Te znaki świadczą o początku menopauzy, warto je znać

menopauza

Spis treści

W społecznej świadomości menopauza funkcjonuje jako przypadłość kobiet w średnim wieku, między 40 a 50 rokiem życia. Rzeczywiście większość pań właśnie w tym okresie zmaga się z mniejszymi lub bardziej dotkliwymi symptomami klimakterium. Jednak lekarze ginekolodzy alarmują, że coraz częściej wczesna menopauza dotyczy bardzo młodych kobiet, nawet przed 30 rokiem życia. Dlaczego tak się dzieje i jakie sygnały wysyła organizm przygotowujący się do menopauzy? Oto najbardziej charakterystyczne oznaki przekwitania.

Pierwsze sygnały mówiące o początku klimakterium

Do typowych cech menopauzy zaliczają się słynne uderzenia gorąca, powolne ustępowanie i zanikanie miesiączki oraz przybieranie na wadze. Mniej charakterystyczne oznaki klimakterium to:

– wzmożona potliwość,

-senność,

– rozkojarzenie,

– spadek koncentracji,

– zatrzymywanie się wody w organizmie,

– wzrost ciśnienia krwi,

– osłabienie mięśni, niechęć do wysiłku,

– nerwowość oraz huśtawki nastrojów.

Jak widać symptomów przekwitania jest wiele i łatwo pomylić je z typowymi przypadłościami jak zmęczenie pracą, wypalenie zawodowe, stres.  Warto wyjaśnić, że objawy menopauzy pojawiają się indywidualnie i zależą od bardzo wielu czynników. Każda kobieta przechodzi klimakterium w odmienny sposób. Również czas trwania menopauzy może rozciągnąć się na lata.

Wizyta u lekarza – ginekologa, co może pomóc w czasie menopauzy?

Wśród licznych symptomów nadchodzącej menopauzy wyróżnić należy jeden podstawowy: spadek poziomu kobiecych hormonów. Progesteron odpowiadający za jajeczkowanie i płodność w czasie menopauzy zanika. Dlatego panie, które planują potomstwo, a widzą u siebie objawy menopauzy, powinny skontaktować się z ginekologiem. Dzięki kuracji hormonalnej można zajść w ciążę nawet przy pierwszych oznakach menopauzy. Co zatem powinno skłonić do wizyty u ginekologa i potwierdzenia początków menopauzy? Przede wszystkim problemy z miesiączkowaniem mogą świadczyć o pierwszej fazie klimakterium. Dopiero badania poziomu hormonów pozwalają precyzyjnie określić, czy kobieta weszła w fazę menopauzy. Obok progesteronu mogą nastąpić wahania hormonów tarczycy. To one odpowiadają np. za przemianę materii i odporność. Na szczęście dzięki środkom hormonalnym oraz wsparciu organizmu dietą i zdrowym stylem życia, można zniwelować uciążliwe skutki klimakterium.

Regulacja hormonów sposobem na dolegliwości przy menopauzie

Wiele pań nawet nie zwraca uwagi na dolegliwości występujące w czasie przekwitania. Z kolei dla innych uderzenia gorąca i przybieranie na wadze jest bardzo uciążliwe. Dlatego najważniejsze jest zachowanie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Także rezygnacja z niektórych przyzwyczajeń żywieniowych i codziennych pomoże przetrwać trudny czas. Lekarze podkreślają, ze bardzo ważna jest zbilansowana dieta. W czasie menopauzy oraz po niej dochodzi do spadku poziomu wapnia i u wielu pań może rozwinąć się osteoporoza. Osłabione kości podatne są na złamania, więc należy skupić się na zbilansowanej diecie, ograniczyć kofeinę, sól oraz cukry. Przetworzone pokarmy negatywnie wpływają na zdrowie, szczególnie w czasie menopauzy. Natomiast świeże warzywa i owoce, woda mineralna (lub źródlana) i aktywność fizyczna pomogą uchronić przed uciążliwymi skutkami menopauzy: tyciem, opuchlizną twarzy i nóg, nerwowością, skokami ciśnienia, bezsennością. W uzasadnionych przypadkach lekarz ginekolog przepisuje środki hormonalne, tzw. htz (hormonalna terapia zastępcza). Syntetyczne hormony pomagają wyrównać poziom progesteronu, który w czasie menopauzy zanika.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły