10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę

10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę

Spis treści

10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę to kolejny artykuł z cyklu „sztuki walki dla każdego”. Tym razem nie będziemy opisywać zalet poszczególnej sztuki walki (ostatnio Karate oraz Brazylijskie Jiu-Jitsu), tylko damy 10 argumentów i powodów, dlaczego warto ćwiczyć samoobronę i sztuki walki. Jest wiele sztuk walki, które w swoich treningach posiadają techniki samoobrony oparte na wykorzystaniu siły przeciwnika.

10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę

1. Pewność siebie

Poprzez konsekwentne trenowanie sztuk walki oraz samoobrony wzrasta Twoja pewność siebie. Dzięki temu w sytuacjach patowych, nie stracisz głowy i nie sprawisz wrażenia łatwego celu, którego szukają napastnicy. Ponadto pewność siebie zdobytą w osiąganiu kolejnych pasów lub poziomów w sztukach walki wykorzystasz również w życiu prywatnym. Sam wiem po sobie, jak wzrastała moja życiowa pewność siebie, równolegle do kolejnych stopni osiąganych w Taekwondo.

2. Dyscyplina

Osiągnięcie wysokiego poziomu w jakimkolwiek sporcie (nie tylko w sztukach walki), oznacza wewnętrzną walkę z dyscypliną i konsekwencją – zarówno psychiczną jak i fizyczną. Trenowanie sztuk walki bardzo pomaga w osiągnięciu harmonii między umysłem a ciałem. A to bardzo ważne.

3. Kondycja

Sztuki walki to sport techniczny i wytrzymałościowy. Podczas samej rozgrzewki jest dużo ruchu i biegania, co poprawia ogólną kondycję organizmu. Nie mówiąc już o technicznych ruchach, które są wymagane w samoobronie. Trzeba też zaznaczyć, że świadomość tego, że wzrosła Ci kondycja (chociażby przez to, że biegnąć na autobus przez 2 minuty, nie dyszysz jak pies po godzinnym spacerze w 30 stopniach Celsjusza). Ponadto ruch tworzy endorfiny, dzięki czemu będziesz czuł/a się lepiej. Gwarantuję!

10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę
fot. pixabay.com / 10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę

4. Obrona

Chyba najważniejsze w trenowaniu samoobrony. Pamiętaj, że każdego nie da się pokonać, bo Twój przeciwnik może być wyszkolony lepiej niż Ty, ale nauczysz się technik, które mogą Ci pomóc obronić się w sytuacji zagrożenia. Ponadto najważniejsza jest inteligencja. Jeżeli masz przejść przez ciemną bramę na skróty do domu i nadrobić 3 minuty, to czasem lepiej przejść się dookoła oświetloną ulicą. Tego też uczą na samoobronie.

5. Przywództwo

Osiągnięcie pasów mistrzowskich lub bliskich mistrzowskiego, bardzo często oznacza pomoc przy treningach. Uczenie młodych adeptów to niesamowita praktyka zarządzania, czasem dużo lepsza niż na studiach. Budujesz autorytet dobrego Lidera, kiedy jesteś pomocny, cierpliwy i wspierasz młodych adeptów podczas pierwszych kroków w danej sztuce walki.

6. Walcz w kontrolowanym środowisku

Nauka walki pod okiem profesjonalnego instruktora daje świadomość bezpieczeństwa. To ważne, żeby uczyć się tak ciężkich ruchów w kontrolowanym środowisku.

7. Dowiedz się, jak przyjmować ciosy

Jak wspomniałem wcześniej, najlepiej unikać miejsc, gdzie możesz trafić na napastników. Mimo wszystko najlepszą formą samoobroty jest ucieczka i uniknięcie konfrontacji. Jednak nie zawsze się to udaje i czasem przeciwnik wyprowadzi niespodziewany cios, który dotrze do celu. Warto znać to uczucie wcześniej, żeby zachować zimną krew i nie spanikować. Twoje szanse na obronę są wtedy dużo większe.

Zwróć uwagę na walki MMA czy boksu. Zawodnicy przyjmują wiele ciosów na twarz i nic sobie z tego nie robią. Wszystko jest spowodowane ciężkim treningiem i przyjęciem określonej liczby ciosów na treningach.

Jest takie powiedzenie:

Czym więcej potu na treningu, tym mniej krwi w walce.

8. Umiejętność oceny przeciwnika

Często w walce bokserskiej wygrywa ten, co zrobił mniej błędów. Spowodowane jest to tym, że bokserzy mają umiejętność analizowania przeciwnika. Może napastnik ma jakieś słabe miejsce, które możesz wykorzystać na swoją korzyść? Jest to bezcenna umiejętność.

10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę
fot. pixabay.com / 10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę

9. Zdrowie

Tak jak w podpunkcie dotyczącym kondycji, tak i tutaj sporty walki to świetny sposób na ruch i spalenie kalorii. Dzięki temu będziesz czuł/a się lepiej i zdrowiej. Wiele ludzi trenuje sztuki walki dla umiejętności obrony oraz zdrowia. Coś w tym jest.

10. Świadomości otoczenia

Już wspomniałem o tym dwukrotnie. Zawsze musisz być świadomy tego co robisz, co Cię otacza i co może się zdarzyć. Jaka będzie konsekwencja Twoich czynów i ruchów? Sztuki walki tego uczą.

Mam wielką nadzieję, że te kilka argumentów przekonają Cię do rozpoczęcia treningów samoobrony lub sztuk walki. Wybór jest ogromy, dlatego będziemy cyklicznie pisać o kolejnych. Zachęcamy również do przeczytania o Karate oraz Brazylijskim Jiu-Jitsu!

Zachęcam również do śledzenia naszej strony na Facebooku, abyście byli na bieżąco ze wszystkimi nowymi artykułami z tego cyklu!

10 powodów dlaczego warto ćwiczyć samoobronę

Redakcja

Powiązane artykuły