10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

Spis treści

W przeciwieństwie do zestawień typu „miejsca, które musicie koniecznie zobaczyć przed śmiercią” prezentujemy listę miejsc, do których zwykły śmiertelnik raczej się nie dostanie. Przedstawiamy 10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

– 1 –

Tajne archiwa Watykanu: 80 kilometrów półek

Ponad 500 lat temu Stolica Apostolska stworzyła tajne archiwa, które według słów Dana Browna są doskonałą twierdzą pełną tajnych dokumentów i zapomnianych teorii naukowych. W rzeczywistości archiwum opiera się na staromodnej technologii i skrzypiącej windzie, która łączy piętra oraz miliony ksiąg zebranych przez setki lat. Słowo „tajne” nie do końca się zgadza, ponieważ każdy dokument pod warunkiem, że ma ponad 75 lat (te młodsze nie są dostępne ze względu na obowiązujące tajemnice dyplomatyczne), można zobaczyć. Za to do samych archiwów wejść nie można. OD 1881 roku jedynie wybrani naukowcy mogą uzyskać pozwolenie na wejście. Uważa się, że archiwa mają około 80 kilometrów półek.

10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów
fot. wiadomosci.wp.pl / 10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

– 2 –

Wyspa węży: na południe od Sao Paulo, Brazylia

Kolejna wyspa, od której lepiej trzymać się z daleka, to Ilha da Queimada Grande. Niepolecana ze względu na nieprzyjacielsko nastrojonych mieszkańców, czyli tysiące mierzących około pół metra węży nadrzewnych. Ten endemiczny gatunek żararaki wyspowej może potraktować człowieka śmiertelnym jadem. Nie ma tam żadnych innych zwierząt lądowych, więc węże żywią się ptakami.

– 3 –

Najbardziej święte japońskie miejsce: Ise Jingu

To kompleks świątynny, który składa się z około stu budowli. Są poświęcone bogini słońca Amaterasu. Chramy istnieją od 4 roku przed naszą erą i dostęp do nich jest bardzo ograniczony; mają go jedynie kapłani pochodzący z rodziny cesarskiej. W najbardziej strzeżonym chramie znajduje się Ośmioboczne Zwierciadło – Yata no Kagami – jeden z trzech świętych przedmiotów ofiarowanych pierwszemu cesarzowi przez bogów. Najciekawsze jest to, że Świątynia jest burzona co 20 lat, po czym na nowo się ją wznosi zgodnie z sintoistyczną ideą śmierci i ponownych narodzin. Turysta może zobaczyć co najwyżej dachy budowli.10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

– 4 –

Największa tajemnica Sowietów: Metro-2 w podziemiach Moskwy

Legendarny system kolei podziemnych pod Moskwą stanowi nie lada gratkę dla współczesnych poszukiwaczy przygód. Metro-2 zostało – podobno – wymyślone przez Stalina na potrzeby rosyjskich służb specjalnych i wysokich urzędników państwowych, choć jego budowa rozpocząć się miała w latach 70. Mówi się, że ta kolej podziemna ma cztery linie łączące Kreml z podstacjami KGB i lotniskiem Wnukowo 2. Czy metro naprawdę istnieje? Wiele wskazuje na to, że tak. Dużo wskazówek pojawiło się po zburzeniu hotelu „Rossija” w pobliżu Kremla, kiedy odkryto sekretny tunel. Liczni Rosjanie opowiadali też o swoim uczestnictwie w budowie tajnych tuneli. Rosyjskie agencje bezpieczeństwa nigdy nie potwierdziły ani nie dementowały istnienia tego systemu.

10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów
fot. www.polskieradio.pl / 10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

Przerywaną linią zaznaczono przypuszczalny kształt linii Metro-2. Mapę opracował amerykański wywiad wojskowy.

– 5 –

Malowidło z epoki kamienia: jaskinia Lascaux, Francja

Jedynie wybrani naukowcy mają dostęp do znajdującej się w Akwitanii jaskini Lascaux. Malowidła w paleolitycznych jaskiniach mają około 20 tysięcy lat, a zostały odkryte w 1940 roku. Na 150 metrach znajduje się około 150 malowideł i ponad 15 tysięcy rytów skalnych przedstawiających głównie zwierzęta. Na początku jaskinia była dostępna dla turystów, lecz dwutlenek węgla wydalany przez ludzi uszkodził malowidła i w 1963 roku zamknięto jaskinię. Obecnie mogą tam wejść jedynie wybrani naukowcy, a i to bardzo rzadko. Za to turysta może odwiedzić znajdującą się w pobliżu wierną kopię jaskini.

