Sposób na zakwasy

Sposób na zakwasy

Spis treści

Po treningu pojawiły się zakwasy i nie wiesz co z tym zrobić? Poniżej w artykule dowiesz się co to są zakwasy, dlaczego się pojawiają i jakie metody najlepiej zastosować, żeby pozbyć się niechcianych dolegliwości.

Ludzie od zawsze pragną uzyskać efekty w każdej dziedzinie życie w sposób szybki. Oczekują od razu widocznego efektu. Dotyczy to również sportu, gdzie chcemy jak najszybciej zbudować wymarzoną sylwetkę. Często sięgamy na początek po zestawy przeznaczone dla ludzi już wprawionych. Na przykład zaczynamy od za dużego ciężaru, albo zbyt intensywnie ćwiczymy. Nasze ciało, mięśnie i psychika muszą być na to odpowiednio przygotowane. Małymi krokami i dobrze dobranymi ćwiczeniami unikniemy perspektywy posiadania zakwasów. Rozgrzewka to często najbardziej lekceważona część treningu u nowicjuszy, którzy nie są świadomi skutków jej braku. Zapominają o niej również Ci, co kiedyś byli zaprawieni – myślą, że to mają już za sobą. Zazwyczaj drugiego dnia po treningu odczuwalny jest ból i dyskomfort w mięśniach, który potrafi utrzymać się przez kolejne kilka dni. Ten ból to nic innego jak zakwasy.

Co jest główną przyczyną zakwasów?

Główną przyczyną zakwasów są mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych, które powstają pod wpływem wzmożonych ćwiczeń z obciążeniem. Duże znaczenie ma tu również ich rodzaj. Zakwasy głównie pojawiają się po dłuższych przerwach w treningu oraz w przypadku stosowania obciążeń, do których organizm nie jest przyzwyczajony.

Sposób na zakwasy

– 1 –

Prysznic

Prysznic? Właśnie tak! To prosty i skuteczny sposób na radzenie sobie z zakwasami. Ważne jest żeby strumień wody był puszczany naprzemiennie, raz ciepłą, a raz zimną wodą. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ złagodzi stany zapalne, usprawni krążenie i przyśpieszy proces regeneracji, czyli to, na czym nam najbardziej zależy. Prawda?

– 2 –

Gorąca kąpiel

Kąpiel działa podobnie jak prysznic, poprawia regenerację i zapewnia krótkotrwałe ukojenie.

– 3 –

Okład z lodu

Okład z lodu to najczęstszy sposób, po który sięga każdy z nas w różnych sytuacjach. Tutaj również dobrze się sprawdza. Poprawia krążenie tak jak prysznic i przyśpiesza regenerację! Warto go stosować.

Sposób na zakwasy
fot. archiwum.allegro.pl / Sposób na zakwasy

– 4 –

Woda

Warto pamiętać o sięgnięciu po butelkę wody! Jeśli nie masz jej akurat w domu, to udaj się jak najszybciej do sklepu. Woda pomoże oczyścić organizm z toksyn.

>> Sprawdź dział Sport

– 5 –

Masaż

Delikatny masaż rozluźni mięśnie, poprawi krążenie oraz dopływ substancji odżywczych do mięśni. Przyspieszy to ich regenerację.

Sposób na zakwasy
fot. www.salon-maria.com.pl / Sposób na zakwasy

– 6 –

Sauna

Wysoka temperatura panująca w saunie rozluźni naciągnięte mięśnie i zredukuje bolesność występującą po treningu. Dodatkowo sauna poprawi krążenie i pozwoli dotlenić organizm, dzięki czemu będziemy bardziej zrelaksowani.

– 7 –

Basen

Częstym sposobem na pozbycie się zakwasów po wysiłku fizycznym jest inny wysiłek. Najlepiej zastosować pływanie na basenie. Woda pomaga się zrelaksować i rozluźnić spięte mięśnie. Ponadto podczas pływania dochodzi do adaptacji mięśni do obciążeń. Według lekarzy właśnie kontynuowanie lekkich ćwiczeń jest najlepszym sposobem na zakwasy.

Sposób na zakwasy
fot. www.activeandhappy.se / Sposób na zakwasy

– 8 –

Warzywa i proteiny

Warzywa zapewnią Ci odpowiednią ilość witamin i minerałów.

– 9 –

Rozciąganie

Lekkie ćwiczenia pomogą zachować elastyczność i zmniejszyć ból mięśni. Rozciąganie pomaga także zwiększyć temperaturę w mięśniach i wpływa na wypłukiwanie z nich kwasu mlekowego.

Polecamy także:
>> Jak zacząć biegać?

>> 7 dodatkowych trików na płaski brzuch

Redakcja

Powiązane artykuły