10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

Spis treści

Egipt jest jednym z najstarszych krajów cywilizacji świata. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, plażami, historią, ale i niesamowitymi informacjami z życia codziennego oraz świata starożytnego. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych ciekawostek ze słonecznego imperium Faraonów. Przedstawiamy 10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

– 1 –

Faraon

Faraon nigdy nie pokazywał się publicznie z odkrytymi włosami. Nosił koronę (hedżet, deszeret lub pszent) albo nemes (charakterystycznie wiązaną chustę w pasy).

 

– 2 –

Makijaż w starożytnym Egipcie

Zarówno egipskie kobiety jak i mężczyźni stosowali makijaż. Pierwotnie służył on raczej jako ochrona przed silnym promieniowaniem słonecznym. Z czasem stał się elementem ozdobnym. Wierzono też w jego właściwości lecznicze. Oczy malowano na zielono lub czarno. Co interesujące, ciemny barwnik pozyskiwano z ołowiu.

 

– 3 –

Medycyna starożytnego Egiptu

W starożytnym Egipcie infekcje leczono przy użyciu spleśniałego chleba.

– 4 –

Zwyczaje w starożytnym Egipcie

Egipskie dzieci chodziły nago (głównie ze względu na temperaturę powietrza) do czasu, kiedy stawały się nastolatkami. Bogaci Egipcjanie nosili peruki, podczas gdy ci z niższych klas rozpuszczali włosy bądź zaplatali je w warkocz. Chłopców do dwunastego roku życia golono na łyso (pozostawiając tylko jeden pukiel włosów), co miało zapobiegać szerzeniu się wesz i pcheł.

10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu: Zwyczaje w starożytnym Egipcie
fot. villsethnoatlas.wordpress.com / 10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

– 5 –

Sport w starożytnym Egipcie

Egipcjanie dokonali prawdziwej rewolucji w historii sportu. To nad Nilem pojawiły się pierwsze gry zespołowe, tam żył pierwszy wymieniony z imienia sportowiec i tam wprowadzono w życie zasady fair play. Najpopularniejszą rozrywką fizyczną były zapasy, uprawiane zarówno przez młodzież jak i dorosłych. Na ścianach grobowców i świątyń odnaleziono także obrazy walk pięściarskich, w tym prawdopodobnie pierwszy w dziejach obraz bójki.

>> Sprawdź inne ciekawostki

– 6 –

Wierzenia Egipcjan

Egipcjanie wierzyli, że Ziemia ma kształt płaskiego koła, a Nil przepływa przez środek jej powierzchni.

10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu: Wierzenia starożytnych Egipcjan
fot. tajemnice.robertbrzoza.pl / 10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

– 7 –

Wojsko i policja w starożytnym Egipcie

Armia egipska w okresie Nowego Państwa była w pełni profesjonalna i zawodowa. Nie zrezygnowano z poborów Egipcjan, których przez długie lata szkolono, stosując brutalne metody, ale znaczną część armii stanowili najemnicy i arystokraci. Ci ostatni służyli w elitarnych oddziałach rydwanów i sprawowali funkcje dowódcze. Egipscy żołnierze pełnili funkcję wewnętrznej policji. Zbierali też podatki dla faraona. Życie żołnierzy było pełne trudów, mogli jednak liczyć na łupy, nagrody, na działy ziemi, a nawet honorowe wyróżnienia w postaci złotych much – co miało symbolizować upór i zaciekłość w pościgu za wrogiem.

– 8 –

Kapłani w starożytnym Egipcie

Organizacją kultu religijnego w państwie zajmował się faraon. Wykonywał ten obowiązek przy pomocy specjalnej grupy społecznej, jaką stanowili kapłani. Byli oni jednocześnie ważnym czynnikiem sprawującym władzę a także stanowili elitę intelektualną w państwie. Kapłani kształtowali wyobrażenia Egipcjan na tematy teologiczne. Największe wpływy kapłanów osiągnięto podczas rządów XIX i XX dynastii egipskiej

– 9 –

Kobiety w starożytnym Egipcie

Kobiety w starożytnym Egipcie dysponowały prawnym i ekonomicznym statusem równym mężczyznom. Niestety nie tyczyło się to przywilejów społecznych.

– 10 –

Wielkie piramidy egipskie

Piramidy to grobowce królewskie budowane w okresie Starego i Średniego Państwa (ok. 2780 — ok. 1625 p.n.e). Od czasów Nowego Państwa (ok. 1567 — ok. 1085 p.n.e.) Egipcjanie nie wznosili już piramid. Jedną z największych zagadek piramid jest sposób, w jaki je budowano. Większość robotników pracujących przy budowie piramid to Egipcjanie. Niektóre inskrypcje wskazują nawet, że przynajmniej część z nich była dumna z wykonywanej pracy i lojalna wobec faraona.

10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu: Wielkie piramidy egipskie
fot. ripsonar.wordpress.com / 10 ciekawostek na temat starożytnego Egiptu

Sprawdź również te ciekawostki:

>> 10 ciekawostek o starożytnym Rzymie

>> 10 faktów z życia Freddiego Mercury

>> 10 najdroższych piw na świecie

Redakcja

Powiązane artykuły