Które zakłady sportowe są legalne w Polsce?

sportowe zakłady

Spis treści

Nowelizacja ustawy hazardowej, dokonana w 2016 roku i wprowadzana stopniowo w 2017, uregulowała rynek usług zakładów sportowych (bukmacherskich). Od tego momentu, zakłady sportowe na terenie naszego kraju mogły być oferowane tylko przez firmy, które spełniały wszystkie warunki zapisane w treści ustawy i posiadały licencję Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych – czyli tzw. legalni bukmacherzy.

Jak sprawdzić, które zakłady sportowe są legalne w Polsce? Przyjrzyjmy się temu jakie warunki powinien spełniać legalny bukmacher, a także gdzie znaleźć listę firm posiadających polską licencję, ponieważ korzystanie z zagranicznych bukmacherów bez licencji jest zabronione o czym część graczy cięgle nie wie.

Które zakłady sportowe są legalne w Polsce?

To, czy dany bukmacher jest legalny w naszym kraju możemy sprawdzić wykorzystując do tego celu stronę internetową Ministerstwa Finansów, na których zapisane są wszystkie podmioty, które otrzymały licencję na prowadzenie zakładów sportowych na terenie naszego kraju. Jeśli bukmacher, u którego chcemy założyć konto znajduje się na tej liście, możemy być pewni, że jest legalny.

Czasami jednak ciężko zorientować się, czy firma, która otrzymała licencję i dany bukmacher to jedno i to samo (jest tak np. w przypadku spółki Cherry Online, która jest właścicielem bukmachera PZBuk), dlatego w Internecie pojawiły się listy legalnych bukmacherów (przykład takiej strony: legalne zakłady bukmacherskie), które prezentują nazwy legalnych bukmacherów wraz ze stronami Internetowymi należącymi do tych bukmacherów.

Jeśli mamy wątpliwości warto sprawdzić także rejestr domen zakazanych dostępny na stronie o tej samej nazwie. Znajdziemy tam listę wszystkich zablokowanych na terenie naszego kraju bukmacherów. Jeśli więc po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy bukmachera, u którego chcemy założyć swoje konto, wyświetli  nam się jego strona internetowa – oznacza to, że bukmacher ten jest nielegalny i nie można korzystać z jego usług przebywając na terenie Polski.

Ustawa hazardowa 2017

Ustawa hazardowa mówi, że wszystkie firmy chcące oferować zakłady sportowe graczom przebywającym na terenie Polski, muszą posiadać zgodę Ministerstwa Finansów, zwaną również licencją. Pozwolenie wydawane jest osobno na usługi internetowe i możliwość prowadzenia punktów naziemnych.

W celu wydania licencji, każdy bukmacher musi przedstawić ministerstwu dokument, w którym wskaże w jaki sposób spełniane będą surowe wymogi licencyjne. Pierwszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa graczom. Tyczy się to zarówno ich danych jak i pieniędzy znajdujących się na kontach u bukmachera. Z tego powodu każdy bukmacher musi posiadać szereg zabezpieczeń od odpowiednio skonfigurowanych barier chroniących przed włamaniem, bo profesjonalne i tajne programy, monitorujące stan usług i pilnujące, by nikt niepożądany nie przejął baz danych z informacjami o graczach.

Wymogi dla legalnych bukmacherów

Bukmacherzy muszą również posiadać stronę internetową w języku polskim, a obsługa klienta powinna płynnie porozumiewać się za pomocą naszego języka. Firma oferująca nam zakłady sportowe koniecznie muszą posiadać także siedzibę na terenie Polski, a strona internetowa musi kończyć się domeną .pl.

Każdy bukmacher musi również sprawdzać tożsamość swoich graczy i wypytywać ich o źródło pochodzenia pieniędzy na grę. Mimo, że obecnie niektórzy bukmacherzy pozwalają na rejestrację konta bez potrzeby potwierdzania tożsamości od razu to nie da się uniknąć potrzeby wysyłania skanu dowodu osobistego lub paszportu w momencie, gdy będziemy chcieli wypłacić pieniądze. Z tego powodu tak ważnym jest, by zakładać konto na swoje prawdziwe dane, gdyż w przypadku podejrzenia chęci oszustwa nie tylko stracimy dostęp do konta i pieniędzy, ale także możemy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Sprawdzanie tożsamości graczy wiąże się również z tym, że zgodnie z polskimi przepisami, w grach hazardowych mogą uczestniczyć tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. Nie ma od tej reguły żadnych wyjątków, więc jeśli nie mamy 18 lat, nie ma sensu zakładać konta u bukmachera. I tak nie będziemy w stanie wypłacić stamtąd żadnych pieniędzy.

Podatki od zakładów bukmacherskich

Najważniejszym punktem dla gospodarki kraju, jest jednak przede wszystkim to, że legalni bukmacherzy odprowadzają do budżetu państwa ogromne kwoty pod postacią podatków. Przypomnijmy, że każdy gracz musi opłacić 12% podatek od zawartego kuponu, a także 10% jeśli jednorazowa wygrana przekroczy 2280 złotych. Z punktu widzenia gracza nie jest to zbyt dobre, gdyż dużo ciężej osiągnąć zysk, przez te opłaty, ale za to granie u licencjonowanych bukmacherów gwarantuje bezpieczeństwo danych i pieniędzy.

Redakcja

Powiązane artykuły