Wybieramy opony letnie – co brać pod uwagę?

wybor opon

Spis treści

Wybór letnich opon nie musi spędzać snu z powiek, chociaż często może wydawać się ciężką przeprawą przez gąszcz rynkowych propozycji. Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka najważniejszych czynników, wówczas decyzja o ich zakupie nie będzie taka straszna, jak wielu kierowców uważa. O jakich mowa? Które z kwestii często determinują jakość ogumienia? Podpowiadamy.

Opony letnie – ile z nich wymienić?

Opony dedykowane samochodom osobowym dzielimy na cztery klasy uwzględniając zarówno kwestie związane z ich ceną, jak i rzecz jasna to, który producent odpowiada za ich wprowadzenie na rynek. Najwięksi gracze na rynku mają w swoich ofertach opony z różnych segmentów cenowych – od ekonomicznych po klasę premium. Nie można oczywiście deprecjonować niższych klas, niemniej stawiając na wysoką jakość zapewniamy sobie zdecydowanie najwyższy poziom technologiczny. Tutaj jednak wiele zależy od tego, na jaki model jazdy stawiamy. Przy zdecydowanie spójnym z niewielkim przebiegiem pełnia ich możliwości na pewno nie zostanie odkryta. Najważniejsze jest jednak to, aby szukać danych modeli w dobrej klasy sklepach, w tym m.in. https://noweopony.pl/opony/letnie.

Opony letnie a typ bieżnika

Na rynku jest mnóstwo modeli opon letnich spośród których znalezienie odpowiednich na naszą kieszeń i indywidualne potrzeby wcale nie musi oznaczać ciężkiej przeprawy. Wybór zdecydowanie ułatwi kwestia określenia bieżnika. Mamy do czynienia z symetrycznym, asymetrycznym oraz kierunkowym. W pierwszym z nich obie połowy zaprojektowano identycznie, stąd też opony zamontujemy w dowolnym kierunku. Inaczej sytuacja przedstawia się w oponach asymetrycznych, w których rzeźba różni się od siebie po obu stronach bieżnika, co wpływa na lepszą stabilność samochodu na wirażach i przedłużenie żywotności bieżnika. W przypadku bieżników kierunkowych mamy do czynienia z określonym przez producenta kierunkiem toczenia opony. Co istotne, występują one w jej wszystkich klasach.

Opony letnie a kilka słów od producenta

Warto jest wiedzieć, co producent danych modeli samochodów ma do powiedzenia o oponach zarówno w kwestii rozmiarów, jak również indeksów prędkości, a także nośności. To gwarancja bezpieczeństwa oraz tego, że w pełni możemy wykorzystać potencjał danego auta. Niestosowanie się do zaleceń może skutkować m.in. niewłaściwym działaniem systemów ASR czy też ABS. Na szczęście na rynku jest także wiele sklepów internetowych z oponami w których możemy liczyć na fachowe doradztwo w tej kwestii, w tym m.in. w tym https://noweopony.pl/opony/letnie/205/55/r16.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły