników i okres porodu. Problemy z tarczycą również bardzo często są przyczyną wypadania włosów. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy to jedne z głównych przyczyn wypadania włosów wśród kobiet. Zbyt wysoki poziom prolaktyny lub nadczynność przysadki także wywoła łysienie. Utrata włosów u kobiet występuje także w okresie poporodowym.

Pogoda, a utrata włosów

Włosy podobnie jak całe ciało narażone są na szkodliwe działanie dużych upałów, promieniowania UV, silnych wiatrów lub minusowych temperatur. Latem nasze włosy stają się mniej elastyczne i rozdwojone na końcach na skutek działania promieni słonecznych. Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie, np. zakładaniu czapki na głowę i stosowaniu kosmetyków chroniących przed promieniami UV. Jesień to również dość ciężki czas dla naszych włosów. Silne wiatry powodują szarpanie włosów i ich osłabienie. Zwłaszcza jesienią należy zadbać o stosowanie naturalnych ziołowych szamponów i odżywek, które wzmocnią włosy.

Stylizacja włosów, a ich osłabienie

Przyczyny wypadania włosów mogą leżeć także w ich codziennej pielęgnacji. Duża ilość kosmetyków do stylizacji prowadzi do ich nadmiernego obciążenia i osłabienia cebulek włosowych. Zbyt mocne uczesanie włosów np. koński ogon będzie osłabiało skórę głowy i przyczyni się do zaniku mieszków włosowych. Tapirowanie włosów doprowadzi do mechanicznego uszkodzenia włosów. Specjaliści podkreślają, aby unikać stosowania prostownic, lokówek i suszenia gorącym nawiewem suszarki. Osłabiać włosy będzie także częste ich farbowanie, wykonywanie trwałej ondulacji. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, ponieważ będzie to prowadziło do wysuszenia włosów.

Styl życia i dieta

Nieodpowiednia dieta bogata w cukier i wysoko przetworzone produkty osłabia cały organizm i doprowadza do cukrzycy. Palenie papierosów będzie powodowało matowienie włosów oraz ich wypadanie. Bardzo częstą przyczyną wypadania włosów jest stres, który osłabia cały organizm i powoduje zachwianie gospodarki hormonalnej. Należy wysypiać się na co dzień, co pozwala na regenerację organizmu.

Inne choroby i stosowane leki

Niektóre leki, np. stosowane podczas chemioterapii prowadzą to utraty włosów. Leki immunopresyjne, przeciwzakrzepowe również będą przyczyniały się do wystąpienia problemu łysienia. Różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe np. toczeń także osłabią włosy. Jedną z przyczyn łysienia są także choroby skóry głowy np. łuszczyca, grzybica, stan zapalny.

Redakcja

Powiązane artykuły