Sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży

aktywność fizyczna

Spis treści

Mdłości to bez wątpienia jedna z najpowszechniej występujących ciążowych dolegliwości. Wiele pań właśnie po tym objawie, zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży. Nudności, są skutkiem zmian hormonalnych, oraz efektem obecności w organizmie gonadotropiny kosmówkowej.

Jak sobie radzić z mdłościami? Warto stosować się do kilku zasad, sięgać po konkretne produkty spożywcze lub wspomagać się odpowiednimi suplementami. Przygotowaliśmy przegląd najskuteczniejszych sposobów.

Sprawdzone sposoby na ciążowe mdłości

Po pierwsze: zdrowe odżywianie. Być może apetyt dopisuje bardziej niż kiedykolwiek, a ciążowym zachciankom trudno się oprzeć, jednak obfite, ciężkostrawne posiłki będą sprzyjać nudnościom. Dlatego, lepiej przerzucić się na dania lekkostrawne, spożywane w małych porcjach, ale częściej.

Po drugie: regularność spożywania posiłków również jest bardzo ważna! Nie dopuszczajmy do przegłodzenia się, ponieważ pusty żołądek jest bardzo wrażliwy na podrażnienie śluzówki, co może poskutkować napadem mdłości. Warto o tym pamiętać np. wybierając się na spacer i oprócz wody mineralnej wziąć ze sobą jakieś zdrowe przekąski.

Po trzecie: warto zjeść coś jeszcze przed wstaniem z łóżka. Dobrze jest więc mieć na nocnej szafce przygotowane jakieś drobne, zdrowe przekąski np. będące bogactwem cennych składników odżywczych migdały bądź orzechy.

Po czwarte: imbir! To sprzymierzeniec każdej ciężarnej, której dokuczają mdłości. Warto dodawać go do dań, a nawet do herbaty i sporządzać napary na jego bazie, z dodatkiem miodu. Znakomicie będzie pasować też do ciasteczek. Suszone paski imbiru są idealne do żucia. Te właściwości imbiru zostały docenione, stąd wykorzystuje się go też jako składnik suplementów wspomagających walkę z mdłościami (m.in. Pregna VOMI).

Ciążowe nudności – jak sobie z nimi radzić?

Zapobieganie mdłościom, to nie tylko odpowiednie odżywianie, ale i ogólna dbałość o siebie. W tym wymagającym okresie warto skupić się na odpoczynku, relaksie i rozluźnieniu. Postawienie na ulubioną formę aktywności fizycznej (np. pływanie znakomicie rozluźnia mięśnie), pójście na masaż czy uczestnictwo w zajęciach opracowanych dla przyszłych mam, mogą dać doskonałe efekty.

Wiele osób chwali sobie również aromaterapię. Szczególnie polecane są naturalne olejki z lawendy, sosny, eukaliptusa czym imbiru (tak, znów ten imbir!). Zapach można rozpylać przy pomocy kominka do aromaterapii, bądź wylać kilka kropel np. na apaszkę którą często się nosi. Przyłożenie jej do nosa i wdychanie zapachu, będzie pomocne gdy mdłości zaatakują znienacka.

Jeżeli w ustach pojawi się nieprzyjemny posmak, pomocne może okazać się sięgnięcie po gumę do żucia (zwykła lub suplement w tej postaci), suszone paski imbiru lub cukierki imbirowe. Umiarkowane mdłości nie są groźne dla zdrowia, jednak bez wątpienia potrafią mocno uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zaproponowane w powyższym artykule pomysły pomogą im przeciwdziałać. Doświadczając mdłości, należy pamiętać, o piciu dużych ilości wody, aby zapobiec odwodnieniu.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły