Tanie OC dla młodego kierowcy – jak kupić?

Spis treści

Zakup taniego OC dla młodego kierowcy wymaga od niego samego odrobiny zachodu. Nie da się wybrać najtańszego OC, poświęcając zaledwie pięć minut uwagi czy wybierając pierwszą ofertę, z jaką się uda zetknąć.

Współwłaściciel pomoże

Podstawową sprawą dla młodego kierowcy powinno być znalezienie zaufanej osoby, która zgodzi się stać się współwłaścicielem pojazdu. Młody kierowca płaci bardzo duże składki z jednej głównej przyczyny – nie ma zniżek, a jedynie zwyżki. Jeżeli zdecyduje się na dołączenie do swojego pojazdu współwłaściciela, który jest kierowcą doświadczonym, może na tym wiele zyskać.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które oferuje ubezpieczenie OC komunikacyjne, przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej bierze pod uwagę wszystkich współwłaścicieli. Co więcej, nie ma tu większego znaczenia, kto jest właścicielem głównym, a kto drugim. Każdy jest brany pod uwagę, zarówno pod kątem własnego stażu za kierownicą, jak również pod kątem historii ubezpieczeniowej.

Jeżeli więc młody kierowca dołączy osobę doświadczoną i dodatkowo z dobrą historią ubezpieczeniową, to może liczyć na istotne obniżenie swojej składki OC. Drugi właściciel, który nie jest obciążony zwyżkami, a ma jedynie zniżki wpłynie bardzo pozytywnie na wysokość składki ubezpieczeniowej. W niektórych sytuacjach te zniżki sięgają czasami kilkuset złotych w skali roku.

Trzeba jednak uprzedzić osobę dołączaną, że w razie zdarzenia ubezpieczeniowego wszyscy tracą wypracowane zniżki. To oznacza, że niezależnie od tego, który z właścicieli jest winny kolizji, odpowiedzialność ubezpieczeniową ponoszą wszyscy razem solidarnie. Dla doświadczonego kierowcy ze zniżkami może to być bardzo niekorzystna sytuacja i właśnie dlatego należałoby go uprzedzić.

Poszukaj promocji

Drugim sposobem na znalezienie taniego OC jest poszukanie promocji. W związku z tym, że jest to polisa obowiązkowa, którą każdy musi wykupić i której warunki są odgórnie ustalone, firmy ubezpieczeniowe mogą konkurować wyłącznie ceną i ofertami dodatkowymi.

Ceny nigdy nie zejdą poniżej progu opłacalności. Mogą być jednak konkurencyjne w stosunku do innych towarzystw. Firmy mogą również kompensować sobie niską cenę jednej polisy, gdy klient zakupi w tym samym miejscu inny produkt. Niektóre towarzystwa oferują kilkuprocentowy rabat na OC, jeżeli dana osoba wykupi również AC w tej firmie. Wszyscy na tym korzystają. Zyskuje klient, bo ma tańsze OC, a przy okazji może dokupić dodatkowy produkt. I firma, bo zyskuje klienta.

Podobne rozwiązanie może dotyczyć różnych polis. Jeżeli dany klient ma już ubezpieczenie mieszkania w jednej firmie, to wykupienie OC komunikacyjnego w tym samym miejscu może się wiązać dla niego z rabatami. To również korzystna oferta. Jeżeli i tak już ma jedną polisę, a drugą i tak musi kupić, to taka promocja może się okazać dla niego bardzo korzystna.

Przejrzyj oferty na rynku

Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, warto sprawdzić, jakie oferty są obecnie dostępne na rynku. Być może polisa, nawet z rabatami, jest i tak droższa od innego ubezpieczenia, które tych rabatów ma. Takie porównanie daje szerszą perspektywę. Im więcej ofert uda się zobaczyć i sprawdzić, tym większa szansa, że trafi się na taką, która jest rzeczywiście najkorzystniejsza finansowo.

Najłatwiej zestawienie polis znaleźć za pomocą porównywarki, jak na przykład tu https://panocek.pl/tanie-oc-dla-mlodego-kierowcy/. Wystarczy podać dane swoje i swojego samochodu, by zyskać kilkanaście propozycji cenowych. Trzeba jednak pamiętać, że te propozycje nie uwzględniają dodatkowych polis (wspomniana mieszkaniowa). Jeżeli natomiast chciałoby się porównać pakiety OC i AC, to od razu w formularzu trzeba to zaznaczyć. To wymaga podania dodatkowych danych, a ponadto system analizuje te oferty, gdzie pakiet w ogóle jest dostępny.

Porównywarka jednakże jest i tak, mimo pewnych ograniczeń, rozwiązaniem najkorzystniejszym. Można z niej skorzystać w dowolnie wybranym momencie, z dowolnego miejsca. Oferty pojawiają się po kilku minutach i można je spokojnie przemyśleć i przeanalizować, bez uczucia presji ze strony pracownika firmy ubezpieczeniowej.

Młody kierowca może uzyskać tanie OC, jeżeli tylko poświęci temu odpowiednią ilość czasu. Pozostawienie poszukiwań na ostatnią chwilę może się okazać nieskuteczne i nieefektywne, a w obawie przed zbliżającym się terminem, w którym skończy się stare ubezpieczenie, młody kierowca może zdecydować się na cokolwiek, byle nie przerywać ciągłości trwania polisy.

Jeżeli jednak zainteresuje się tą sprawą odpowiednio wcześniej, poszuka informacji i porówna oferty, to ma szanse zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali całego roku.

Redakcja

Powiązane artykuły