Sildenafil w leczeniu nadciśnienia płucnego

Sildenafil w leczeniu nadciśnienia płucnego

Spis treści

Duszności, brak tchu, zmęczenie uniemożliwiające podjęcie jakiegokolwiek większego wysiłku. U chorych na nadciśnienie płucne zwykłe codzienne czynności stają się prawdziwym zmaganiem z własnym organizmem. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia tego schorzenia, do których zaliczyć można… leki na potencję. Jak wynika z badań naukowych, zawarty w viagrze sildenafil skutecznie radzi sobie z objawami towarzyszącymi tej niezwykle poważnej i zdradliwej chorobie.

Dlaczego zdradliwej? Nadciśnienie płucne to jedna z najtrudniej diagnozowanych chorób. Bardzo często bowiem bywa ona mylona z prozaicznym zmęczeniem czy brakiem kondycji fizycznej. Tymczasem nieleczone nadciśnienie jest dla chorego bardzo groźne, gdyż prowadzi do niewydolności serca, a nawet zgonu. Choroba objawia się podwyższonym oporem naczyń płucnych dla przepływającej przez nie krwi. Skutkiem jest permanentne uczucie braku tchu, które utrudnia wykonanie najprostszych czynności. W efekcie nawet bieg do autobusu może spowodować atak duszności. Nie wspominając o próbach uprawiania sportu, które u chorych na ogół kończą się fiaskiem.

Na nadciśnienie płucne (PH – Pulmonary Hypertension) cierpi w naszym kraju 1,5-2 tys. osób. W najczystszej postaci, mianowicie tętniczym nadciśnieniu płucnym z reguły chorują młode osoby, głównie kobiety. Ta niezwykle groźna choroba do niedawna na ogół kończyła się śmiercią. Obecnie istnieje na szczęście pokaźna grupa leków, dzięki którym pacjenci są w stanie łagodzić towarzyszące schorzeniu dolegliwości, prowadząc normalny tryb życia. Wciąż pojawiają się też nowe możliwości farmakoterapii.

Lek na potencję wspomaga walkę z nadciśnieniem

Według badań przeprowadzonych na nurkach autorstwa Dr Richarda Moona, dyrektora ds. medycznych w Duke Center for Hyperbaric Medicine & Environmental Physiology w Durham w Karolinie Północnej, sildenafil może bardzo korzystnie wpłynąć na organizm człowieka doświadczającego objawów nadciśnienia płucnego. Okazuje się, że pod wpływem działania substancji, ciśnienie w naczyniach krwionośnych płuc zostaje zmniejszone, a co za tym idzie poprawia się wydolność wysiłkowa.

Sildenafil to organiczny związek chemiczny, którego najbardziej popularną nazwą jest viagra – środek stosowany na całym świecie w leczeniu zaburzeń erekcji. Został on wprowadzony na rynek w 1998 roku. Jak pokazują badania, prócz radzenia sobie z problemami w sypialni, sildenafil zwiększa również relaksację mięśni gładkich, a w konsekwencji powoduje stopniowe zmniejszenie napięcia tętnic płucnych i spadek ciśnienia w płucach.

Duszności i permanentne uczucie zmęczenia nawet przy najprostszych czynnościach to dolegliwości powszechne i bardzo często lekceważone. Tymczasem mogą one być symptomem nadciśnienia płucnego, które należy do wyjątkowo groźnych chorób. Pamiętajmy zatem o regularnych badaniach, dzięki którym będziemy w stanie zdiagnozować chorobę we wczesnym jej stadium i jak najszybciej podjąć niezbędne leczenie.


Źródła:

  1. wyborcza.pl
  2. ptkardio.pl
  3. 121doc.com
  4. wikipedia.org

Redakcja

Powiązane artykuły