Wynajem samochodu, to szereg zobowiązań względem wynajmującego, ale także wiele praw wynikających z podpisania umowy. Każda wypożyczalnia samochodów ma swój regulamin, który musi przestrzegać zarówno kierowca, jak i firma wynajmująca pojazdy. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się wypożyczyć auto?
Wypożyczenie samochodu – podstawowe informacje
Pomijając kwestie dotyczące pełnoletności, czyli z góry oczywiste, a także prawo do posiadania prawa jazdy danej kategorii, a w przypadku obcokrajowców, ważnego paszportu warto wiedzieć na przykład to, że nie tylko my, jako najemcy, możemy podróżować wypożyczonym samochodem. Wynajmowi samochodów towarzyszą bowiem oprócz obowiązków określonych w regulaminie wypożyczalni, takich jak ta https://www.fleetcorp.pl/ pewne udogodnienia.
Pierwszym z nich jest to, jak już zostało wspomniane, że z w ramach jednej umowy, z samochodu może korzystać kilka osób. Aby wykorzystać ten przepis w praktyce, wynajmujący, czyli wypożyczalnia, musi wystawić pisemną zgodę na to, jako uzupełniającą informację do zapisów umowy.
Warto wiedzieć także o tym, że najemcą oraz użytkownikiem samochodu może być osoba prawna w przypadku, gdy jest ona reprezentowana przez osobę fizyczną. W praktyce oznacza to, że możemy jako osoba fizyczna wynająć auto w imieniu innej osoby prawnej, którą jest na przykład spółdzielnia, uczelnia, bank czy spółka z.o.o.
Z reguły, aby usprawnić działanie oraz ograniczyć formalności, powyższe kwestie zwykle ograniczają się do wydania pisemnych oświadczeń. W praktyce oznacza to, że nie wymaga się podpisywania aneksów do umowy.
Wynajem auta – obowiązki najemcy
Jest wiele kwestii oczywistych, o których nie trzeba mówić żadnemu najemcy. Wymieniając w skrócie główne obowiązki, jakie na nim spoczywają, warto wspomnieć jednak o tym, że bezwzględnie musi on przestrzegać zawartego w umowie okresu najmu. Niemniej ważne jest także to, aby dbać o czystość karoserii oraz wnętrza pojazdu oraz tankowanie paliwa zgodnie z rodzajem silnika. Bardzo istotne jest również to, aby zwrócić auto z pełnym zbiornikiem paliwa, bądź z dopłatą za nie.
Trzeba pamiętać także o tym, że wypożyczalnia nie ponosi odpowiedzialności za nasze rzeczy pozostawione w aucie. Konieczne jest też uiszczanie przez nas opłat parkingowych oraz płacenie mandatów. Wypożyczalnia nie weźmie za nie odpowiedzialności. Po stronie najemcy leży również uzupełnianie wszelkich płynów eksploatacyjnych.
Powyższe obowiązki wydają się być z góry oczywiste, jednak, jak to bywa w praktyce, nie dla każdego najemcy.