10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów
fot. www.collegefaubert.fr

– 6 –

Klub z dziwnymi zakładami: White’s Gentleman’s Club, Londyn, Anglia

Zaproszenie do White’s Gentleman’s Club, najbardziej ekskluzywnego klubu w Anglii, najprawdopodobniej również nie otrzymacie, chyba, że jesteście członkiem rodziny królewskiej lub osobą zajmującą bardzo wysokie stanowisko. Nie możecie też być kobietą, bo wstęp mają tu jedynie mężczyźni. Od założenia w 1693 roku do dzisiaj klub praktycznie się nie zmienił. Znany jest ze swojej „księgi zakładów”, w której zapisywane są niesamowite zakłady członków, jak np. ten opiewający na trzy tysiące funtów o to, która z dwóch kropli szybciej spłynie po oknie. Obstawia się też wydarzenia polityczne, sport i problemy społeczne, takie jak śluby czy moda męska.10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

>> Zobacz również nasze inne ciekawostki!

– 7 –

Archiwum X: Strefa 51, Nevada, USA

Lista ta nie byłaby pełna bez tajnej amerykańskiej bazy wojskowej, znanej jako Strefa 51. CIA dopiero niedawno oficjalnie potwierdziła jej istnienie. Nikt nie jest do końca pewny, co się dzieje w tej części pustyni, 130 kilometrów od Las Vegas na obszarze wielkości Szwajcarii. Znajduje się tam prawie 10 kilometrowy pas startowy. Według dokumentów przedstawionych przez CIA testowane są tutaj samoloty wojskowe, wielu uważa jednak, że i inne sekretne pojazdy latające. Z kolei teoretycy spiskowej teorii dziejów wiedzą swoje i twierdzą, że jest to miejsce, w którym rząd ukrywa kosmitów, szczątki UFO oraz przeprowadzane są badania nad kontrolą pogody czy podróżami w czasie.

10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów
fot. en.wikipedia.org / 10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

– 8 –

Zakazana wyspa: Sentinel Północny, Zatoka Bengalska

Wyspę zamieszkuje około 300 tubylców, stawiających opór wszystkim próbującym nawiązać z nimi kontakt. Plemię zaliczane do Negrytów charakteryzuje się czarną skórą oraz niewielkim wzrostem. Żyje z polowań, a ich broń to oszczepy i łuki. Nieskażeni przez cywilizację bardzo poważnie traktują odrębność , a wtargnięcie na ich teren może skończyć się śmiercią intruza. Po 1967 roku Hindusi starali się kilka razy nawiązać kontakt z ludem Sentinel, lecz bez skutku. Dzisiaj władze Indii nie chcą ingerować w życie na wyspie.

– 9 –

Ekskluzywny Klub 33, Anaheim, Kalifornia

Do Klubu 33 mogą wejść jedynie bardzo bogaci i bardzo cierpliwi ludzie. Na przyjęcie do grona czeka się bowiem kilkanaście lat, a członkowie płacą 10 tysięcy dolarów rocznie oraz 25 tysięcy wpisowego od osoby. Klub powstał w 1967 roku i mieści się na 33 ulicy Royal Street w Disneylandzie. Jego wnętrze zdobią antyki osobiście wybrane przez Walta Disneya i jego żonę. Znajdują się tam również przedmioty pochodzące z planów najznamienitszych filmów Disneya. Jednocześnie jest to jedyne miejsce w „najszczęśliwszym miejscu na ziemi”, gdzie można napić się alkoholu. Członkowie klubu mają nieograniczony wstęp do obydwu amerykańskich parków Disneya.10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

– 10 –

Dzień Sądu Ostatecznego: Mount Weather, Wirginia, USA

Tu na pewno nikt nie chce się znaleźć. Centrum kryzysowe Mount Weather to ogromny bunkier, w którym można przeżyć Armageddon. Podziemny kompleks znajduje się w górach Blue Ridge, mniej więcej 80 kilometrów od Waszyngtonu. Został ukończony w okresie zimnej wojny i funkcjonuje do dziś. Obiekt jest tak bardzo chroniony, że nawet organy władzy nie mają regularnego wstępu na jego teren. Po wydarzeniach z 11 września większość najważniejszych postaci z Kongresu była przetransportowana helikopterem do bazy.

Sprawdź również:

>> 10 nierozwikłanych zagadek ludzkości

>> 10 najmądrzejszych ras psów

Redakcja

Powiązane artykuły