Dieta sportowca, czyli co powinna jeść osoba intensywnie uprawiająca sport

dieta dla sportowca

Spis treści

Sport to zdrowie. Mimo, że w Polsce cały czas walczymy z nadmierną otyłością u dzieci i dorosłych, to coraz częściej decydujemy się na uprawianie sportu – w mniej lub bardziej wyczynowy sposób. Oczywiście aby zrzucić zbędne kilogramy, czy też by zachować zdrową sylwetkę musimy przestrzegać niejednokrotnie bardzo wymagających diet. Jaka powinna być dieta sportowca, a więc osoby intensywnie uprawiającej sport?

Zdrowe i zbilansowane żywienie podstawą sukcesu w sporcie?

Osoba uprawiająca sport w sposób wyczynowy nie może pozwolić sobie na żywieniową nonszalancję. Dieta w tym przypadku powinna być skrupulatnie zbilansowana i obfitująca w dobroczynne składniki. Podstawą diety dla sportowca powinny być węglowodany. Są one bowiem dla naszego organizmu swoistym paliwem dodającym nam energii na co dzień. Ważnym składnikiem diety sportowca jest także białko, będące jednym z podstawowych budulców masy mięśniowej. Najogólniej rzecz biorąc, zapotrzebowanie na białko u osób aktywnych fizycznie wynosi około 2 g na 1 kg masy ciała. Ważnym elementem diety sportowca są także tłuszcze, które powinny stanowić około 25-30% całkowitego zapotrzebowania na energię. Unikajmy jednak tłuszczy ciężkich oraz niezdrowych – polecane są produkty, które zawierają jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Więcej informacji na temat zdrowia i sportu znajdziesz nas stronie karatecup.pl.

Nie zapominajmy o witaminach. W końcu to one w przypadku niedoboru odpowiadają za osłabienie, brak energii, senność, spadek koncentracji oraz obniżenie wydolności fizycznej. Warto stawiać na witaminy A, C i E, oraz witaminy z grupy B. Dieta sportowca musi być także bogata w substancje mineralne takie, jak odpowiednie ilości żelaza, miedzi, cynku, sodu, wapnia, potasu i magnezu.

Warto pamiętać, że za sukces wielkich mistrzów sportu odpowiadają nie tylko mordercze treningi, ale i odpowiednio dobrana dieta. Dbajmy o nią skrupulatnie, a na pewno przełoży się to ostatecznie na sukces.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły