Samochody najczęściej kradzione są z niestrzeżonych parkingów i osiedlowych ulic

Spis treści

Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Dlaczego giną nawet kilkunastoletnie pojazdy i czy warto je ubezpieczać?

Niestety, posiadanie auta z drugiej ręki nie uchroni nikogo przed zwykłym wandalizmem czy złodziejami. Okazuje się, że starsze pojazdy nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Powodów jest wiele np. wiadomo, że cena rynkowa takich samochodów znacząco już nie spadnie i można sprzedać go na części.

Wydawać by się mogło, że okresem “żniw” dla złodziei są wakacje, jak się okazuje nie tylko! Czas wzmożonych podróży tj. np. Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie lub Wielkanoc to również wymarzony okres dla takich osób. Naturalnym jest, że każdy właściciel samochodu stara się zabezpieczyć swój pojazd jak najlepiej. Prócz autoalarmów czy blokad kierownic jest też wiele innych technicznych rodzajów zabezpieczeń i choć nie gwarantują one, że nasze auto nie padnie ofiarą przestępców, to z pewnością utrudnia im działanie, a także zniechęca do kradzieży.

Ubezpieczenie AC starego auta – czy to się opłaca?

Co jeszcze możemy zrobić? Kupmy polisę AC. Odpowiedź wydaje się prosta, ale co w wypadku, gdy nasz pojazd wyjechał z salonu kilkanaście lat temu? Niestety, wielu ubezpieczycieli odmawia wydania polisy samochodom, które mają więcej niż 15 lat. Niektóre z nich np. Generali i Proama odmawiają sprzedaży ubezpieczeń AC pojazdom, które mają więcej niż (odpowiednio) 13 i 12 lat. Jest to o tyle interesujące, że statystyczne auto w Polsce ma 18 lat. Oznacza to, że wielu kierowców staje przed sytuacją, w której pomimo chęci, nie mogą ubezpieczyć swojego pojazdu polisą AC. Z drugiej strony, towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą chronić ubezpieczeniem starszych pojazdów, które wraz z czasem podlegają eksploatacji i zużyciu.

Jeżeli nasz pojazd jest kilkunastoletni, ale nadal mieści się w limitach określonych przez ubezpieczycieli, warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju rozwiązania w polisie AC proponują dla nas ubezpieczyciele.

Najważniejsze z nich to:

  • suma ubezpieczenia,
  • udział własny,
  • amortyzacja części.

W przypadku starego pojazdu suma ubezpieczenia to bardzo ważna kwestia. Bywa, że wysokość opłat za roczną składkę oraz wysokość sumy ubezpieczenia są dla kupującego nieopłacalne. Dlatego warto przyjrzeć się aktualnej wartości posiadanego pojazdu, ponieważ kwota proponowana przez towarzystwo może okazać się niesatysfakcjonująca.

Kolejnym elementem opisanym w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest udział własny. Jak wiadomo AC chroni przed kradzieżą, działaniem żywiołów czy wandali, dlatego na ten fragment umowy należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ określa on w jakim procencie za powstałe szkody zapłacimy z środków własnych. Może to oznaczać, że jeśli karoseria pojazdu zostanie porysowana, z drzewa spanie konar wprost na dach samochodu albo nasze auto zginie to w procencie określonym w OWU nie otrzymamy rekompensaty. Zazwyczaj udział własny określany jest w wartości procentowej.

Równie istotna jest amortyzacja części. Jeżeli nasza polisa nie zawiera amortyzacji to za części do pojazdu zapłaci ubezpieczyciel. Polisa może jednak zawierać zapis o amortyzacji części w pojeździe i otrzymamy w ramach ubezpieczenia kwotę pomniejszoną procentowo o zużycie danej części pojazdu. Stopień potrąceń z tytułu amortyzacji jest określony w umowie AC. Czy takie ubezpieczenie może się opłacać? Oczywiście, ale musimy bardzo dokładnie wczytać się w zapisy polisy i zdecydować się na takie rozwiązania, które są dla nas najbardziej opłacalne. Więcej o ubezpieczeniu autocasco przeczytasz w FAQ na stronie: ubezpieczenie AC na mubi.pl.

Co jeśli samochód ma więcej niż 15 lat?

Dla starszych pojazdów, którym ubezpieczyciele odmówili polisy AC lub których ubezpieczenie nie jest racjonalne ze względów ekonomicznych, rozwiązaniem jest minicasco. Jest to okrojona wersja ubezpieczenia AC, której zakres obejmuje zwyczajowo szkody całkowite oraz te wynikające z działania przyrody. W wypadku minicasco warto bardzo dokładnie przeczytać umowę, ponieważ wiele firm ubezpieczeniowych stosuje wyłączenia, które określają w jakich jeszcze sytuacjach nie odpowiadają one za zaistniałe szkody i zdarzenia.
Jeżeli chcesz poznać wysokość składki autocasco dla starego samochodu koniecznie przeczytaj ten artukuł: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-ac-starego-samochodu/

Redakcja

Powiązane artykuły