Jak dobrać kosmetyki do porowatości włosów?

kosmetyki do wlosow

Spis treści

Porowatość włosów jest w stanie zmienić bardzo wiele w kontekście tego, jakie kosmetyki będą dla nas odpowiednie. O czym więc pamiętać, wybierając kosmetyki do konkretnych włosów?

Na co tak właściwie wpływa porowatość włosów?

Wiele osób naprawdę mocno przykłada się do pielęgnacji swoich włosów. Wiedza na ich temat jednak sukcesywnie się powiększa, dzięki temu jesteśmy w stanie coraz lepiej poznawać potrzeby ich konkretnych typów. Ostatnimi czasy eksperci przykładają sporą wagę do takiej kwestii jak porowatość włosów. Osoby siedzące w tematyce pielęgnacji włosów mocniej z pewnością słyszały już o takim hasłem, lecz nie jest to mimo wszystko wiedza powszechna. Dlaczego jednak warto wiedzieć co nieco o porowatości?

W ogromnym skrócie ta cecha jest w stanie pomóc nam opisać to, w jakim stopniu łuski w osnowie włosa odstają od łodygi. Choć nie da się tego zobaczyć gołym okiem ani poczuć pod palcami, nasze włosy wcale nie są gładkie. To właśnie tę zależność nazywamy porowatością. Włosy wysokoporowate posiadają tendencję do przesuszania się i mocno się puszą, często również falują lub kręcą się. Mocno chłoną również odżywki i inne kosmetyki. Włosy niskoporowate zaś przylegają do siebie, są proste i łatwe w opanowaniu, lecz nie generują aż takiej objętości i łatwo się przetłuszczają.

Jak sprawdzić, jaka jest porowatość naszych włosów?

Istnieje kilka sposobów na to, by móc sprawdzić porowatość naszych włosów w warunkach domowych. Niektóre osoby zalecają na przykład metodę ze szklanką wody. Jeżeli włos utrzyma się na tafli wody, będzie to oznaczać, że nie wchłonął wody i mamy do czynienia z włosem niskoporowatym. Jeżeli zaś opadnie na dno, będziemy mieli wynik odwrotny. Jeżeli włos będzie zaś po kilku minutach wolno opadał, lecz nie dotykał dna szklanki, możemy mieć do czynienia z włosem średnio porowatym.

W poszukiwaniu odpowiednich kosmetyków do porowatości naszych włosów

Jak dobierać kosmetyki do włosów w zależności od ich porowatości? Specjaliści w tej dziedzinie są w stanie przyjść nam z pomocą i zaoferować nam wiele przydatnych rad. Najprościej sprawa wygląda w przypadku włosów średnio porowatych – są one dość wdzięczne i zazwyczaj potrzebują zwykłej, prostej pielęgnacji, by zachować swoje właściwości. W przypadku włosów wysokoporowatych warto szukać kosmetyków z proteinami, humektantami i emolientami – potrzebują bowiem wysokiego i stałego nawilżenia. Jeśli zaś chodzi o włosy niskoporowate, powinniśmy wybierać produkty dodające objętości włosom i unikać odżywek bez spłukiwania.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły