Soczewki sferyczne – dla kogo są przeznaczone i jak działają?

soczewki sferyczne

Spis treści

Szkła kontaktowe stają się powszechnym atrybutem dla osób zmagających się z wadami wzroku. Dla wielu osób stanowią wygodniejszą alternatywę dla tradycyjnych okularów, ale jednocześnie wymagają znacznie większej dbałości o ich codzienną pielęgnację. Soczewki, podobnie jak okulary, pozwalają korygować różnego rodzaju wady, w tym prezbiopię, astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność. W przypadku tych dwóch ostatnich idealnym rozwiązaniem okazują się soczewki sferyczne.

Czym są soczewki sferyczne?

Soczewki sferyczne, zwane również jednoogniskowymi, to jeden z rodzajów szkieł kontaktowych, które mają za zadanie niwelować problemy z ostrością widzenia u krótkowidzów i dalekowidzów. Jest to możliwe dzięki jednolitej mocy korekcyjnej występującej na całej powierzchni soczewek, co odróżnia je choćby od soczewek torycznych dla astygamtyków, gdzie moc powinna rozprowadzać się w sposób płynny. Warto również zaznaczyć, że soczewki sferyczne mają kształt wycinka kuli, co nie jest wcale przypadkowe. Zastosowanie takiej konstrukcji pozwala skupiać światło idealnie na siatkówce oka, a nie przed lub za nią, jak ma to miejsce odpowiednio przy krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Soczewki asferyczne – czym różnią się od sferycznych?

Na rynku coraz częściej pojawiają się soczewki asferyczne, które również zostały zaprojektowane z myślą o osobach zmagających się z trudnościami z widzeniem bliskim i dalekim. Różnica między soczewkami sferycznymi i asferycznymi jest subtelna, jednak w codziennym użytkowaniu może być wyczuwalna. Co w praktyce oznacza asferyczna powierzchnia soczewek? Bardziej płaska budowa pozwala lepiej dostosować się do kształtu oka, co wiąże się też z lepszym rozkładem mocy korekcyjnej, zwłaszcza w strefach bocznych soczewki.

Soczewki sferyczne – o czym pamiętać?

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych to zadanie dla optyka lub optometrysty. To właśnie jeden z nich dopasowuje najważniejsze parametry soczewek sferycznych na podstawie wykonanego wcześniej badania wzroku, co ma zapewnić nam nie tylko optymalną ostrość widzenia, ale także komfort codziennego użytkowania szkieł kontaktowych. Specjalista powinien określić moc korekcyjną, promień krzywizny oraz średnicę.

Soczewki kontaktowe – jednorazowe czy miesięczne?

Szkła kontaktowe dzieli się nie tylko ze względu na zastosowanie, ale i czas, jaki można je nosić. W sklepach znajdziemy m.in. soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne. Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku posiadają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed zakupem. Szkieł jednodniowych nie trzeba czyścić czy przechowywać w specjalnym pojemniku, ale za to wydają się mniej ekonomiczne niż np. soczewki miesięczne. Te ostatnie należy jednak regularnie dezynfekować i pielęgnować. W dedykowanych salonach optycznych możemy również znaleźć soczewki całodobowe, których nie trzeba ściągać przed snem, ale z kolei należy chronić przed kontaktem z wodą.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!

redakcja serwisu

Powiązane artykuły