Laktator to obowiązkowy element każdej wyprawki dla mamy. Bez niego większość kobiet karmiących nie wyobraża sobie życia. Ciężko im się dziwić. Zastój w piersiach i problemy z laktacją mogą pojawić się zarówno na początku karmienia, jak i w późniejszym okresie. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiadamy!
Czym jest zastój pokarmu w piersiach?
Zastój w piersiach często nazywany jest także zatorem. Polega on na zablokowaniu przewodów mlecznych, w efekcie niemożliwe jest nakarmienie dziecka. Oczywiście wykluczając problemy medyczne, powodem może być niewłaściwe i zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi lub źle dobrany biustonosz. Laktator może rozwiązać ten problem.
Jaki laktator kupić i jak zwiększyć laktację?
W problemach z laktacją może pomóc ci laktator. Jaki jest najlepszy laktator, na który warto zwrócić uwagę i gdzie go kupić? Kluczem do sukcesu będzie laktator na dwie brodawki, który jest zasilany zarówno prądem, jak i na baterię czy za pomocą twoich dłoni. Laktator w dobrej cenie możesz zakupić w sklepie internetowym Babyboom. Znajdziesz tam wyłącznie najlepszych producentów, którym warto zaufać.
Jak zwiększyć laktację za pomocą laktatora? Najlepiej jest zacząć od przystawiania dziecka do piersi co 2-3 godziny, także w ciągu nocy. W przypadku laktatora warto zastosować te same ramy czasowe, jednak zamiast odciągać mleko przez 15 minut, lepsze będą interwały, czyli 2, 5 lub 7 minut na jedną pierś. Warto zainwestować w laktator na dwie brodawki. Zaoszczędzisz dzięki temu masę czasu. Jeśli jednak posiadasz już zwykły laktator elektryczny, upewnij się, że na drugą brodawkę przyklejasz wkładkę laktacyjną. Mleko leci z obu piersi na raz. Unikniesz dzięki temu zalania swojej koszulki czy bielizny.
Laktator Medela Swing na dwie piersi
Jak przechowywać mleko matki?
Co z przechowywaniem? Mleko możesz odciągnąć laktatorem, a następnie umieścić w butelce. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się u kobiet, które wracają do pracy, mają masę innych obowiązków czy też po prostu chcą od czasu do czasu wyskoczyć na miasto z koleżankami czy mężem, zostawiając maluszka pod opieką babci lub opiekunki.
Są tak naprawdę dwie szkoły. Tommee Tippee (producent laktatorów) zaleca, aby trzymać się „zasady 6”. Co to oznacza? Do 6 godzin w temperaturze pokojowej, do 6 dni w lodówce (w temperaturze 0°C), do 6 miesięcy w zamrażarce (w temperaturze -18°C lub niższej). Według firmy Medela, która produkuje także laktatory, w temperaturze pokojowej (od 16°C do 25°C) możesz przechowywać mleko do 4 godzin, w lodówce (4°C lub mniej) optymalnie do 3 dni, a w zamrażarce (-18°C lub mniej) optymalnie do 6 miesięcy. Co istotne — jeśli rozmrażasz mleko i umieszczasz je w lodówce, musisz je podać w ciągu 24 godzin (nie wolno go zamrażać), a jeśli zostawiasz je w temperaturze pokojowej, to musisz je podać maluchowi maksymalnie do 2 godzin.
Jaki jest z tego wniosek? 4 godziny to optymalny czas, tak samo, jak 3 dni lub 6 miesięcy. Oczywiście przed podaniem mleko musisz rozmrozić lub podgrzać do odpowiedniej temperatury. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego urządzenia 2 w 1, które działa zarówno jak podgrzewacz oraz sterylizator do butelek.
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozwiał twoje wszystkie wątpliwości. Wiesz już, czym jest zastój pokarmu w piersiach, jak sobie z nim poradzić, jak zwiększyć laktację oraz jak przechowywać mleko matki. Pamiętaj, aby zawsze słuchać się swojej intuicji, a w razie jakichkolwiek problemów nie bać się wizyty u specjalisty.