Sprawdź VIN auta i nie daj się oszukać

Sprawdź VIN auta i nie daj się oszukać

Spis treści

„Sprawdź VIN”, to prosta rada dla tych wszystkich, którzy nie chcą być oszukani przy zakupie używanego samochodu. Sprawdzenie VIN jest takie proste, że aż trudno uwierzyć, że ponad połowa Polaków kupujących samochody używane wierzy w zapewnienia nieuczciwych sprzedawców i kupuje auta bez sprawdzenia VIN. Takie samochody okazują się być po poważnych wypadkach, co wiąże się z masą problemów, stratami finansowymi, o braku bezpieczeństwa jazdy nie wspominając.

Nie chcemy być oszukani

to rzecz jasna, jednak nie wszyscy mamy dobre sposoby by się przed oszustwem chronić. Mając jasny obraz przeszłości danego pojazdu, wiedząc czy auto np. uczestniczyło w wypadku, ilu miało właścicieli, znając przebieg itp. stawiamy siebie w bardzo korzystnej pozycji podchodząc do zakupu. Kluczowy okazuje się dostęp do obiektywnej i rzetelnej wiedzy na temat przeszłości auta i takiej wiedzy właśnie należy szukać. Z wiadomych względów trudno tę wiedzę uzyskać od zainteresowanego zbyciem sprzedawcy. Gdzie więc szukać obiektywnych faktów o przeszłości samochodu?

Podstawą jest sprawdzenie VIN, czyli numeru nadwozia, konkretnego pojazdu, bo w tym numerze składającym się z 17 znaków jest zawarta masa cennych informacji o pojeździe.

Całe szczęście sprawdzenie VIN jest proste, można to zrobić bez wychodzenia z domu. Koszt sprawdzenia VIN jest symboliczny w porównaniu do sum, które możesz stracić kupując auto z trefną przeszłością. Sprawdź VIN i prawdziwą historię samochodu na Autoraport.pl i nie daj się oszukać.

Tutaj szukaj numeru VIN!

O numer VIN spytaj sprzedawcę, ma on obowiązek Ci go przekazać, jeśli nie chce tego zrobić to znak, że ma coś do ukrycia i lepiej pominąć to ogłoszenie.

VIN znajdziesz w dokumentach, w dowodzie rejestracyjnym w polu oznaczonym literą E. Numer musi być identyczny z wszystkimi numerami wbitymi wewnątrz pojazdu. Jakakolwiek niezgodność powinna budzić Twoje podejrzenia.

W samochodzie szukaj numeru VIN w okolicach silnika, bocznych słupków oraz progów.

Jeśli możesz fizycznie zobaczyć samochód, sam możesz przeczytać numer VIN, bez konieczności wchodzenia do środka pojazdu. Jak na poniższym zdjęciu większość samochodów ma widoczny VIN pod przednią szybą od strony kierowcy. To tylko jedno z wielu miejsc gdzie w pojeździe znajduje się VIN, pamiętajmy że wszystkie numery VIN muszą być identyczne.

VIN, co to właściwie jest?

VIN to numer nadwozia, skrót od ang. Vehicle Identyfication Number. Numer ten jest unikatowy dla każdego pojazdu i nie może się powtórzyć w innym pojeździe. Znając numer VIN danego pojazdu możemy za jego pomocą uzyskać szereg przydatnych informacji.

Sprawdzenie VIN jest prostsze niż kiedykolwiek

Dzięki internetowi sprawdzenie przeszłości samochodu stało się proste, szybkie i na wyciągnięcie ręki. Wystarczy że wpiszesz numer VIN na stronie Autoraport.pl i w kilka chwil możesz poznać odpowiedzi na takie pytania jak:

 • czy auto miało wypadki?
 • czy auto było kradzione?
 • przebiegi
 • jakie były przeprowadzone akcje serwisowe?
 • jaki jest fabryczny skład wyposażenia tego modelu (typ, rodzaj silnika, kolumna kierownicy, rodzaj klimatyzacji, sprzęt audio, wzór tapicerki, szyberdach i wiele innych)?
 • możesz zobaczyć zdjęcia powypadkowe
 • oraz dowiedzieć się wiele innych przydatnych informacji

Oszustwa, które możesz zdemaskować dzięki Autoraportowi:

 • Ukryte lub sfałszowane WYDARZENIA takie jak kolizje, wypadki, które sprzedawcy powszechnie ukrywają i wystawiają auta jako BEZWYPADKOWE. Z zewnątrz auto wygląda bez zarzutu, ale w środku może się kryć trwale uszkodzona konstrukcja, która stanowi zagrożenie dla pasażerów.
 • Ukryta KRADZIEŻ NA CAŁYM ŚWIECIE. PRZESTROGA: Jeśli kupisz nieświadomie pojazd kradziony, Policja w świetle prawa może go zabrać a Tobie nie należy się odszkodowanie i nie ma znaczenia w jakim kraju auto zostało skradzione, nie ma znaczenia też fakt że auto nie widniało wcześniej jako kradzione w bazach Polskiej Policji. W świetle polskiego prawa odpowiedzialność ciąży na obecnym właścicielu.
 • Dzięki ORYGINALNYM DANYM TECHNICZNYM rozpoznasz podmienione części wyposażenia na nieoryginalne. Dla przykładu jeśli wiesz dokładnie jaki ten model powinien mieć silnik a teraz auto ma inny – zyskujesz jasność co jest na sprzedaż. Podobnie z innymi elementami wyposażenia, widzisz dokładnie co zgadza się z „fabryką” a co nie.
 • Dzięki ZDJĘCIOM POWYPADKOWYM zobaczysz jak to naprawdę wyglądało. Oszacujesz stan strat jakie poniósł ten pojazd w czasie kolizji czy wypadku.

Dlaczego niezależne źródła są tak istotne?

Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie samochodu, nietrafny wybór może Cię sporo kosztować, dlatego warto mieć pewność że źródła z których czerpiesz informacje o pojeździe są wiarygodne i sprawdzone. Autoraport czerpie właśnie z takich niezależnych źródeł a są to między innymi: Policje z wielu krajów, Wydziały Komunikacji, Urzędy Stanowe, Aukcje Samochodowe, Autoryzowane Stacje Obsługi ASO oraz Akcje Samochodów po Szkodzie Całkowitej.

Dlaczego lepiej sprawdzać VIN przed niż po zakupie?

W Polsce nie jest łatwo ubiegać się o prawo do odszkodowania jeśli zakupi się nieświadomie pojazd kradziony, lub po wypadku. Wiele osób popełnia ten banalny błąd i sprawdza informacje o przeszłości samochodu dopiero po zakupie.

Wyszła mi szkoda całkowita kupionego pojazdu co mam zrobić a autko kupiłem wczoraj? – Marcin Nowak

Sytuacja Pana Marcina oraz wielu innych osób, które do nas piszą podpowiada że lepiej sprawdzić VIN i historię auta przed zakupem by oszczędzić sobie pieniędzy, czasu, niepotrzebnych nerwów a czasem braku wygranej w sądzie, nawet mimo posiadanych dowodów. Niestety w Polsce prawo jest po stronie sprzedawcy a nie kupującego.

Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć co kupujesz, przesiej przez sito słowa, którymi czaruje Cię sprzedawca w ogłoszeniu albo dealer w komisie czy salonie samochodowym. Sprawdź VIN, który posłuży Ci do poznania rzetelnych faktów. Sprawdź prawdziwą historię samochodu na Autoraport.pl z pomocą numeru VIN i nie daj się oszukać.

Redakcja

Powiązane artykuły