10 ciekawostek i faktów o Tajlandii

10 ciekawostek i faktów o Tajlandii

Spis treści

Życie ma być dla Tajlandczyka głównie przyjemnością – dlatego od wszystkich doświadczeń, jakie niesie ze sobą, mieszkańcy Tajlandii oczekują radości i wygody. Życia nie bierze się tu zbyt poważnie. Kultura Tajlandii jest zupełnie inna od tej, w której żyjemy. Przedstawiamy 10 ciekawostek o Tajlandii, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 ciekawostek i faktów o Tajlandii

– 1 –

W kinach w Tajlandii przed filmem odsłuchuje się na stojąco królewski hymn – jeżeli odmówisz oddania czci królowi, narazisz się na nieprzychylne spojrzenia, głośnie skarcenie, a nawet kuksańce.

– 2 –

Kopnięcie Tajlandczyka jest uważane za gorszą zniewagę niż naplucie na niego. Gdy więc chcesz przejść obok kogoś, kto siedzi na podłodze, ukłoń się i pokaż ręką, że chcesz przejść.

– 3 –

Flaga Tajlandii składa się z trzech kolorów – białego, który symbolizuje czystość buddyzmu, czerwonego, który oznacza ziemię i lud, oraz niebieskiego – symbolizującego monarchię, która nierozerwalnie łączy dwie pierwsze wartości.

10 ciekawostek i faktów o Tajlandii
fot. publicdomainvectors.org / 10 ciekawostek i faktów o Tajlandii

– 4 –

Postawę życiową Tajlandczyków najlepiej oddaje słowo sanuk – czyli „zabawa”, „radość”. Istotne jest również pojęcie sabai, oznaczające „wygodę” bądź „zadowolenie”. Świat powinien być zarówno sanuk, jak i sabai. Tajlandczycy uważają, że z życia należy czerpać radość!

– 5 –

Wchodząc do świątyni w Tajlandii koniecznie zdejmij buty. Uważaj także, aby nie znieważyć Buddy – a możesz zrobić to zupełnie nieświadomie. Zniewagą jest na przykład wspinanie się na posągi lub nawet pozowanie z nimi do zdjęć.

>> Zobacz również nasze inne ciekawostki!

– 6 –

Tajlandzkich mnichów nie mogą dotykać kobiety – nawet ich własne matki!

10 ciekawostek i faktów o Tajlandii
fot. pl.wikipedia.org / 10 ciekawostek i faktów o Tajlandii

– 7 –

Kiedy zakładasz nogę na nogę lub siadasz po turecku, uważaj, aby nie kierować stopy w stronę Tajlandczyka – uważane są one za nieczyste, więc poczuje się obrażony.

– 8 –

Tajlandczycy, nie chcąc nikogo urazić, unikają bezpośredniego mówienia „nie”. Miej to więc na uwadze i pamiętaj, ze jeżeli Tajlandczyk unika odpowiedzi na pytanie lub się z niej wykręca, to najprawdopodobniej chciałby odmówić, ale nie chce Cię obrazić.

– 9 –

Na powitanie i pożegnanie Tajlandczycy mówią „Sawasdee”. Będą zachwyceni, jeżeli przywitasz się z nimi właśnie w ten sposób – dodatkowo złóż dłonie w modlitewnym geście, końcami palców dotknij nosa, a głową wykonaj lekki skłon.

– 10 –

W tajlandzkich świątyniach i domach uważaj, aby nie nadepnąć na próg – wierzy się bowiem, że mieszkają w nim duchy. Jeśli je rozgniewasz, sprowadzisz na budynek nieszczęście.

Sprawdź również:

>> 10 nierozwikłanych zagadek ludzkości

>> 10 najmądrzejszych ras psów

Redakcja

Powiązane artykuły