W jakim celu stosowany jest rozłącznik bezpiecznikowy? Przeznaczenie, rodzaje, zakup

rozlacznik bezpiecznikowy-przeznaczenie

Spis treści

Instalacje elektryczne wyposażane są w szereg specjalnych elementów umożliwiających uzyskanie wysokiej sprawności i bezpieczeństwa ich działania. Do tej kategorii zaliczany jest także rozłącznik bezpiecznikowy, który może być elementem różnych instalacji. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest rozłącznik bezpiecznikowy?

Urządzenie określane jako rozłącznik bezpiecznikowy przeznaczone jest do zabezpieczania instalacji elektrycznych poprzez zablokowanie jej przewodu w momencie, gdy pojawia się zagrożenie, na przykład przeciążenie albo zwarcie.

Wewnątrz oprawy rozłącznika bezpiecznikowego znajduje się rodzaj bezpiecznika w formie wkładki topikowej, która może być wymieniana. Wtedy, gdy dochodzi do przeciążenia czy też do zwarcia, dochodzi do uszkodzenia wkładki topikowej, a tym samym do odcięcia przewodu. Następnie można wymienić wkładkę na nową, aby zapewnić ciągłość działania instalacji.

Zatem rozłącznik bezpiecznikowy dba o to, aby instalacja elektryczna mogła działać bezpiecznie. Chociaż nie jest on urządzeniem wyróżniającym się najnowocześniejszą konstrukcją, to jednak warto wskazać, że sprawdza się on w swojej roli bardzo dobrze i nadal używany jest często w wielu sieciach i instalacjach elektrycznych.

Gdzie używane są rozłączniki bezpiecznikowe?

Najczęściej aparatura elektryczna jak rozłącznik bezpiecznikowy stosowana jest w instalacjach przemysłowych oraz w rozdzielniach prądu elektrycznego. Spotykana jest ona także w tablicach rozdzielczych znajdujących się w domach i w mieszkaniach.

Zatem można śmiało powiedzieć, że rozłącznik bezpiecznikowy jest urządzeniem o wszechstronnym zastosowaniu.

Rozłącznik bezpiecznikowy – główne parametry

Dobór odpowiedniego elementu instalacji jak rozłącznik bezpiecznikowy ma bardzo duże znaczenie, dlatego też należy wtedy uwzględnić jego główne parametry techniczne. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • Liczba biegunów – dobierana jest ona w zależności od instalacji elektrycznej oraz stopnia jej skomplikowania.
  • Prąd znamionowy – maksymalna wartość prądu dla rozłącznika bezpiecznikowego, określana jest w amperach – A.
  • Napięcie znamionowe – wskazuje na maksymalne napięcie, z którym może współpracować rozłącznik, podawane w woltach – V.
  • Sposób montażu – rozłącznik bezpiecznikowy może być montowany poziomo albo pionowo, może on tworzyć także listwy.
  • Stopień ochrony – gdy rozłącznik bezpiecznikowy musi być chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład przed kurzem czy wilgocią, wtedy należy wybrać model o wyższym stopniu ochrony. Każdy rozłącznik musi spełniać wymogi normy dla stopnia ochrony IP20.
  • Sygnalizacja – dodatkowo wybrane modele urządzeń mogą być wyposażone w lampki sygnalizujące, które wskazują, że do szło do uszkodzenia wkładki topikowej.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły