W jaki sposób podwyższyć alimenty? Kluczowe argumenty

Spis treści

Wysokość uzyskanych alimentów nie zawsze jest satysfakcjonująca. Trzeba mieć jednak pełną świadomość tego, że z czasem może się to zmienić i nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć pozew o podwyższenie alimentów. Tyczy się to ustaleń sądowych oraz tych, które wynikają z umowy zawartej pomiędzy rodzicami.

Kiedy należy starać się o podwyższenie alimentów?

O podwyższenie alimentów warto starać się przede wszystkim wtedy, gdy z dnia na dzień rosną potrzeby dorastającego dziecka. Ma to związek z:

  • rozwijaniem pasji,
  • uczęszczaniem na zajęcia dodatkowe,
  • rosnącymi cenami w zakresie edukacji czy też odzieży,
  • odbywaniem podróży.

Oczywiście wniosek musi być poparty bardzo silnymi argumentami, więc najlepiej jeśli jest stworzony przez wykwalifikowanego prawnika od spraw rodzinnych. Argumentacja powinna być rzeczowo uzasadniona, tak aby sąd nie miał żadnych wątpliwości, co do przyznania wyższych alimentów na wychowywane dziecko.

Drugim powodem, który wskazuje na to, iż wysokość alimentów powinna być nieco większa jest poprawa sytuacji materialnej u rodzica, na którym ciąży wspomniany obowiązek alimentacyjny. Może się tak stać, że dana osoba znajdzie lepsze zatrudnienie i zacznie świetnie zarabiać. To właśnie wtedy jest najlepszy czas na złożenie wniosku sądowego o podwyższenie alimentów. Sądy z reguły reagują na takie prośby pozytywnie.

Co jeszcze może sprawić, że uzyska się wyższe alimenty?

Decydującym czynnikiem, który może sprawić, iż wychowujący dziecko rodzic uzyska wyższe alimenty na jego utrzymanie jest utrata pracy. W życiu bywa różnie, a więc w pewnym momencie może dojść do sytuacji, gdy rodzic pozostanie bez stałego zatrudnienia i tym samym nie będzie zarabiał pieniędzy. Utrzymanie dziecka i zaspokojenie jego podstawowych potrzeb życiowych w takich warunkach graniczy z cudem.

Wyższe alimenty można uzyskać np. na skutek wypadku (komunikacyjnego, w pracy, itd.). Rodzic u którego mieszka dziecko nie będzie w stanie wykonywać przez określony czas jakiejkolwiek pracy zarobkowej i w domu będzie mniej pieniędzy. Często zdarza się tak, iż rodzice małoletnich osób dogadują się między sobą i przez pewien czas wypłacane są nieco wyższe alimenty. Jeśli tak się nie stanie pozostanie wejść na drogę sądową. Przyda się w tym wszystkim pomoc doświadczonego adwokata. 

Za podwyższeniem alimentów może przemawiać również konieczność przeprowadzenia generalnego remontu. Mieszkanie w nieruchomości znajdującej się w „opłakanym” stanie nie jest niczym komfortowym. Remont może być konieczny np. po pożarze, trzęsieniu ziemi czy też powodzi. Nad żywiołami nie da się w żaden sposób zapanować, więc rodzic u którego mieszka dziecko pozostaje bezbronny.  

Podwyższenie alimentów – jakie kroki należy wykonać?

Pierwszym krokiem do tego, aby uzyskać wyższe alimenty jest porozumienie się z drugim rodzicem. Często sprawę można załatwić polubownie. Drugi z rodziców może np. sfinansować wizytę w gabinecie stomatologicznym, opłacić korepetycje czy też kupić dodatkowy strój na lekcje wychowania fizycznego. Jeśli jednak rodzice nie potrafią ze sobą rozmawiać i uzyskać konsensusu nie pozostaje nic innego, jak udać się do sądu i walczyć o swoje prawa. Kluczowe jest to, aby:

  • udowodnić, że zostały spełnione różnorakie przesłanki do podwyższenia alimentów zawarte w obowiązujących przepisach,
  • wykazać, że zmiana dotychczasowej sytuacji jest na tyle istotna, iż drugi z rodziców powinien płacić wyższe alimenty.

Przy tego typu sprawach warto kierować się poprzednim wyrokiem i zawartymi w nim okolicznościami. Jeśli coś się zmieniło można to wykorzystać w trakcie kolejnej rozprawy sądowej. Z racji tego tak ważne jest zatrudnienie dobrego adwokata, który pokieruje rodzicem wychowującym dziecko i uzyska dla niego wyższe alimenty. Złożenie samego pozwu dla takich specjalistów nie jest żadnym wyzwaniem i nie zajmuje dużo czasu. Zwykle takie sprawy mogą trwać nawet kilka miesięcy, dlatego trzeba zrobić to bezzwłocznie (np. tuż po pogorszeniu się sytuacji materialnej rodzica wychowującego dziecka).

Artykuł powstał we współpracy z Radcą Prawnym Lucyną Szabelską z kancelariasprawyrodzinne.pl

Redakcja

Powiązane artykuły